Kolory ścian, które warto ze sobą zestawić
Budowa i remont

Kolory ścian, które warto ze sobą zestawić

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Kolor ma znaczenie! Jeśli planujesz remont i malowanie ścian, przeczytaj ten krótki przewodnik, który pomoże Ci odpowiednio zestawić kolory.

1. Optyczna kreacja przestrzeni

Kolor może optycznie powiększyć pomieszczenie lub je zmniejszyć. Ta zasada obowiązuje również na pojedynczych ścianach. Jasne kolory poszerzają, ciemne zwężają. Jeżeli masz wąski i długi korytarz, jasne kolory na bocznych ścianach sprawią, że będzie wydawał się szerszy, a ciemniejsza ściana na końcu łagodnie go skróci. Ciekawy efekt daje również pomalowanie jednej ściany na odcień jaśniejszy niż pozostałe.

Jasne barwy najlepiej stosować w małych pomieszczeniach, wydają się wówczas większe.

2. Monochromatycznie czy kontrastowo?

To częsty dylemat wnętrzarski. Jak pomalować wnętrze, by stanowiło spójną całość?

Monochromatyczność

Jeżeli lubisz spokojną elegancję, warto przemyśleć konsekwencję jednej barwy w wielu odcieniach. Najczęściej sprawdzają się biele, jasne szarości, grafit aż do czarnego. Na ogół przeważają ściany w kolorze bieli, lecz bardzo ciekawie wygląda wyodrębnienie jednej ściany w innym kolorze, np. szarym lub wręcz ciemnym, antracytowym. Taką ścianą można wyodrębnić inną strefę pokoju, np. kącik do oglądania TV lub słuchania muzyki.

Kolejna, często spotykana gama kolorów to beże, brązy, łagodne, zgaszone żółcie, pomarańcze i ciepłe brązy. Takie wnętrze jest w zależności od nasycenia kolorów albo spokojne i wyciszające, albo wręcz odwrotnie – tryskające energią. Pomalowanie ścian w kolorze jasnego kremu lub beżu i wyodrębnienie jednej ściany w innym z tej gamy kolorystycznej, np. łagodnego brązu nada pomieszczeniu charakteru staroświeckiej elegancji. Pomarańcz wyzwoli energię, słoneczna żółć – optymizm.

Ciekawie wygląda połączenie bieli z szarym, spopularyzowany przez modny styl skandynawski. Natomiast bardzo kobiece i eleganckie jest połączenie bieli i beżu lub piaskowca.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Dobry wieczór🖤 W dzisiejszym kadrze moja wczorajsza tajemnicza przesyłka, którą pokazywałam Wam na Story A jest nią fotel Prins z aksamitnym obiciem od @meblobranie.pl ❤️ Mimo, że mam go jeden dzień to bardzo przypadł mi do gustu i idealnie pasuje do sypialni. Jeśli podoba Wam się ten lub inny mebel z @meblobranie.pl mam dla Was kod rabatowy „KATE15”, który upoważnia do 5% zniżki na wszystkie produkty w sklepie i jest ważny do końca października. . Miłego wieczoru Kochani🌙 ________________________________ #sypialnia #fotel #armchair #glamour #bedroom #bedroomdesign #bedroominspiration #grey #trawapampasowa #eveningmood #homestyle #details #cozy #interiordesign #inspiracje #domoweinspiracje #interior4all #bed #sharemywestwingstyle

Post udostępniony przez Kasia ▪️My dream house (@kate_myinteriors)

Niezwykle elegancko wygląda połączenie kremu i beżu z oliwkową zielenią. Jeżeli w pomieszczeniu jest wnęka z piękną, stylową biblioteczką, można ją pomalować na kolor oliwki lub umieścić w takim miejscu stylowy, wygodny fotel.

Kontrasty

Kontrasty są mniej bezpieczne. Sugerowanie się połączeniem kolorów na ulubionej bluzce może być źródłem rozczarowań. Mocne kolory na ścianach nie zawsze wyglądają dobrze, natomiast znakomicie się sprawdza położenie jednego lub dwóch mocnych kolorów na jasnym tle. Bardzo dobrze wygląda połączenia szarości z innym, mocnym kolorem. Szary świetnie współgra z niebieskim, zielenią, fioletem i różem. Jedna lub dwie ściany w takim kolorze ożywią pokój. Można bawić się odcieniami, stosując ciemniejsze lub jaśniejsze odcienie tego samego koloru. Dodanie jeszcze jednego koloru można również zastosować, jednak należy pilnować, by nie było ich więcej niż cztery w jednym pomieszczeniu.

Najbardziej popularne kontrasty to połączenie bieli i czerni oraz kolory pop-artu – mocna czerwień, ostry żółty, granat i zieleń z czarnymi, delikatnymi liniami odcinającymi kolory od siebie.

Delikatne, pastelowe lub pudrowe kolory dobrze wyglądają w pokojach dziecięcych. Tu śmiało można łączyć rozbielony róż z błękitem. Takie połączenia powinno się ostrożnie stosować w sypialniach i salonach, by uniknąć skojarzenia z kiczem.

3. Mat i błysk

Kolejny pomysł to zabawa barw i faktur. Można uzyskać niesamowity efekt, łącząc ze sobą ten sam kolor i odcień, lecz w zestawie mat i połysk. Matowy pochłania światło, a błyszczący je odbija. Połączenie może dać ciekawy efekt trójwymiarowości.

4. W poprzek czy wzdłuż?

Szerokie pasy mogą pomieszczenie wydłużyć lub poszerzyć. Taki efekt dają pasy z dwóch kolorów, położone równolegle względem siebie. Wygodniej jednak przy takim zamyśle położyć tapetę. Z kolei farbami można optycznie „odciąć” dół ścian, malując je na inny, nawet kontrastowy kolor. Najczęściej góra jest jasna, a dół ciemny. Znakomicie to wygląda w sypialni, gdzie granica między kolorami jest zaznaczona dodatkowo listwą ze sztukaterii. Dolna część ściany może być w kolorze głębokiego fioletu, granatu lub butelkowej zieleni, góra szara lub kremowa.

Jak uniknąć błędów kolorystycznych w planowaniu mieszkania?

Duże powierzchnie nie są łatwe do zaplanowania kolorystycznego. Warto skorzystać z programów graficznych, które co prawda nie oddają w pełni ostatecznego efektu, lecz pozwalają podpowiedzieć wyobraźni, jak zmienia się przestrzeń w zależności od barwy, jej intensywności i rozmieszczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie łączyć różne style w aranżacji wnętrz?
Jak skutecznie łączyć różne style w aranżacji wnętrz?
Odkryj tajniki łączenia różnych stylów w aranżacji wnętrz i stwórz unikalną przestrzeń. Przeczytaj nasz artykuł i zainspiruj się!
Lampy do biura – Optymalne oświetlenie dla Twojej efektywności
Lampy do biura – Optymalne oświetlenie dla Twojej efektywności
Oświetl swoje biuro doskonale! Wybierz odpowiednie lampy, aby zwiększyć efektywność i komfort pracy.
Wydruk na płótnie czy obraz – co wybrać na ścianę?
Wydruk na płótnie czy obraz – co wybrać na ścianę?
Szukasz dekoracji na ścianę salonu? Rozważ powieszenie obrazu lub wydruku na płótnie. Sprawdź, które rozwiązanie będzie lepsze dla Ciebie.
Ostatnie wpisy