InspiracjeRośliny

Czym należy się kierować przy urządzaniu tarasu?

Czym należy się kierować przy urządzaniu tarasu?
Image by boutiquerosa from Pixabay

Wstępny plan aranżacji tarasu warto stworzyć jeszcze na długo przed tym, zanim on w ogóle powstanie, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że jego wielkość, kształt i ulokowanie spełni nasze oczekiwania. Bardzo często zdarza się jednak tak, że taras jest już gotowy, a my zabieramy się dopiero za jego aranżowanie. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na cztery kluczowe kwestie, które pozwolą stworzyć piękny i w pełni funkcjonalny taras, który nie tylko pozwoli na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, ale stanie się także ozdobą ogrodu.

Określenie przeznaczenia tarasu kluczem do sukcesu

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przed rozpoczęciem urządzania tarasu, jest dokładne przemyślenie, jak będziemy go wykorzystywać. Inaczej będzie bowiem urządzony taras, który latem ma przejąć funkcję jadalni, niż ten dedykowany do wieczornego wypoczynku przy zachodzącym słońcu i opalania się w upalne dni. Od przeznaczenia tarasu zależy więc to, jakie meble zostaną do niego dobrane oraz jak zostaną one ustawione.

Wielkość tarasu ma znaczenie

Nie bez znaczenia pozostaje także wielkość tarasu. To właśnie od jego powierzchni będzie zależeć to, czy zaplanowane dla niego funkcje będą możliwe do zrealizowania. Niewielka powierzchnia tarasowa nie sprawdzi się bowiem jako dodatkowe miejsce do spożywania posiłków, ponieważ o ile ustawimy na niej stolik i krzesła, to korzystanie z nich może okazać się w praktyce bardzo niewygodne. Duże tarasy to z kolei miejsca, w których można urządzić równolegle funkcjonującą strefę wypoczynkową oraz jadalnią bez żadnych przeszkód. Dlatego też tak ważne jest to, jaką wielkość ma taras, ponieważ to do niej dobierane będą meble, dodatki oraz ich ilości.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Dzień dobry kochani! No zaczynam się już godzić z tą jesienią, pora już na wrzosy i chryzantemy, z dyniami się tylko jeszcze chwilę wstrzymam 😉 Smutno mi tylko trochę, bo to podobno ostatni taki słoneczny dzień, od jutra ma być już typowo jesiennie, czyli zimno, szaro i mokro. Buuu. Nic tylko kolejne metamorfozy w domu wymyślać, nie? 😂 Tak, wiem, jeszcze jednej nie skończyłam, ale trzeba mieć jakiś cel w życiu 😉 Miłego dnia kochani! . #jedynytakitaras #taras #balkon #ogród #ogrod #terrace #terracehouse #terraces #bohoterrace #cozyterrace #balcony #balconydecor #balconygarden #balconydesign #balconyfurniture #bohobalcony #cozybalcony #patio #patiofurniture #patiodesign #patios #patiodecor #gardeninspiration #gardenideas #gardengoals #gardenfurniture #outdoordecor #outdoordesign #cozyhome #bohohome

Post udostępniony przez Ania (@jedynytakidomek)

Słoneczne południe czy zacieniona północ – po której stronie znajduje się taras

To, po jakiej stronie świata zlokalizowany jest nasz taras, ma ogromny wpływ na to, ile promieni słonecznych o danej porze dnia będzie do niego docierać. Jak wiadomo mamy cztery strony świata, a każda z nich zapewnia inne warunki.

Tarasy po stronie północnej

Taras ulokowany w takim miejscu będzie się cechował dużym nasłonecznieniem o poranku i zacienieniem od południa do zmierzchu. Sprawdzi się jako schronienie przed dużym nasłonecznieniem, jednak w przypadku chęci uprawy na nim roślin może sprawiać nieco kłopotów. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe, na tarasach północnych najlepiej sprawdzą się takie kwiaty jak: barwinek większy, begonia bulwiasta, bluszcz pospolity, chmiel japoński, klarkia wdzięczna, niecierpek nowogwinejski, które są odporne na zacienienia.

Taras po stronie południowej

Pełne nasłonecznienie od południowych godzin do zachodu słońca to cechy tarasów zlokalizowanych po stronie południowej. Są one idealnym miejscem do opalania się w lecie oraz podziwiania zachodów słońca. Warto jednak urządzając je, zastosować na nich parasole, które dadzą wytchnienie i osłonią od intensywnych promieni słońca. Na takich tarasach warto także postawić na meble, które zostały uodpornione na działanie promieniowania UV, dzięki czemu ich kolor nie wyblaknie zbyt szybko. Jeśli chodzi natomiast o roślinność, idealnie sprawdzą się na nim aksamitki, begonie, fiołki ogrodowe czy też pelargonie lub petunie.

To barwy tworzą klimat

Niezależnie od tego, czy na tarasie ma zostać ustawiony stół jadalny z krzesłami, czy fotele pozwalające oddać się błogiemu wypoczynkowi, najważniejsze przy ich doborze oprócz komfortu użytkowników są ich barwy. Odpowiednio skomponowana aranżacja tarasu powinna uwzględniać kolory istniejących już fasad budynków lub innego tła. To do nich należy dobierać kolory mebli, kwiatów oraz innych dodatków, dzięki czemu całość będzie prezentować się spójnie i stylowo. Brak spójności kolorystycznej może wpłynąć bowiem na wizualny chaos, który będzie męczył i nie pozwoli zaznać upragnionego wytchnienia na świeżym powietrzu.

Wszystkie te zasady uwzględnione przy projektowaniu aranżacji tarasu pozwolą stworzyć funkcjonalne, bezpieczne i stylowe miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu, które stanie się jednocześnie ozdobą budynków i ogrodów oraz dumą ich właścicieli.

Krzesła, które będą pasowały do każdego ogrodu
Poprzedni artykuł
Kilka prostych sposobów na urządzenie kuchni
Następny artykuł
Izabela Łuba
Związana z branżą marketingu internetowego od wielu lat. Pasjonatka zagadnień technicznych oraz budowlanych. Uwielbia zmieniać swoje wnętrza i nowo je aranżować, dlatego na bieżąco jest z nowymi trendami w tej branży. Czas wolny spędza na pielęgnacji roślin oraz spacerach po mazurskich zakamarkach ze swoim wiernym towarzyszem - psem.
Może Cię zainteresować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *