Ogrzewanie w inteligentnym domu – jak je zaprojektować?
Budowa i remont

Ogrzewanie w inteligentnym domu – jak je zaprojektować?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Czy warto decydować się na inteligentne ogrzewanie domu? Inwestorzy stają często przed tym dylematem, przymierzając się do budowy. Inteligentny dom to już nie wizja przyszłości, ale realne rozwiązania, które można wprowadzić do swojego domu – zarówno na etapie budowy, jak i w zamieszkałym już budynku. Od czego zależy inteligentne sterowanie ogrzewaniem, w co należy wyposażyć dom i najważniejsze – jakie korzyści będzie miał z tego inwestor? W tym tekście odpowiemy na te pytania!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak wygląda komunikacja w inteligentnym domu,
  • jak inteligentny dom może pomóc w oszczędzaniu,
  • jak działa bramka KNX.

Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja to instalacje, od których w największym stopniu zależy komfort w budynku. To one również wpływają w dużym stopniu na zapotrzebowanie domu na energię oraz koszty jego utrzymania. Warto więc zastanowić się nad systemem, który usprawni ich działanie, takim jak np. inteligentne ogrzewanie.

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem – jak wygląda komunikacja w inteligentnym domu?

W inteligentnym domu większość instalacji i sprzętów włącza się w jeden system, aby odpowiednio zintegrować ich pracę. Pozwala to na podniesienie komfortu mieszkańców przy mniejszym zużyciu paliwa i energii, co przekłada się na mniejsze koszty eksploatacji budynku.

Komunikacja w systemach takiego domu odbywa się na dwa sposoby: drogą radiową lub „po kablu”, przy czym coraz częściej spotyka się systemy mieszane, które wykorzystują obie drogi wymiany informacji. Do przesyłania sygnałów może posłużyć dodatkowy przewód systemowy (np. system KNX) lub dodatkowa żyła zwykłego przewodu elektrycznego (jak w systemie LCN). Elementy instalacji mogą komunikować się również bezprzewodowo.

W Polsce popularność zdobył pracujący w ten sposób system Xcomfort, Fibaro. Stosuje się też bezprzewodową, uproszczoną odmianę standardu KNX. Takie systemy komunikacji dają wiele możliwości regulacji, pozwalają skoordynować pracę inteligentnego systemu ogrzewania z pozostałymi układami w zależności od zmiany czynników zewnętrznych i wewnętrznych.

Inteligentne ogrzewanie mieszkania – czy pomoże Ci oszczędzić?

W dzisiejszych czasach patrząc na ceny paliw i energii szukamy oszczędności. Dlatego warto kontrolować temperaturę w pomieszczeniach za pomocą termostatów, ponieważ szacuje się, że obniżenie temperatury nawet o 1°C, daje kilka procent oszczędności w skali roku. Przy klasycznych termostatach trzeba stale kontrolować temperaturę i ręcznie przekręcać głowice zgodnie z potrzebami konkretnych pomieszczeń. Wymaga to niestety dobrej organizacji i pamiętania o ich ustawianiu.

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem daje możliwość ustawiania indywidualnych parametrów. Wszystko dzięki zaworom sterującym pętlami inteligentnego sterowania ogrzewania podłogowego lub głowicom termostatycznym przy grzejnikach. Nowoczesne głowice termostatyczne precyzyjnie dozują ilość dostarczanego ciepła, dzięki czemu pomieszczenie nie będzie się ani zbytnio nagrzewać, ani wychładzać. Zatem można uniknąć dodatkowych kosztów i strat ciepła. Niezależnie od tego, czy mamy grzejniki czy ogrzewanie podłogowe, za pomocą inteligentnych termostatów można dopasować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach do indywidualnych preferencji, pory dnia, a nawet częstotliwości przebywania w domu, czyli stworzyć swój indywidualny harmonogram dostosowany do trybu życia.

