Co powinna zawierać umowa użyczenia lokalu?
Obraz LEEROY Agency z Pixabay
Budowa i remont

Co powinna zawierać umowa użyczenia lokalu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się na czym polega umowa użyczenia lokalu i z jakimi obowiązkami dla stron się wiąże? Sprawdź, jak prawidłowo skonstruować umowę aby korzystać z mieszkania czy działki właściwie za darmo!

Co to jest umowa użyczenia lokalu?

Umowa użyczenia lokalu jest dokumentem dla użyczającego i biorącego lokal, który jest potwierdzeniem otrzymania możliwości korzystania nieodpłatnie z lokalu na czas określony lub nieokreślony. Osoba, która użycza lokal, deklaruje się oddać lokal biorącemu na cele mieszkalne lub usługowe. Jednocześnie umowa potwierdza, że użyczający nie ma możliwości ingerowania w użyczony lokal biorącemu podczas trwania umowy. Nie ma jednak jednej, właściwej formy prawnej takiej umowy. Zatem, według prawa może być ona zawarta nawet ustnie.

Obowiązki biorącego 

W momencie gdy biorący otrzyma dostęp do lokalu, deklaruje się używać go zgodnie z jego przeznaczeniem oraz ponosić koszty eksploatacyjne i opłaty związane z użytkowaniem lokalu np. woda, gaz, prąd. Zdejmuje się z niego opłatę związaną z czynszem.

Elementy umowy użyczenia lokalu

Jak wcześniej wspomnieliśmy, nie ma jednego, konkretnego wzoru umowy użyczenia jednak powinna ona zawierać elementy takie jak dokładne zaznaczenie stron umowy. Wystarczy podać dane osobowe wraz z adresem zamieszania, serią dowodu tożsamości oraz numerem Pesel, a w przypadku zawarcia umowy z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, należy wskazać nazwę firmy i numer NIP. Możliwe również jest udostępnienie lokalu spółce, wówczas należy w umowie wskazać numer wpisu do KRS oraz adres siedziby i osoby, które są uprawnione do reprezentacji firmy.

W takowej umowie powinien pojawić się opis oddawanego przedmiotu wraz z jego faktycznym stanem technicznym. Daje to zabezpieczenie dla obydwóch stron w razie jakikolwiek zniszczeń. W umowie istotne jest podanie na jaki czas zostaje zawarta umowa pomiędzy stronami oraz zapis o fakcie, że biorący deklaruje się do ponoszenia kosztów związanymi z użytkowaniem lokalu. Wszystkie umowy powinny być sporządzone w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach oraz być podpisane przez każdą ze stron.

Domowe sposoby na suche powietrze
Poprzedni artykuł
Toaletka w sypialni – 7 pomysłów do niewielkich mieszkań
Następny artykuł
Nicole Staniszewska
Miłośniczka sportu i pieczenia. Od wielu lat jeździ konno, tańczy i uwielbia długie spacery. Z wykształcenia Social Media Manager lecz dalszą edukację wiążę z zarządzeniem i UX Designem. Przekonana jest, że dom to miejsce relaksu i spokoju, dlatego często można ją spotkać w kuchni pieczącą kruche ciasta.
Może Cię zainteresować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *