Otulina do rur – jaką wybrać?
Budowa i remont

Otulina do rur – jaką wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Remontując i urządzając wnętrze natrafimy na wiele obszarów, które nie wyglądają zbyt estetycznie, ale pełnią w domu ważne funkcje np. doprowadzają wodę lub gaz. Dekoratorzy wnętrz znaleźli kilka ciekawych rozwiązań, jak ukryć rury czy kable wystające ze ścian, aby nie psuły wrażeń estetycznych. 

Jednych z takich rozwiązań, które ma również praktyczne zastosowanie, jest odpowiednio dobrana otulina. Stosuje się ją w celu prawidłowej izolacji rur, które w ten sposób nie oddają ciepła poza wyznaczonymi przez nas obszarami. Dzięki temu koszty utrzymania instalacji grzewczych lub wodociągowych są znacznie mniejsze. Sprawdź, jaką otulinę warto wybrać do Twojego mieszkania.

Prawidłowa izolacja rur to bardzo ważna kwestia, która pozwoli na znaczne ograniczenie strat ciepła. Materiał wybrany na otulinę powinien być każdorazowo dopasowany do rodzaju i typu rur, które ma okalać. Z poniższego tekstu dowiesz się jaką otulinę warto wybrać, aby system grzewczy, chłodniczy lub wodociągowy był bardziej wydajny. 

Zalety izolowania rur otuliną 

Zastosowanie otuliny izolacyjnej ma wiele plusów, które mogą świadczyć o tym, że jest to rozwiązanie funkcjonalne i proste w montażu. Jest to forma zabezpieczenia systemu doprowadzającego do mieszkania ciepło czy wodę przed czynnikami zewnętrznymi. Ma to również swoje walory estetyczne, bo piankowa lub styropianowa izolacja może wyglądać lepiej niż zostawienie rur bez osłony. 

Jakie są inne zalety zastosowania otuliny?

Zabezpiecza instalację przed zamarznięciem

Niskie temperatury mogą sprawiać, że woda znajdująca się w rurach może zamarznąć. Dotyczy to głównie instalacji, która jest wyprowadzona na zewnątrz budynku lub znajduje się w nieocieplonym mieszkaniu. Otulina jednak jest jedynie tymczasowym rozwiązaniem, bo długotrwale utrzymujące się zimno i tak dotrze do wnętrza nieużywanych rur. 

Zmniejsza utratę ciepła

Głównym zadaniem otuliny do rur jest zatrzymanie wewnątrz jak największej ilość ciepła. Straty będą zawsze większe, kiedy temperatura na zewnątrz będzie dużo niższa, niż ta wewnątrz rur, dlatego otulina to świetne rozwiązanie, które neutralizuje proces wytracania i zatrzymuje ciepło na odcinkach, gdzie jest nałożona na rurę.

Zapobiega skraplaniu się wody

Skraplanie się wody na rurach jest zjawiskiem bardzo niepożądanym. Krople wody pojawiają się na instalacji w sytuacji, gdy temperatura między środowiskiem zewnętrznym a rurami bardzo się od siebie różni. Utrzymywanie się dużej wilgoci na rurach może prowadzić do rozwoju grzybów oraz pleśni. Zdecydowanie się na otulinę do rur pomaga w zatrzymaniu tego procesu, a także utrzymaniu czystej posadzki, na którą nie kapie woda osadzająca się na rurach. 

Ochrona przed uszkodzeniami

Mając własny dom lub mieszkanie dobrze jest się zabezpieczyć przed różnymi wypadkami. Jedną z nieciekawych sytuacji jest mechaniczne uszkodzenie się rury na skutek silnego uderzenia w jej powłokę. Nieostrożność może prowadzić do powstania wgnieceń, ubytków, a nawet trwałego przedziurawienia instalacji. Otulina zabezpiecza rury przed nieszczęśliwymi sytuacjami, dzięki czemu możemy uniknąć poważnej usterki, która często wymaga kosztownej interwencji specjalisty.

Zniwelowanie drgań rur

Otulina jest również ochroną przed drganiami instalacji, które często przenoszą się pomiędzy piętrami w budynku mieszkalnym. Zastosowanie izolacji pomaga również w stłumieniu hałasów, które wydobywają się z rur, które mogą być uciążliwe dla osób wrażliwych na dźwięki. Od tej pory nie będziesz odczuwał, kiedy sąsiad z dołu uderzy jakimś przedmiotem o swój grzejnik.

Jaką otulinę wybrać do swojego domu?

Otulina z pianki polietylenowej 

  • najlepiej sprawdza się jako otulina rur miedzianych w systemie centralnego ogrzewania, 
  • zakres temperatury od -50 do 140 stopni Celsjusza,
  • dość tanie rozwiązanie.

Otulina z wełny mineralnej i szklanej

  • idealne do bardzo wysokich temperatur, nawet do 500 stopni Celsjusza, 
  • często stosowana w przemyśle, 
  • nie zatrzymuje wody.

Kształtki styropianowe

  • dopasowane do określonych elementów armatury izolacyjnej, 
  • bardzo dobrze izolują ciepło, o ile wszystkie elementy są ze sobą ściśle połączone.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Z czego powinien być wykonany blat stołu jadalnianego – najlepsze materiały
Z czego powinien być wykonany blat stołu jadalnianego – najlepsze materiały
Wybierając stół do jadalni, warto zastanowić się, na jaki blat postawić. Do wyboru jest kilka opcji – która z nich będzie najlepsza do Twojej jadalni? Przeczytaj artykuł i podejmij dobrą decyzję.
Jaki jest koszt wymiany paneli podłogowych?
Jaki jest koszt wymiany paneli podłogowych?
Planujesz remont podłogi? Zobacz, ile kosztuje wymiana paneli podłogowych.
Jak urządzić pokój przedszkolaka?
Jak urządzić pokój przedszkolaka?
Pokój przedszkolaka nie musi być urządzany w chaosie! Sprawdź jak stworzyć idealną przestrzeń dla twojego malucha!
Ostatnie wpisy