Drewniana podłoga – jasna czy ciemna?
Budowa i remont

Drewniana podłoga – jasna czy ciemna?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ciemna drewniana podłoga, a może lepiej jasna? Która z nich jest bardziej praktyczna? Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru koloru drewnianej podłogi? Sprawdź!  

Jaką podłogę wybrać – jasną czy ciemną?

Podłoga nadaje charakter wnętrzu. Źle dobrana, będzie psuć estetykę pomieszczenia. Nic dziwnego, w końcu poza ścianami to największa powierzchnia w każdym pomieszczeniu. Dlatego przed położeniem podłogi warto przemyśleć kilka kwestii. Zastanów się, w jakim stylu chcesz urządzić swoje mieszkanie lub dom. Inne kolory podłóg będą pasować do wnętrz urządzonych na przykład w stylu skandynawskim, a inne do wnętrz urządzonych w stylu glamour. Koniecznie musisz też przemyśleć kwestię wykończenia ścian – muszą współgrać z podłogami.

Kiedy postawić na jasną drewnianą podłogę, a kiedy na ciemną? Podpowiadamy!

Czy warto wybrać jasną podłogę?

Jasna podłoga, to strzał w dziesiątkę, jeśli w Twoim domu lub mieszkaniu są niewielkie pomieszczenia. Taka podłoga w połączeniu z jasnymi kolorami ścian optycznie powiększy niewielkie pokoje.

Jasne drewniane podłogi pięknie komponują się we wnętrza urządzone w stylu skandynawskim, nowoczesnym i prowansalskim. Jeśli urządzasz dom w którymś z nich, to do jasnej podłogi dobierz koniecznie jasną farbę na ścianę – uzyskany efekt na pewno nie zawiedzie.

Planujesz mocne kolory na ścianach i nie wiesz, czy jasna drewniana podłoga będzie odpowiednia? Będzie, szczególnie jeśli wnętrze zostanie urządzone w stylu glamour (polecamy takie nieoczywiste połączenie: jasne drewniane podłogi i ornamentowe tapety w ciemnym kolorze) lub w stylu marynistycznym (czasami na ścianach pojawia się niebieski kolor, często w mocnym, granatowym odcieniu). 

Czy jasna podłoga jest praktyczna?

Wiele osób, którym podobają się jasne podłogi, nie decydują się na nie ze względów praktycznych. Czy jest to zasadne? W naszej opinii nie do końca.

Odpowiednio zaimpregnowane jasne drewniane podłogi zachowają piękny wygląd przez długi czas. Koniecznie jednak pamiętaj o myciu ich środkami przeznaczonymi do podłóg drewnianych. Warto też regularnie odkurzać lub zamiatać podłogi, by przyniesiony na butach piasek nie porysował desek. Pamiętaj też, by nie przesuwać ciężkich mebli po podłodze, a przestawiać je – ryzyko powstania rys zostanie znacznie zmniejszone.

Ciemna podłoga – do jakich wnętrz?

Trzeba przyznać, że ciemna drewniana podłoga to rozwiązanie bardzo klasyczne i eleganckie. W połączeniu z jasnymi ścianami będzie doskonale pasować do pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym, loftowym, rustykalnym i angielskim. Ciemne drewniane podłogi są mocnym akcentem dekoracyjnym we wnętrzu, dlatego decydując się na nie, trzeba dobrze przemyśleć pozostałe elementy wyposażenia wnętrz. 

Zastanawiasz się, czy połączenie ciemnej drewnianej podłogi z ciemnym kolorem ścian jest dobrym pomysłem? Jest na pewno ryzykowne i bardzo łatwo o uzyskanie efektu „przytłoczenia”, szczególnie jeśli dobierzesz do nich meble i inne dodatki w ciemnych kolorach. Pomieszczenie, w którym są ciemne ściany i ciemna podłoga wydaje się optycznie mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Efekt ten bardzo trudno zniwelować nawet odpowiednim oświetleniem czy jasnymi dodatkami.

Zdj. główne: Collov Home Design/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Kasia 26.07.2022

    dla mnie to jasna podłoga bije wszystkie inne na głowę. Strasznie mi się podoba, zazwyczaj rozjaśnia całe wnętrze i jest o wiele lepsze to rozwiązanie. Sama mam deskę w mieszkaniu i bardzo to doceniam

Rekomendowane
Mural w Londynie poświęcony ofiarom COVID-19 – ściana serc
Mural w Londynie poświęcony ofiarom COVID-19 – ściana serc
Nietypowy sposób na upamiętnienie ofiar pandemii COVID-19. W centrum Londynu powstał mural składający się z blisko 150 tysięcy serc.
Nowy system naziemnej telewizji cyfrowej od 2022 roku!
Nowy system naziemnej telewizji cyfrowej od 2022 roku!
Od przyszłego roku będzie zmiana w telewizji naziemnej - z DVB-T na DVB-T2.
Jak obliczyć powierzchnię użytkową mieszkania lub domu?
Jak obliczyć powierzchnię użytkową mieszkania lub domu?
Powierzchnia użytkowa informuje nas o tym, ile metrów domu lub mieszkania możemy de facto wykorzystać do życia, umeblowania, codziennych czynności. A czym jest powierzchnia całkowita i netto?
Ostatnie wpisy