Współpraca z projektantem – na co zwrócić uwagę?
Budowa i remont

Współpraca z projektantem – na co zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Współpraca z kreatywnym, doświadczonym projektantem wnętrz może być ciekawym doświadczeniem. Jeśli jednak nie korzystałeś do tej pory z usług wspomnianego specjalisty, możesz czuć się nieco onieśmielony. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz tylko kilku godzin konsultacji, czy pomocy podczas całego procesu, dekorator dopasuje się do Twojego budżetu. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas współpracy z projektantem!

Na co zwrócić uwagę podczas współpracy z projektantem?

Zazwyczaj projektanci twierdzą, że chociaż wiele osób uwielbia oglądać programy o aranżacji wnętrz, ich rosnąca popularność utrudniła im nieco pracę. Dzięki magii telewizji dekoratorzy wnętrz we wspomnianych programach realizują skomplikowane projekty pomimo napiętych terminów i skromnego budżetu, które nie są realne w prawdziwym świecie. 

Współpraca z projektantem jest bardzo satysfakcjonująca, jednak generuje spore koszty. Oczywiście, projekty różnią się między sobą. Zastanów się, jakim budżetem dysponujesz. Jeśli już wiesz, ile możesz wydać, umów się na wstępną konsultację z przynajmniej kilkoma dekoratorami wnętrz. Poproś ich o wycenę. 

Poświęć trochę czasu na znalezienie odpowiedniego projektanta

Każdy dekorator wnętrz ma swoje własne, niepowtarzalne upodobania, dziwactwa i praktyki biznesowe. Aby upewnić się, że zrealizuje wymarzony projekt, koniecznie poproś go o portfolio. Porozmawiaj przynajmniej z kilkoma projektantami, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Pamiętaj, że im więcej pytań zadasz, tym lepiej. 

Konsultacja z projektantem może przyjąć formę bezpośredniego spotkania, rozmowy telefonicznej lub spotkania online. Zazwyczaj tego typu konsultacje są bezpłatne. Niektórzy projektanci naliczają jednak opłaty. Warto więc wcześniej o to zapytać. Podczas spotkania obejrzyj portfolio dekoratora, dzięki czemu sprawdzisz ulubiony styl i zmysł artystyczny. Dowiedz się, jak wygląda współpraca z nim. Zapytaj o praktyki biznesowe, takie jak preferowane metody komunikacji i formy płatności. Weź ze sobą kilka zdjęć lub przedmiotów, które zamierzasz wykorzystać jako inspirację do stworzenia projektu. Poinformuj projektanta o swoich preferencjach i potrzebach. Pod koniec spotkania zastanów się, czy nadajecie na tych samych falach. Jeśli coś Ci nie gra, lepiej poszukaj kogoś innego.

Kwestie finansowe

Zanim nawiążesz współpracę z projektantem, podpisz umowę. Zanim to zrobisz dokładnie ją przeczytaj – dzięki temu nic Cię nie zaskoczy. Upewnij się, że jasno określa usługi i ceny. Dekoratorzy pobierają opłaty na różne sposoby. W zależności od Twoich potrzeb i skali projektu, mogą łączyć różne formy płatności. Wielu projektantów proponuje opłaty godzinowe. Zapytaj, czy wliczają w to dojazdy, zakupy i tym podobne. Dowiedz się, jakie wydatki będziesz musiał pokryć podczas realizacji projektu. 

Niektórzy projektanci pobierają stałe opłaty za pewne prace. Pamiętaj, że wszystkie szczegóły powinny być uwzględnione w umowie. Możesz też zostać poproszony o wpłatę zaliczki przed nawiązaniem współpracy. Jeśli masz napięty budżet, nie zakładaj, że zatrudnienie projektanta jest poza zasięgiem. Wielu dekoratorów chętnie zgodzi się na kilka godzin konsultacji lub pomoże znaleźć wyposażenie i dekoracje, nie nadszarpując przy tym Twojego portfela.

Zbierz próbki

Jeśli masz problem z określeniem, jak ma wyglądać wymarzone wnętrze, zbierz ulubione zdjęcia. W ten sposób projektant dowie się, czego pragniesz. Zapyta Cię o konkretne punkty projektu, który rezonują z Tobą i użyje ich jako wskazówek. Poszukaj próbek tkanin, wzorników farb i katalogów mebli. Wspomniane materiały stanowią doskonałe źródło inspiracji. Przygotuj listę kolorów, motywów i stylów mebli, których nie znosisz. 

Zdecyduj wcześniej, jakie dotychczasowe elementy wnętrza mają w nim zostać. Nie chcesz pozbyć się kredensu w stylu biedermeier lub kolekcji majoliki? Współpraca przebiegnie sprawniej, jeśli udostępnisz te informacje projektantowi podczas wstępnej konsultacji i pierwszego spotkania na miejscu. Podejmij decyzję, z których przedmiotów nie chcesz rezygnować.

Miej otwarty umysł

Bardzo rzadko klientowi podobają się wszystkie sugestie projektanta. Jeśli dekorator zaproponuje mebel lub kolor ścian, który niekoniecznie Ci się podoba, nie mów od razu nie. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dokładnie to przemyśl. Zapytaj projektanta, dlaczego uważa, że takie rozwiązanie sprawdzi się we wnętrzu Twojego domu. Być może, jeśli poznasz powód, rzeczywiście przyznasz mu rację.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
AGD przydatne w każdej kuchni
AGD przydatne w każdej kuchni
Przeczytaj zestawienie najbardziej przydatnych urządzeń AGD i dowiedz się, jakie sprzęty do kuchni pomogą Ci ułatwić codzienne zadania.
Co powinna zawierać umowa użyczenia lokalu?
Co powinna zawierać umowa użyczenia lokalu?
Na czym polega umowa użyczenia lokalu, z jakimi obowiązkami stron się wiąże i jak prawidłowo skonstruować umowę? Sprawdź!
Jak dbać o system wentylacyjny: Praktyczne wskazówki dla czystego i efektywnego powietrza
Jak dbać o system wentylacyjny: Praktyczne wskazówki dla czystego i efektywnego powietrza
Jak dbać o system wentylacyjny? Praktyczne wskazówki dla utrzymania zdrowego środowiska.
Ostatnie wpisy