Zakaz palenia w kominkach i piecach - gdzie obowiązuje?
Designed by Freepik
Budowa i remont

Zakaz palenia w kominkach i piecach – gdzie obowiązuje?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Polska powoli przyjmuje politykę antysmogową, jednak odpowiednich uchwał nie podjęto we wszystkich regionach naszego kraju. Znajomość województw, które wprowadziły stosowne przepisy, pozwoli Ci uniknąć płacenia ogromnych kar.

Prekursorki uchwał antysmogowych

W województwie małopolskim od lipca 2020 roku obowiązuje zakaz spalania w kotłach, kominkach i piecach odpadów węglowych, np. miału, jak również mokrego drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%. 

W Krakowie, obowiązująca od września 2019 roku uchwała zakazuje spalania węgla i drewna w kominkach, piecach  kotłach.

W województwie mazowieckim od 1 lipca 2018 roku nie można spalać w piecach, kotłach i kominkach m.in. węgla kamiennego, paliw z biomasą, czy węgla brunatnego.

Wrocław i inne

Od 1 lipca 2018 roku we Wrocławiu, podobnie jak w reszcie województwa dolnośląskiego, nie można spalać węgla brunatnego, kamiennego (ziarno poniżej 3 mm) i drewna o wilgotności powyżej 20%. Nie można również używać kominków niespełniających wymogów emisyjnych.

Podobnie sytuacja wygląda w kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim. 

Należy nadmienić, że każde województwo oraz miasto może mieć odrębne ustawy antysmogowe, w skład których mogą wchodzić odmienne przepisy. Przed rozpaleniem w kominku lub w piecu, sprawdź, czy w twoim regionie obowiązuje zakaz. 

Szczegółowy przegląd uchwał antysmogowych znajdziesz na:

Konglomerat – materiał o różnorodnym zastosowaniu. Zobacz inspiracje!
Poprzedni artykuł
Malowanie ścian – jak łączyć kolory, aby do siebie pasowały?
Następny artykuł
Bartosz Promiński
Student polonistyki, w przerwach od zajęć lubi zrelaksować się w ogrodzie, pisząc nowinki i ciekawostki na temat domu oraz roślin. Ceni nowoczesne i praktyczne rozwiązania, które ułatwią opiekę nad mieszkaniem. Nie pogardzi też sprawdzonymi, babcinymi radami, a zwłaszcza przepisami na ciasta i desery.
Może Cię zainteresować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *