Przydomowe oczyszczalnie ścieków – najważniejsze informacje
Budowa i remont

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – najważniejsze informacje

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Domy jednorodzinne w celu odprowadzania ścieków nie muszą być podłączone do miejskich sieci kanalizacyjnych. Alternatywnym rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia. Jak ona działa i jakie są jej rodzaje? Odpowiadamy na te pytania poniżej.

Czym są przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Jest to system polegający gromadzeniu oraz jednoczesnym oczyszczaniu ścieków. Metod na oczyszczenie jest kilka i są one zależne od rodzaju samej instalacji. Na przykład biologiczne oczyszczalnie ścieków przydomowe działają na zasadzie wpuszczenia do zbiornika bakterii, których zadaniem jest rozkład zanieczyszczeń.

Jakie są rodzaje oczyszczalni? Roślinne, drenażowe oraz biologiczne. Pojemniki na ścieki mają różne pojemności oraz są zbudowane z różnych materiałów takich jak np. plastik czy beton. Różnią się one nie tylko sposobem działania, ale także budową. Ścieki po prawidłowym oczyszczeniu trafiają do gruntu i nie działają negatywnie na środowisko.

Zalety budowy przydomowej oczyszczalni

Pierwszą jest tania eksploatacja. W porównaniu np. do szamba, przydomowa oczyszczalnia jest rozwiązaniem znacznie bardziej opłacalnym. Mimo że jej budowa nie jest tańsza, poniesiony koszt zwraca się szybko i w ogólnym rozrachunku zapłacimy mniej. Co ważne ważne, można uzyskać odpowiednie dofinansowanie do jej budowy.

Po drugie, tak jak zostało wspomniane wcześniej, ścieki trafiające do gruntu są przyjazne środowisku, więc jeśli zależy nam na ekologii, warto zastanowić się nad tego rodzaju rozwiązaniem.

Kolejną zaletą jest to, że przydomowe oczyszczalnie nie wymagają dużego nakładu pracy. Musimy jedynie co pewien czas uzupełniać je o specjalne bakterie oraz dedykowane im płyny do czyszczenia.

Ważne jest także fakt, że ten system jest właściwie bezobsługowy. Prawidłowo zbudowana oczyszczalnia działa samodzielnie. Wystarczy raz na rok lub półtora oczyścić zbiornik. Przydomowe oczyszczalnie ścieków, w przeciwieństwie do szamba, nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów, a w przypadku zapchania rur,stosuje się specjalne odpychacze.

Należy pamiętać, że niezależnie od wyboru rodzaju przydomowej oczyszczalni, musi ona spełniać szereg wytycznych. Bez tego nie uzyskamy pozwolenia na budowę.

Fot.: Paweł Czerwiński/unplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Uprawa wrzosów w ogrodzie
Uprawa wrzosów w ogrodzie
Efektowny wygląd i łatwa uprawa to największe zalety wrzosów, ale trzeba pamiętać o ich wymaganiach. Podpowiadamy, jak sadzić wrzosy i jak o nie dbać.
3 proste sposoby na urządzenie funkcjonalnej i przytulnej sypialni
3 proste sposoby na urządzenie funkcjonalnej i przytulnej sypialni
Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. To tutaj odpoczywamy, regenerujemy siły i zasypiamy, by zacząć kolejny dzień w pełni sił. Dlatego też ważne jest, aby urządzić ją w sposób funkcjonalny i przytulny, aby zawsze czuć się w niej komfortowo. W tym artykule przedstawione zostaną trzy proste sposoby na urządzenie funkcjonalnej i przytulnej sypialni.
Budowa domu w systemie gospodarczym – korzyści i wady
Budowa domu w systemie gospodarczym – korzyści i wady
Budowa domu to jedno z największych przedsięwzięć w życiu. Jednym z popularnych sposobów na oszczędność jest wybór systemu gospodarczego. W tym artykule omówimy zalety i wady budowy domu w systemie gospodarczym oraz podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę przed podjęciem takiej decyzji.
Ostatnie wpisy