Co warto wiedzieć przed budową tarasu?
Budowa i remont

Co warto wiedzieć przed budową tarasu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Taras to idealne uzupełnienie ogródka przed domkiem jednorodzinnym. Jest doskonałym miejscem na relaks w gronie najbliższych i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jednak jest kilka rzeczy, które warto wiedzieć przed budową tarasu. Podpowiadamy, jak możesz wybudować go w rozsądny sposób.

Położenie tarasu

Najważniejszym aspektem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy tarasu, jest jego położenie. Taras bowiem może być usytuowany bezpośrednio na gruncie, wykończony trawą lub utwardzoną nawierzchnią (z desek, betonu, kamienia itp.), nad gruntem (na belkach podpartych słupami) lub nad pomieszczeniem domu, np. nad garażem lub piwnicą. To, jaki taras wybierzesz, powinno zależeć w szczególności od Twoich możliwości technicznych. Zastanawiając się nad wyborem jednej z opcji, koniecznie odwiedź stronę https://www.ideagarden.pl/.

Spore znaczenie, jeśli chodzi o położenie tarasu, mają także strony świata. Najlepiej zbudować taras od strony południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej, co zapewni najkorzystniejsze nasłonecznienie – słońce o poranku i zachodzie nie jest zbyt silne, co pozwala w przyjemnej atmosferze zjeść śniadanie lub kolację, jednak taki południowy taras gwarantuje naprawdę mocne nasłonecznienie w ciągu dnia. Jest to więc dobre rozwiązanie, jeśli chcesz się w tym miejscu opalać.

Wielkość tarasu

Przed rozpoczęciem budowy warto się też zastanowić, jak duży ma być taras. Przemyśl, jak planujesz wykorzystać to miejsce i odpowiednio ustal jego dokładne wymiary. W przypadku kameralnych tarasów, które pełnią funkcje jedynie typowo relaksacyjne, najlepszym rozwiązaniem będą nieco mniejsze wymiary, ponieważ ogromna powierzchnia najzwyczajniej w świecie się nie przyda. Jeśli jednak chcesz w tym miejscu urządzać przyjęcia oraz zapraszać sporą liczbę znajomych, to lepiej stworzyć większą przestrzeń, która zagwarantuje większą swobodę poruszania się. Ważne jest także, aby wielkość tarasu była proporcjonalna do wielkości domu.

Rodzaj nawierzchni

Wartko zawczasu wybrać także rodzaj nawierzchni. Istnieje wiele rodzajów materiałów, z których wykonuje się tarasy. Najpopularniejsze z nich to kamień, beton, kostka oraz drewno i deski kompozytowe.  Jeśli zdecydujesz się na tą ostatnią opcję, to koniecznie sprawdź deski tarasowe w Łodzi. Przy wyborze surowca weź pod uwagę przede wszystkim jego trwałość. W końcu taras tak samo jak dom jest inwestycją na lata, więc nie warto oszczędzać na materiałach. 

Styl tarasu

Pod uwagę warto także wziąć styl tarasu. Powinien komponować się on z domem i jego otoczeniem. Świetnym rozwiązaniem będzie więc wykorzystanie do jego budowy materiału, który zastosowano na elewacji i ogrodzeniu. Da to bardzo spójny i harmonijny efekt, dzięki czemu całość będzie wyglądała estetycznie. Ważna jest także aranżacja – jeśli posiadasz dom w typowo nowoczesnym stylu, to taki sam powinien być także wystrój tarasu. Jeśli jednak nie masz pewności, jak dokładnie chcesz, aby wyglądał Twój taras, możesz zdecydować się na bardziej uniwersalne rozwiązania. Jednym z nich będzie wybór materiały, który pasuje do wszystkiego, na przykład desek kompozytowych. Dzięki nim możliwe będą dowolne modyfikacje oraz zmiany w aranżacji tarasu.

Zdjęcie główne: tuanarch87/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tapeta biała cegła – gdzie się najlepiej sprawdzi?
Tapeta biała cegła – gdzie się najlepiej sprawdzi?
Coraz częściej stosowaną dekoracją w aranżacji wnętrz jest motyw cegieł. Czerwone lub białe zabarwienie sprawia, że przywodzi ona na myśl odrestaurowany budynek, w którym pozostawiono zabytkowy fragment ściany.
Wilgoć w piwnicy – jak z nią walczyć?
Wilgoć w piwnicy – jak z nią walczyć?
Masz problem z wilgocią w piwnicy? Podpowiadamy, co zrobić!
Jak obliczyć powierzchnię użytkową mieszkania lub domu?
Jak obliczyć powierzchnię użytkową mieszkania lub domu?
Powierzchnia użytkowa informuje nas o tym, ile metrów domu lub mieszkania możemy de facto wykorzystać do życia, umeblowania, codziennych czynności. A czym jest powierzchnia całkowita i netto?
Ostatnie wpisy