Ocieplenie fundamentów pianą poliuretanową – zalety, przestrogi, zalecenia
Budowa i remont

Ocieplenie fundamentów pianą poliuretanową – zalety, przestrogi, zalecenia

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W naszej strefie klimatycznej mamy do czynienia z ciągłymi wahaniami temperatur oraz wilgotności gleby, co często prowadzi do pęknięć, a w efekcie do poważnych uszkodzeń fundamentów. Przeprowadzenie termoizolacji podstaw konstrukcyjnych domu pozwala na zabezpieczenie fundamentów nie tylko przed wilgocią i zimnem w piwnicy, ale również chroni je, wpływając jednocześnie na znaczne ograniczenie strat ciepła w tym obszarze. Ocieplenie fundamentów musi nie tylko gwarantować ciepło, ale też powinno być twarde i szczelne. Pianka PURIOS o strukturze zamkniętokomórkowej spełnia wszystkie te funkcje z nawiązką.

Ocieplenie fundamentów tylko jedną strukturą

Pianka poliuretanowa charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Dzięki temu wystarcza aplikacja cienkiej warstwy, aby dana powierzchnia budynku została optymalnie zabezpieczona termicznie. Piana tworzy bezspoinową izolację, skutecznie odgradzającą budynek od wilgoci.

Ocieplenie fundamentów i podłóg na gruncie zaleca się wykonywać wyłącznie przy pomocy zamkniętokomórkowej piany PURIOS, która po wyschnięciu staje się bardzo twarda (można po nie bez przeszkód chodzić), a jej waga to zaledwie 30 -80 kg/m3.

Fot. Michal Jarmoluk /Pixabay.com

Im większą gęstość ma pianka poliuretanowa, tym więcej w jej składzie zamkniętych komórek. Wersja zamkniętokomórkowa może ich mieć nawet do 97%, przez co lepiej izoluje termicznie niż struktura otwartokomórkowa. Współczynnik przewodzenia ciepła λ dla tej piany to blisko 0,023 W/(m.K), a wartość ta jest uzależniona m.in. od gęstości piany (im większa, tym współczynnik λ jest lepszy). Warstwa piany poliuretanowej o grubości 10 cm odpowiada mniej więcej 16 cm styropianu średniej klasy, zapewniając przy tym optymalne właściwości termoizolacyjne. Najczęściej do pokrycia fundamentów wystarczy 5-6 cm grubości warstwy piany (w przypadku styropianu konieczna jest warstwa o grubości około 10 cm).

Przed wykonaniem izolacji metodą natryskową

Zastosowanie pianki PURIOS wymaga obecnie najmniejszej ilości przygotowań obiektu, w tym przypadku fundamentów, do termoizolacji spośród wszystkich innych popularnych metod dociepleniowych. Istnieją jednak kwestie konieczne do ocenienia przed przystąpieniem do prac izolacyjnych. Zadbanie o nie zapewni pożądany efekt, a sama piana poliuretanowa będzie spełniać swoje zadanie przez wiele lat.

Ocieplanie fundamentów metodą natryskową rozpoczynamy dopiero wówczas, gdy wykonane zostanie:

  • osuszenie fundamentów
  • oczyszczenie ścian przed termoizolacją
  • uprzątnięcie podłóg przed termoizolacją pionową
  • kontrola ciągłości konstrukcyjnej fundamentów
  • weryfikacja poziomu izolacji ścian nadziemnych

Nienaruszalność warstwy wierzchniej

To, co najważniejsze w przypadku piany zamkniętokomórkowej PURIOS, co stanowi zarazem jej największy atut, jeśli chodzi o zastosowanie w gruncie, to nienasiąkliwość. Aby jednak wykorzystać tę cechę w stu procentach, po naniesieniu piana musi pozostać nienaruszona, bez żadnej ingerencji w jej wierzchnią warstwę. Podczas aplikacji powstaje bowiem na pianie szczelny „naskórek”. Jeśli fragment naniesionego materiału zostanie odcięty, wyrównany lub uszkodzony, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że do jego wnętrza dostanie się wilgoć.

Co ważne, ocieplenie fundamentów oznacza również izolację ich części podziemnej. W tym przypadku nie zaleca się stosowania pianki poliuretanowej na strefie cokołowej, wystającej ponad gruntem, ponieważ pojawią się najprawdopodobniej problemy z późniejszym jej wykończeniem tynkiem czy okładziną. Najlepszy efekt powstaje wówczas, gdy w pierwszej kolejności zamocowany zostanie pas izolacji cokołu (np. za pomocą XPS, wodoodpornego EPS czy płyt z pianki), a dopiero potem rozpocznie się właściwa aplikacja poliuretanu.

Zdjęcie główne: Materiały własne PURIOS (purios.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak bezpiecznie i efektywnie sprawdzić stan prawny nieruchomości przed zakupem? Poradnik korzystania z elektronicznych ksiąg wieczystych
Jak bezpiecznie i efektywnie sprawdzić stan prawny nieruchomości przed zakupem? Poradnik korzystania z elektronicznych ksiąg wieczystych
Dowiedz się, jak efektywnie korzystać z elektronicznych ksiąg wieczystych dla sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości, by zakup domu lub mieszkania nie okazał się 'kotem w worku'.
Jak wybrać idealne drzwi do swojego mieszkania: poradnik dla kupujących
Jak wybrać idealne drzwi do swojego mieszkania: poradnik dla kupujących
Odkryj najważniejsze kryteria do rozważenia podczas wyboru idealnych drzwi do swojego mieszkania. Ten praktyczny poradnik pomoże Ci wybrać drzwi, które nie tylko będą ładne, ale także funkcjonalne i bezpieczne.
Najważniejsze zadania biura rachunkowego
Najważniejsze zadania biura rachunkowego
Biuro rachunkowe w Twojej firmie – kluczowe zadania dla skutecznej obsługi finansowej.
Ostatnie wpisy