Regulatory reagują na warunki panujące zarówno zimą, jak i latem, dostosowując nie tylko ogrzewanie, ale i chłodzenie pomieszczeń. Inteligentne ogrzewanie potrafi nawet wykryć otwarte okno w pokoju i w takim wypadku wyłącza ogrzewanie, aby ograniczyć koszty. Po zamknięciu okna ogrzewanie włącza się ponownie. Dodatkowo inteligentne sterowanie pozwala na odpowiednie sterowanie pracą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Za pomocą czujników wykrywana jest obecność mieszkańców w budynku i mierzona wartość CO2.

Inteligentny dom – systemy – jak działa KNX?

W przypadku marki Vaillant urządzenia tworzące system w inteligentnym domu można połączyć (za pomocą bramki KNX) z regulatorem sensoCOMFORT VRC 720. Bramka systemu KNX w połączeniu z regulatorem pogodowym otwiera nowe możliwości podłączenia urządzeń np. pomp ciepła (aroTHERM, flexoTHERM, flexoCOMPACT), kotłów kondensacyjnych (wyposażonych w złącze eBUS) czy też wentylacji (recoVAIR/4) do systemów inteligentnych domów. Przy czym automatyczna regulacja pracą pompy ciepła, kotła automatycznego gazowego i wentylacji mechanicznej jest realizowana już z poziomu sterownika systemowego sensoCOMFORT VRC 720. Dostosowuje on również kolejność załączania poszczególnych źródeł ciepła (pompy ciepła i kotła) do ich aktualnych kosztów eksploatacji. W tym celu wystarczy wprowadzić aktualne ceny energii elektrycznej i prądu.

Choć sprawność poszczególnych układów zależy od warunków, jakie panują na zewnątrz, z regulatorem systemowych nie ma potrzeby ustawiania zakresu temperatur dla konkretnych urządzeń – instalacja inteligentnego domu zrobi to za nas. Zastosowanie bramki KNX pozwala zintegrować sterownik systemowy z kolejnymi urządzeniami w budynku. Za pomocą bramki intensywność wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, temperatura w budynku czy też temperatura ciepłej wody może zostać zmieniona z poziomu panelu systemu domów inteligentnych KNX. Daje to możliwość m.in. sterowania pracą pompy cyrkulacyjnej ciepłej wody użytkowej – dzięki czujnikom, które rejestrują obecność osób w budynku oraz ustawionych przedziałów czasowych.

W smart domu doskonale sprawdzą się również panele PV. Przykładowo, wieloma urządzeniami elektrycznymi można zarządzać w taki sposób, by działały wykorzystując w możliwie największym stopniu własny prąd z PV. Może to być ich automatyczne uruchomienie w czasie dużej własnej produkcji. Chodzi nawet nie tylko o klimatyzatory czy też pompy ciepła, ale zwykłe urządzenia AGD takie jak pralki, zmywarki itp.

Nie trzeba od razu inwestować w zaawansowany system. Często ciężko bowiem zdecydować, jakie funkcje i urządzenia będą przydatne w naszym domu, a z których można zrezygnować, ale warto zacząć od małych rzeczy jak np. inteligentne głowice termostatyczne. Dzięki rozwiniętej technologii sieci urządzeń domowych codziennie życie może stać się bardziej komfortowe, bezpieczne, a zarazem oszczędne. Instalacja inteligentnej automatyki przynosi szereg korzyści zarówno dla mieszkańców budynku, jak i dla całego środowiska.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Minimalistyczny dom – jak zaprojektować piękny, funkcjonalny i prosty dom
Minimalistyczny dom – jak zaprojektować piękny, funkcjonalny i prosty dom
Minimalizm to coraz popularniejsza koncepcja projektowania domów, która skupia się na prostocie, funkcjonalności i wykorzystaniu naturalnych materiałów. W tym artykule omówimy, jak zaprojektować minimalistyczny dom i jakie korzyści przynosi taki styl projektowania.
Ścierniwo Premium Garnet – gdzie może być wykorzystywane?
Ścierniwo Premium Garnet – gdzie może być wykorzystywane?
Ścierniwo Premium Garnet jest wszechstronnym materiałem, który może być wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu i renowacji.
Czy salon warto łączyć z kuchnią?
Czy salon warto łączyć z kuchnią?
Jakie są zalety i wady łączenia kuchni z salonem? Sprawdźmy!
Ostatnie wpisy