Czym jest fotowoltaika?
Budowa i remont

Czym jest fotowoltaika?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Szukasz źródła energii odnawialnej, które pozwoliłoby Ci na oszczędność i niezależność od podwyżek cen prądu? Przeczytaj, jakie są zalety korzystania z instalacji fotowoltaicznej.

Ekologiczne rozwiązanie do Twojego domu

Warto korzystać z odnawialnych źródeł energii, które w mniejszym stopniu szkodzą środowisku naturalnemu i których zasoby nie wyczerpują się w szybkim tempie. Do odnawialnych źródeł energii można zaliczyć m.in.: słońce, wodę, wiatr, energię geotermalną oraz biopaliwa. Fotowoltaiką nazywa się proces wytwarzania energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego. Rozwój fotowoltaiki następuje bardzo dynamicznie – dzięki wielu inwestycjom coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych może uzyskać dofinansowanie na ich zakup. 

Do czego wykorzystuje się fotowoltaikę?

Energia słoneczna może być wykorzystywana do zasilania różnych urządzeń, a także do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody w gospodarstwach domowych. Pozyskiwanie energii w ten sposób może odbywać się przez cały rok – ogniwa fotowoltaiczne pracują także w zimie, jedynym warunkiem ich działania jest obecność promieniowania słonecznego. Fotowoltaika jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla gospodarstwa, ponieważ nie emituje zanieczyszczeń, a po jej zużyciu instalacji możliwy jest recykling paneli fotowoltaicznych. Warto zauważyć, że w  wielu przypadkach instalacja fotowoltaiki podnosi wartość nieruchomości – bezpieczny montaż oraz długa gwarancja sprawiają, że system charakteryzuje się długą żywotnością. Dzięki kalkulatorowi dostępnemu pod adresem https://columbusenergy.pl/dla-domu/fotowoltaika/ możesz sprawdzić, czy fotowoltaika jest opłacalna w Twoim przypadku i jakie oszczędności może wygenerować.

Gdzie należy zainstalować panele fotowoltaiczne?

Należy pamiętać o tym, że ilość wyprodukowanej energii jest zależna od położenia paneli fotowoltaicznych, dlatego instalację najlepiej umieścić na dachu lub na przydomowym gruncie. Wybór odpowiedniej lokalizacji przełoży się na większe oszczędności. Warto uwzględnić przy tym działanie wiatru oraz miejsca, w których śnieg zalega na dachu budynku. Najkorzystniejsze ułożenie modułów to zwykle skierowanie ich na południe i nachylenie pod kątem 30 stopni względem ziemi, ponieważ kąt padania słońca nie jest stały.

Zdj. główne: Vivint Solar/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*