Dekoracje i akcesoria

Oświetlenie tarasu i balkonu – wydłuż godziny relaksu na zewnątrz!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zadbanie o odpowiednie oświetlenie tarasu, balkonu czy werandy, to bardzo ważna sprawa – lampy mogą nie tylko dodać tym miejscom uroku, ale również pozwolą Ci na spędzanie czasu w ulubionych przestrzeniach po zapadnięciu zmroku. Z tego powodu wybór świateł, które znajdą swoje zastosowanie w zewnętrznej aranżacji domu jest bardzo ważny.

Aranżacja balkonu

Balkon jest ograniczoną przestrzenią o – najczęściej – stosunkowo niewielkim metrażu. Z tego powodu zaaranżowanie go może sprawiać pewne problemy, ponieważ zazwyczaj ciężko jest pogodzić potrzeby estetyczne i funkcjonalne. Na szczęście z pomocą może przyjść odpowiednio dobrane oświetlenie – mądrze wybrane lampy nie tylko sprawią, że balkon wyda się ładniejszy, większy i lepiej zorganizowany, ale również pozwolą Ci spędzać na nim czas niezależnie od pory dnia (albo nocy!). Nie martw się, jeżeli budując dom lub kupując mieszkanie nie przewidziałeś zewnętrznego montażu lamp – balkon bez większych problemów oświetlisz nawet bez dostępu do gniazdka i użycia prądu. Jest to możliwe, ponieważ lampy zewnętrzne bardzo często zasilane są na baterie lub energię słoneczną (dzięki minipanelom, które możesz umieścić w naświetlanym w ciągu dnia miejscu).

Tym, na co powinieneś zwrócić uwagę, jest jednak przede wszystkim przeznaczenie kupowanych przez Ciebie świateł. Musisz pamiętać, że lampy wewnętrzne nie nadają się do użytku na balkonie czy tarasie. Jest tak, ponieważ poza domem panują niesprzyjające dla niektórych instalacji warunki – wilgoć, opady takie jak deszczy czy śnieg, a także zbyt duże nasłonecznienie. Światła przeznaczone do użytku na balkonach powinny być aluminiowe,  stalowe lub żeliwne i obowiązkowo muszą posiadać zabezpieczenie antykorozyjne.

Aranżacja tarasu

W przypadku tarasu (w przeciwieństwie do instalowania oświetlenia balkonowego) najlepiej jest z dużym wyprzedzeniem zaplanować lampy. Przydatna będzie tutaj odpowiednia instalacja elektryczna, która powinna zostać przewidziana już na etapie budowy domu. Jeżeli zadbałeś o ten aspekt, Twoje możliwości aranżacyjne będą znacznie większe i będziesz w stanie pozwolić sobie na zrealizowanie niemal każdego pomysłu. A na jaki styl najlepiej postawić? Ponieważ aranżacja tarasu może wiązać się z dość dużymi kosztami, warto zaplanować sobie coś, co będzie Cię satysfakcjonowało przez kilka lat. Najlepiej jest decydować się więc na neutralne, proste stylizacje, które na długo utrzymują estetyczną świeżość. Postaraj się również nie łączyć ze sobą różnych stylów i nie podążać za chwilowymi modami architektonicznymi – trend za chwilę się skończy, a Ty możesz nie mieć pieniędzy na remontowanie tarasu co pół roku.

Fot.: Catlikespics/pixabay.com

Eko sposoby na oszczędzanie wody
Poprzedni artykuł
Wiosna w ogrodzie: od jakich prac ogrodowych należy zacząć
Następny artykuł
Magdalena Gawior
Początkująca copywriterka, aktywnie planująca swój czas i organizująca przestrzeń. Bliska jej są ekologia, zero waste i minimalizm w najbliższym otoczeniu.
Może Cię zainteresować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *