Hydroizolacje – jakie wybrać i gdzie zamontować?
Designed by Freepik
Budowa i remont

Hydroizolacje – jakie wybrać i gdzie zamontować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Hydroizolacja zabezpiecza budynek przed wilgocią. Czym jest hydroizolacja? Jakich materiałów się do tego używa?

Czym jest hydroizolacja?

Hydroizolacja ma chronić konstrukcję budynku przed wilgocią i wodą. Jednak okazuje się, że sama woda nie jest tak groźna dla budynku, jak substancje, których jest nośnikiem. W wodzie znajdują się różne substancje chemiczne, które powstały m.in. w wyniku rozpadu gnilnego roślin lub wskutek innych procesów chemicznych. Problemy te dotyczą nie tylko fundamentów, lecz również m.in. pomieszczeń o zwiększonej wilgotności np. kuchni i łazienki oraz balkonów. Dlatego hydroizolację należy zastosować we wszystkich miejscach budynku, które narażone są na wilgoć, czyli m.in. w fundamentach, piwnicy, łazience.

Od czego zależy skuteczność hydroizolacji?

Skuteczność hydroizolacji zależy od kilku czynników, a są to:

  • właściwe określenie możliwego obciążenia wodą (obciążenie przed wilgocią lub wodą pod ciśnieniem);
  • wybranie odpowiednich materiałów izolacyjnych dobranych do obciążeń wodnych i wynikających z eksploatowania budynku;
  • stan i kształt podłoża, które będzie zabezpieczane;
  • możliwość uszczelnienia detali, np. przejścia rur instalacyjnych.

Jakie są materiały do hydroizolacji?

W zależności od potrzeb można zastosować jeden lub kilka materiałów do hydroizolacji. Folia płaska ma grubość do 2 mm, występuje w kolorze czarnym i szarym. Produkowana jest z polietylenu i polichlorku winylu, może mieć różną gęstość (im większa, tym lepiej chroni przed wilgocią). Jest materiałem bardzo trwałym i wygodnym w użyciu. Folię płaską można stosować do pionowej hydroizolacji ścian, piwnic lub fundamentów. Materiał ten na zakończeniach powinien być zgrzewany lub łączony na zatrzask.

Kolejnym materiałem jest folia tłoczona zwana również kubełkową lub guziczkową. Ma grubość pomiędzy 0,5 mm a 1 mm, wytłoczenia mogą mieć grubość do 8 mm. Produkowana jest z PE-HD, który jest mocniejszy od polietylenu i polichlorku winylu, lecz jako zabezpieczenie hydrofobowe nie może być stosowany samodzielnie – stosowany jest jako dodatkowe zabezpieczenie istniejącej izolacji.

>> Zobacz też: Jak uniknąć błędów przy układaniu płytek?

Następnym materiałem stosowanym do hydroizolacji są masy bitumiczne, czyli roztwory i emulsje asfaltowe, masy asfaltowe, specjalne hydrofobowe lepiki. Materiał ten tworzy hydrofobową powłokę zabezpieczającą. Masy bitumiczne stosowane są głównie do zabezpieczania ścian, dachów, balkonów.

Ostatnim materiałem stosowanym do hydroizolacji są papy, które charakteryzują się warstwową budową – włóknina poliestrowa lub welon szklany są pokryte z obu stron asfaltem, który jest modyfikowany plastomerem APP. Dzięki temu właściwości hydroizolacyjne papy zachowane są nawet w bardzo szerokim zakresie temperatur. Materiał ten stosowany jest do izolacji pionowej i poziomej fundamentów.

Ceny materiałów budowlanych rosną – UOKiK sprawdza, czy to zmowa firm?
Poprzedni artykuł
Polacy remontują i kupują zdrowe domy – jakich mieszkań szukają w dobie pandemii?
Następny artykuł
Brygida König
Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. W jej ogrodzie dominują piękne różnokolorowe róże. W wolnych chwilach lubi tworzyć coś z niczego. Inspiracją są dla niej programy Doroty Szelągowskiej. Prywatnie mama dwójki dzieci- nastolatki i kilkulatka.
Może Cię zainteresować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *