meble rattanowe
Photo by Skylar Kang from Pexels.com
InspiracjeRośliny

Czym się różni technorattan od rattanu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wreszcie do naszego kraju zawitało słońce i piękna pogoda, a w związku z tym coraz chętniej spędzamy czas w ogrodach, na balkonach i tarasach, co często wiąże się z zakupem mebli ogrodowych. Jednymi z najbardziej popularnych są te wykonane z rattanu i technorattanu. Czym się różnią i czy warto w nie zainwestować?

Rattan

Meble rattanowe są wykonywane z naturalnych pnącz palmy rotangowej, które szybko rosną a ich wycinanie nie wpływa negatywnie na środowisko. To giętki i wytrzymały materiał odporny na działanie wysokiej temperatury, wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Krzesła czy fotele wykonane z naturalnego rattanu są lekkie, estetyczne i funkcjonalne. Niestety materiał ten nie jest odporny na działanie mrozu, więc nie zaleca się zimowania go na zewnątrz. 

Technorattan

To nowoczesny, syntetyczny odpowiednik nazywany również rattanem syntetycznym. Jest on jeszcze bardziej odporny na zmiany warunków klimatycznych i atmosferycznych w tym na działanie niskich temperatur i mrozu, więc może być zimowany za zewnątrz. Nie wymaga również dodatkowej konserwacji. Polietylen, z którego jest wytwarzany, może być poddawany recyklingowi. Meble wykonane przy jego użyciu w niezmiennym stanie powinny nam służyć od ok. 10 do 15 lat.

Meble wykonane z rattanu i technorattanu nie należą niestety do najtańszych, lecz w porównaniu z ich plastikowymi odpowiednikami wyróżniają się nienaganną estetyką oraz trwałością, co bezapelacyjnie przemawia na ich korzyść, tym bardziej że są znacznie bezpieczniejsze dla środowiska.

Jak pomalować ściany w przedpokoju, aby był optycznie większy?
Poprzedni artykuł
60 lat IKEA w Polsce – ruszyła wystawa w stylu vintage i Fiatem 126p w tle
Następny artykuł
Marta Kozłowska
Dziennikarka po poznańskiej polonistyce. Swój pokój zamieniła w bibliotekę połączoną z prywatną, kwiatową dżunglą. Wszyscy zawsze powtarzali jej, że potrafi zrobić coś z niczego, a pod jej łóżkiem zawsze znajdzie się młotek lub śrubokręt. Żadne DIY nie jest jej straszne.
Może Cię zainteresować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *