Grzejnik żeliwny – obudować czy nie?
Dekoracje i akcesoria

Grzejnik żeliwny – obudować czy nie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Grzejnik żeliwny można z reguły spotkać w starszych mieszkaniach lub zabytkowych kamienicach. Urządzenie przestrzeni z takim elementem grzewczym wymaga dopasowania go do całej aranżacji. Wówczas wiele osób decyduje się na obudowanie go specjalną osłonką. Jednak, czy można go w jakiś inny sposób wpasować w wygląd nowoczesnego pomieszczenia? Oto, co można zrobić z żeliwnym grzejnikiem!

Żeliwny grzejnik w mieszkaniu – jak wpasować go w aranżację

Wiele osób marzy o tym, aby mieszkać w klimatycznym domu lub kamienicy, które mają swoją wyjątkową duszę i klimat. Do tego takie mieszkania są wysokie i mają niesamowite okna, które sprawiają, że cały czas znajdują swoich zwolenników. Mają one jednak elementy, których wymiana okazuje się bardzo droga. Mowa między innymi o żeliwnych grzejnikach. To rozwiązanie montowane było w domach przez wiele lat. Co prawda długo się nagrzewa, można było jednak liczyć na to, że ciepło utrzyma się przez wiele godzin.

Nie zawsze jednak pasuje do aranżacji mieszkania, zwłaszcza jeśli jest ona zachowana w minimalistycznych lub nowoczesnym stylu. W takich sytuacjach sporo osób decyduje się na montaż stylowych osłon, które pozwalają zachować funkcjonalność grzejnika. Można również pokryć go przystosowaną do tego farbą. Absolutną podstawą w tym przypadku jest dopasowanie rozwiązania do estetyki, w jakiej zachowany został dany pokój.

Dopasuj osłonę do aranżacji

Grzejnik żeliwny, który zostanie obudowany w odpowiedni sposób, może zostać bardzo funkcjonalnym oraz ciekawym elementem aranżacyjnym. Możesz wykorzystać tę przestrzeń, aby zagospodarować praktyczną wnękę do odpoczynku z poduszkami i bardzo wygodnym obiciem. Oczywiście wykonując taką osłonę należy pamiętać o tym, aby zadbać o otwory, które odprowadzać będą ciepło i pozwolą na zachowanie odpowiedniej cyrkulacji.

Oczywiście możliwości w zakresie osłon jest wiele. Można dobrać ażurowe rozwiązania, które pięknie wyglądają we wnętrzach zachowanych w stylu boho czy skandynawskim. Natomiast w industrialnym klimacie możesz postawić na grzejnik żeliwny w czystej postaci. Oczywiście warto pokryć go np. czarną farbą, która będzie bardzo ciekawie współgrać z surowym klimatem takiego wnętrza. 

Wspaniale prezentuje się również obudowanie grzejnika metalowym stelażem, który pozwoli stworzyć miejsce idealne do ustawienia różnych przedmiotów. W pomieszczeniach glamour warto całkowicie zakryć żeliwny grzejnik, który nawet po pokryciu farbą nie będzie wyglądał dobrze. Najlepiej prezentować się będzie biała lub jasnoszara pokrywa. Możesz wykorzystać także poduszki, na których będzie można dodatkowo usiąść.

Takie ciekawe i praktyczne rozwiązania warto stosować w swoich domach, zwłaszcza jeśli grzejnik żeliwny nie pasuje do Twojej wizji mieszkania. Z reguły jego demontaż może okazać się kosztowny, więc lepiej, jeśli pozostanie on na swoim miejscu. Warto także nadmienić, że jest to niezawodne źródło ciepła, które może działać bez zarzutu przez wiele lat.

Zdj. główne: Umberto/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*