Wiosna w ogrodzie: od jakich prac ogrodowych należy zacząć
Promuj swój ogród!

Wiosna w ogrodzie: od jakich prac ogrodowych należy zacząć

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Już w marcu możemy podziwiać pierwsze rośliny cebulowe – hiacynty, szafirki, krokusy czy narcyzy. Dla ogrodników jest to najbardziej pracowity okres. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużego ogrodu, koniecznie zaplanujmy sobie prace ogrodowe do wykonania na wiosnę. Dzięki planowaniu o niczym nie zapomnimy i z pewnością doprowadzimy ogród do idealnego stanu szybciej.

Zaczynamy od wiosennych porządków

Po zimie nawet najpiękniejszy ogród może wydawać się zaniedbany. Z tego względu już wczesną wiosną powinniśmy zająć się porządkami. Gdy stopnieje śnieg pozbądźmy się śmieci, zaschniętych liści, łodyg. Następnym krokiem jest dokładne przekopanie podłoża i usunięcie chwastów.

Śledźmy prognozę pogody

Wiosna w naszym klimacie jest kapryśna. Często zdarza się, że po pięknych, ciepłych, słonecznych dniach przychodzą przymrozki. Zanim zdejmiemy zimowe okrycia z roślin, koniecznie sprawdźmy czy w najbliższym czasie nie grożą nam przymrozki. Jeżeli zdecydujemy się na zdjęcie słomianych mat czy agrowłókniny, nie pozbywajmy się ich, gdyż może się okazać, że będą nam potrzebne jeszcze w tym sezonie.

Obowiązkowe przycinanie roślin

Wczesna wiosna to dobry czas na przycinanie roślin, a w szczególności drzewek owocowych i iglaków. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby przycinać je w taki sposób, by do środka korony dochodziły promienie słońca i świeże powietrze. Staramy się usuwać nadmiernie zagęszczone pędy, a także zaschnięte owoce.

Jeżeli posiadamy w swoim ogrodzie krzewy kwitnące wiosną, z przycinaniem czekamy na ich przekwitnięcie.

Rany powstałe po przycinaniu należy zabezpieczyć przy pomocy maści ogrodniczej, która w swoim składzie zawiera środek grzybobójczy (kupimy ją w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych – między innymi na plantet.pl).

Nawożenie roślin na wiosnę

Wiosną należy wykonać pierwsze nawożenie roślin. Jest to dobry czas na wykorzystanie nawozów wieloskładnikowych, ze zwiększoną zawartością azotu, który pobudza wzrost roślin. W dobrych sklepach ogrodniczych kupimy nawozy odpowiednie dla różnych rodzajów roślin (na przykład nawozy do iglaków). Pamiętajmy, żeby przed zastosowaniem nawozu poznać potrzeby danej rośliny (nawóz może pobudzić jej wzrost, jednak gdy jest źle dobrany – także zaszkodzić).

Czas zająć się trawnikiem

Nasz ogród nie będzie wyglądał dobrze jeżeli nie zadbamy o atrakcyjny trawnik. Po zimie część trawy może być obumarła, na trawniku mogą tworzyć się nieestetyczne prześwity. Należy dokładnie zgrabić suche liście i gałęzie zalegające na trawie. Następnie spulchniamy glebę i sadzimy nasiona trawy w miejscach, gdzie pojawiły się ubytki. W sklepach ogrodniczych możemy kupić różne gatunki traw. Ogrodnicy są zdania, że w polskich warunkach najlepiej sprawdzają się mieszanki kilku gatunków.

Wysiew nasion

Wiosną wysiewamy w ogrodzie nasiona kwiatów, ziół i warzyw. Wczesną wiosną powinniśmy sadzić tylko te rośliny, które wykazują zwiększoną odporność na mróz. Pozostałe sadzi się do gruntu dopiero pod koniec maja, kiedy ryzyko wystąpienia przymrozków jest już znikome. W przypadku roślin wrażliwych na mróz, a jednocześnie charakteryzujących się długim okresem wegetacji, konieczna jest uprawa z rozsady (ich nasiona sadzi się w pojemnikach przechowywanych w ogrzewanym pomieszczeniu, natomiast przesadza do gruntu dopiero w maju lub w czerwcu). Sadząc rośliny koniecznie zapoznamy się z wytycznymi producenta nasion. Poszczególne gatunki mogą mieć inne wymagania dotyczące gleby i stanowiska.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Miejsce pod schodami – pomysły na aranżacje
Miejsce pod schodami – pomysły na aranżacje
Urządzasz dom i szukasz pomysłów na funkcjonalne wykorzystanie różnych przestrzeni? Zobacz, jak sprytnie możesz wykorzystać miejsce pod schodami.
Płyta OSB na poddasze – co warto wiedzieć?
Płyta OSB na poddasze – co warto wiedzieć?
Chcesz położyć płyty OSB na poddaszu? Przeczytaj, co warto o nich wiedzieć.
5 nieoczywistych sposobów na przechowywanie biżuterii
5 nieoczywistych sposobów na przechowywanie biżuterii
Jak wyeksponować swoją biżuterię? Wykorzystaj do tego akcesoria, które masz w domu!
Ostatnie wpisy