Inne

Co potrzebne jest w gospodarstwie rolnym?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiążę się z wieloma wyzwaniami i to niezależnie od pory roku. Jesień to doskonały moment na zrobienie porządków przed zimą, przejrzenie magazynów i uzupełnienie zapasów, a także upewnienie się, że zwierzęta otrzymują wszystko, czego im potrzeba. To również okres zbierania plonów i odpoczynku, o którym nie powinieneś zapominać.

Porządki i odświeżenie gospodarstwa

Okres powakacyjny jest doskonałym momentem na zrobienie jesiennych porządków. Uprzątnięcie pomieszczeń gospodarskich pomoże Ci przygotować się na zbiór i segregację plonów, a także będzie stanowić doskonały moment na przemyślenie renowacji. Być może część narzędzi, z których korzystasz w obrębie gospodarstwa, wymaga wymiany. Dobrym pomysłem będzie również przyjrzenie się ogrodzeniom i drewnianym elementom budynków. Jeśli wymagają odnowienia, koniecznie wykorzystaj do tego naturalne produkty, takie jak pokost lniany, który chroni drewno przed pękaniem i wysychaniem, a także zapewnia mu odporność na warunki atmosferyczne. Będzie doskonałym wyborem, jeśli potrzebujesz produktu do gruntowania drewna lub nasycania tynków przed malowaniem farbami. Warto się w niego wyposażyć na wypadek, gdybyś potrzebował zaimpregnować dowolne drewniane lub drewnopochodne elementy budynków.

Pasza dla zwierząt

Jesienią z pewnością zajmujesz się gromadzeniem zapasów na zimę. Zwierzęta hodowlane, o które musisz dbać, będą potrzebować odpowiedniej paszy, witamin i minerałów przez zimowe miesiące. W tym okresie nie będziesz w stanie wypasać ich na zewnątrz, dlatego tak istotne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie jeszcze jesienią. Dobrym pomysłem jest w tym przypadku zainwestowanie na przykład w wysłodki buraczane, które składają się z surowego białka, surowego włókna i cukru. Wysłodki zawierają odpowiednią gamę składników odżywczych dla koni i bydła hodowlanego i są polecane hodowcom tych zwierząt jako zimowa pasza uzupełniająca dla ich podopiecznych. Powstają podczas produkcji cukru z buraków cukrowych, a wysłodki niemelasowane są przez lekarzy weterynarii polecane dla zwierząt intensywnie pracujących lub zmagających się z alergiami czy zaburzeniami trawienia. Z tych powodów mogą okazać się idealne dla Twoich zwierząt, a z pewnością będą doskonałym uzupełnieniem diety w czasie zimy.

Zbieranie i przetwarzanie plonów 

Być może zajmujesz się nie tylko hodowlą zwierząt, ale również uprawą ziemi. W tym przypadku jesień to dla Ciebie czas ostatnich zbiorów, segregowania plonów i umieszczania ich w spichlerzach i magazynach. Jeżeli poza owocami i warzywami, zbierasz również zboże, trawę lub kukurydzę, niezbędną maszyną w Twoim gospodarstwie jest śrutownik do zboża. Dzięki temu urządzeniu możesz swobodnie rozdrabniać trawę i słomę, dzięki czemu szybko i efektywnie przygotujesz zimową paszę dla swoich zwierząt. Przy użyciu śrutownika możesz również rozdrabniać zboża – na przykład pszenicę, owies albo jęczmień – a także niektóre warzywa – między innymi buraki i ziemniaki.

Zdjęcie główne: pexels.com/Lukas Hartmann

Kołdry puchowe – jaka kołdra na lato, a jaka na zimę?
Poprzedni artykuł
Jakie rośliny domowe nie mogą stać obok siebie?
Następny artykuł
Magdalena Gawior
Początkująca copywriterka, aktywnie planująca swój czas i organizująca przestrzeń. Bliska jej są ekologia, zero waste i minimalizm w najbliższym otoczeniu.
Może Cię zainteresować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *