Reklama

Wystrój w stylu boho – jak osiągnąć taki efekt?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Aranżacje w stylu boho od lat niezmiennie wprawiają w zachwyt. Połączenie nowoczesności z artystycznym klimatem bohemy tworzy lekki i niezobowiązujący efekt. Korzenie stylu boho sięgają lat 60. Dziś w nowej odsłonie zachwyca miłośników wygody. Jak zaaranżować wnętrze w takim stylu?

Hipisi i meble z drugiej ręki

Styl boho narodził się wraz z epoką dzieci kwiatów i cyganerii. Lata 60. obfitowały w sztukę op-art (z angielskiego optical art, czyli sztuka optyczna), która wyrażała się w powtarzalności geometrycznych wzorów i abstrakcjonizmie. Modę na styl boho zaczerpnięto z kultury rdzennych mieszkańców ludu latynoamerykańskiego i objawiała się głównie w gromadzeniu przypadkowych mebli, kupowanych zazwyczaj z drugiej ręki.

Nomadyczny styl życia

Trendy boho bardzo mocno zakorzeniły się w Europie. Fascynacja nomadycznym trybem życia bohemy znalazła swoje odzwierciedlenie we wnętrzach mieszkań. Wiele lat temu były to kolorowe tkaniny i swobodne łączenie lekkości z orientalnymi elementami, odważnie zahaczając o cenne dodatki w formie pamiątek.

Dziś uosobienie stylu to przede wszystkim scandi boho, będącego połączeniem jasnego i lekkiego trendu skandynawskiego z dodatkiem przedmiotów wykonanych z naturalnych tkanin i surowców.

Przeciwieństwo elegancji

Współczesny styl boho przeszedł rewolucję, zachwycając obecnie praktycznością i elementami młodzieńczej osobowości. Wnętrza odważnie oświetlają lampy boho, rzucając światło na funkcjonalne i stylowe meble. Dominuje tu drewno, lakierowane parkiety czy stare deski, które nadają swoistego charakteru.

Nie ma tu klasycznej elegancji i nudnego minimalizmu. Meble mają różnorodny kształt i kontrastują ze sobą dzięki kolorom, fakturom i wzorom. Ściany wnętrz na ogół pozostają białe, jednak kolor ten szybko zostaje przyćmiony przez wiszące na nich obrazy. Ciężkie, drewniane ramy w naturalnym lub białym kolorze kontrastują z wizualną treścią. Wrażliwość podkreślają wspomniane wcześniej lampy boho. Stylowe oświetlenie z liny jutowej czy sznura będzie znakomitym uzupełnieniem sypialni czy salonu.

Rola dodatków

Tekstylia pełnią kluczową rolę w stylu boho. To one są wyraźnym akcentem, czyniąc wnętrze rozpoznawalnym. Warto więc zadbać o bogato zdobione poduszki, narzuty na łóżko czy stylowe dywaniki. Tekstylia powinny wręcz otulać całe wnętrze, nie tylko barwnymi tkaninami, ale i miękkością. Pledy czy koce to kolejny obowiązkowy element stylu. Powinny znajdować się w pobliżu miejsc, które sprzyjają wypoczynkowi – na łóżku, kanapie czy fotelu, w którym można umościć się z kubkiem aromatycznej herbaty i dobrej książki.

Wnętrze z duszą

Styl boho jest charakterystyczny i rozpoznawalny, a jego ikoną są rattan i wiklina. Motywy te najczęściej widać w fotelach, krzesłach czy stolikach, a także w zagłówkach łóżka czy taboretach. Uzupełnieniem wnętrza są rośliny – tych nie może zabraknąć w sporej ilości. Klasycznym rozwiązaniem są zielone rośliny o długich łodygach i rozłożystych liściach, ale równie dobrze można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Drzewko pomarańczowe czy cytrynowe doskonale wpisze się w styl boho, stanowiąc zaskakujący dodatek.

Styl na każdą kieszeń

Kwestię kosztownych mebli oraz dodatków załatwia charakterystyczny wystrój boho. Panuje zasada: im starsze, tym cenniejsze. Sporą wartość mają przedmioty odziedziczone po dziadkach czy starszych pokoleniach – od mebli aż po dodatki. Fikuśny kredens, ozdobny świecznik, wazon z kolorowego szkła czy ręcznie wyplatana lampka idealnie odnajdą się w przestrzeni boho. Nie trzeba wydawać kroci, by osiągnąć we wnętrzu wspaniały efekt.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Kuchnia w kolorach natury – jakie palety barw wybrać?
Poprzedni artykuł
Sprawdzone sposoby na sprzątanie po remoncie
Następny artykuł
Może Cię zainteresować

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *