Gotowe domki letniskowe - gdzie można je postawić?
Designed by Freepik
Budowa i remont

Gotowe domki letniskowe – gdzie można je postawić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Gotowy domek letniskowy jest świetnym miejscem do relaksu np. na działce poza miastem. Na jakim gruncie można postawić domek letniskowy?

Domek letniskowy w świetle prawa 

Przepisy prawa określają domki letniskowe jako „budynki do rekreacji indywidualnej”, czyli przeznaczone są do okresowego wypoczynku i nie są budynkami mieszkalnymi. Domek letniskowy ma służyć do rekreacji indywidualnej, co wyklucza większą liczbę pomieszczeń w budynku.

W przepisach nie ma sprecyzowanej definicji „okresowego wypoczynku”. W zależności od potrzeb użytkowników może to być kilka razy dziennie lub kilka razy w tygodniu. Ustawodawca nie sprecyzował, jakie pomieszczenia powinny się znaleźć w domku letniskowym, dlatego mogą się w nim znaleźć kuchnia i łazienka.

>> Zobacz też: Uwaga! Złodzieje oznaczają mieszkania, które chcą okraść?

Gdzie można postawić gotowy domek letniskowy?

Domek letniskowy nie jest budynkiem mieszkalnym, dlatego nie można go postawić na działce budowlanej, która w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod zabudowę jednorodzinną. Jeśli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka budowlana jest określona jako działka rekreacyjna, to na takim gruncie można postawić gotowy domek letniskowy.

Domek letniskowy można postawić na działce rolnej, jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza zabudowę zagrodową. Niestety taki domek letniskowy może zostać postawiony tylko przez rolnika lub osobę posiadającą kwalifikację rolniczą.

Budowa gotowego domku letniskowego na działce leśnej jest możliwa, o ile nie ma do

Gotowy domek letniskowy na zgłoszenie

Gotowy domek letniskowy można postawić na zgłoszenie, jeśli jest wolnostojący, parterowy i jego powierzchnia zabudowy nie przekroczy 35 m2. Na każde 500 m2 można postawić tylko jeden taki obiekt – wszystkie warunki muszą być spełnione, aby można było wybudować domek na zgłoszenie.

Jeśli grunt, na którym będzie postawiony domek letniskowy, nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, to przed złożeniem wniosku o zgłoszenie należy wystąpić o warunki zabudowy.

Domek parterowy, czyli jaki? 

Ustawodawca określa, że domek parterowy może mieć tylko jedną kondygnację naziemną, czyli część budynku położoną bezpośrednio na gruncie lub na stropie, jeśli domek jest podpiwniczony. Za kondygnację naziemną uważa się również poddasze ze wszystkimi pomieszczeniami użytkowymi przeznaczonymi do pobytu ludzi. Możliwe jest jednak wykonanie poddasza nieużytkowego, czyli przestrzeni do przechowywania różnych przedmiotów. 

Zmiana formy użytkowania poddasza wymaga stosownej zgody.

Jakie są wymagania techniczne dla gotowych domków letniskowych?

Ustawodawca w rozporządzeniu określił wymagania techniczne dla wszystkich domków letniskowych. Dotyczą one warunków oraz wymagań usytuowania domku letniskowego na działce:

  • budynek musi mieć dostęp do drogi publicznej;
  • musi spełniać wymagania przeciwpożarowe;
  • szerokość drogi dojazdowej do budynku nie może być mniejsza niż 3 m;
  • działka nie musi mieć dostępu do mediów, o ile w miejscowym planie zagospodarowania nie jest określone inaczej;
  • minimalna wysokość pomieszczeń, które będą służyły do rekreacji, to 2,2 m;
  • jeśli w domku będzie znajdowała się wanna lub prysznic, to musi być instalacja z ciepłą wodą (nie trzeba jej doprowadzać do umywalek);
  • jeśli domek będzie wyposażony w ogrzewanie, to musi spełniać wymagania co do izolacji cieplnej;
  • wejście do budynku nie musi mieć oświetlenia zewnętrznego. 
Nowy program inwestycyjny w Polsce, który ma poprawić jakość wody
Poprzedni artykuł
Ceny materiałów budowlanych rosną – UOKiK sprawdza, czy to zmowa firm?
Następny artykuł
Brygida König
Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. W jej ogrodzie dominują piękne różnokolorowe róże. W wolnych chwilach lubi tworzyć coś z niczego. Inspiracją są dla niej programy Doroty Szelągowskiej. Prywatnie mama dwójki dzieci- nastolatki i kilkulatka.
Może Cię zainteresować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *