Jak przechowywać drewno?
Inne

Jak przechowywać drewno?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W sytuacji, w której nasz dom jest ogrzewany drewnem niezwykle istotne jest znalezienie odpowiedniego sposobu na jego składowanie. Drewno musi być w końcu suche tak by zapewniało jak najlepsze właściwości opałowe. Jak więc najlepiej jest przechowywać drewno?

Przechowywanie drewna w domu

W czystej teorii najlepszym pomysłem byłoby wygospodarowanie odpowiedniego pomieszczenia w domu i zadbanie o to by wilgotność była w nim na dosyć niskim poziomie. W ten sposób drewno opałowe będzie najlepiej chronione przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i nie ma ryzyka, że zimą nie będzie zbyt dobrze nadawać się do ogrzewania naszego domu. 

Niestety wygospodarowanie nawet niewielkiego składziku na drewno opałowe nie jest takie proste. Zazwyczaj trzeba o takim pomieszczeniu pomyśleć już na etapie projektowania domu, gdyż późniejsze dobudowanie go może być niesamowicie trudne z racji na brak miejsca. Dlatego większość osób musi poszukiwać alternatywnych sposobów na dobre składowanie drewna. 

W jaki sposób możemy przechowywać drewno poza domem?

Najprostszy i najlepszy sposób na przechowywanie drewna poza domem to postawienie drewutni na drewno. Jest to wiata, która ma na celu zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza, lecz przy tym izoluje drewno od podłoża, a także od warunków atmosferycznych. Dobra drewutnia na drewno sprawi, że nasze drewno będzie gotowe do służenia jako opał w każdej chwili. Niezwykle ważne jest jednak by miała szczelne pokrycie dachowe. Od tego zależy składowane drewno będzie dobrze osłonięte przed deszczem, śniegiem czy też gradem. 

Najprościej jest zdecydować się na postawienie wiaty, czyli odpowiedniej drewutni pod ścianą budynku. W ten sposób drewno jest jeszcze lepiej osłonięte przed warunkami atmosferycznymi, a jej postawienie jest znacznie prostsze. Ważna jest także wielkość. Ta musi zostać odpowiednio dopasowana do tego ile chcemy drewna składować i ile jest nam potrzebne. Przy małych domach i ogrodach wystarczy niewielka pojedyncza wiata. Gdy jednak potrzebujemy więcej przestrzeni można pomyśleć o postawieniu nawet i podwójnej drewutni. 

Dlaczego drewno opałowe należy składować?

Od odpowiedniego i nierzadko długiego składowania zależy to jak bardzo efektywne będzie ogrzewanie i to czy nie dojdzie do pewnej awarii w przewodzie kominowym, gdyż ten może nawet pękać gdy drewno jest zbyt wilgotne. Właśnie wilgotność jest tu absolutnie kluczowa dla drewna opałowego. Najlepiej by znajdowała się ona w przedziale od 15 do 20%. Wtedy drewno spala się najlepiej i najefektywniej. Dodatkowo generuje przy tym znacznie mniej smoły i innych zanieczyszczeń. Szacuje się, że drewno mokre jest nawet dwukrotnie mniej efektywne podczas spalania. 

Składowanie i sezonowanie drewna można sobie jednak odpuścić. W tym celu powinno się zakupić drewno suszone mechaniczne. Chcąc jednak zaoszczędzić i nieco pomóc środowisku warto zdecydować się na drewno pochodzące wprost z lasu, które nie było wcześniej sezonowane. Takie drewno będzie potrzebować do około dwóch lat by spadła jego wilgotność. Trzeba mieć to z tyłu głowy. 

Fot. Patrick Robert Doyle/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pościel – miła w dotyku i dekoracyjna. Jaką wybrać?
Pościel – miła w dotyku i dekoracyjna. Jaką wybrać?
Już od jakiegoś czasu szukasz pościeli idealnej, ale nadal jej nie znalazłeś? Sprawdź, na co zwrócić uwagę i znajdź praktyczną dekorację do swojej sypialni!
Nowoczesne rozwiązania do twojego domu
Nowoczesne rozwiązania do twojego domu
Nowoczesne rozwiązania to dzisiaj standard w każdym nowoczesnym domu. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce żyć w komfortowych warunkach, […]
Sprawdzone sposoby na sprzątanie po remoncie
Sprawdzone sposoby na sprzątanie po remoncie
Sprzątanie po remoncie nie musi być katorżniczą pracą. Dzięki naszym poradom szybko i skutecznie przywrócisz porządek w mieszkaniu.
Ostatnie wpisy