Jak przesadzić storczyka?
Na zewnątrzRośliny

Jak przesadzić storczyka?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Storczyki (orchidee) były kiedyś domeną hobbystów uprawiających kwiaty w szklarniach, ale cieszą się coraz większą popularnością wśród początkujących ogrodników. Chociaż są stosunkowo łatwe w uprawie, przesadzenie może być nie lada wyzwaniem. Sprawdź, jak to zrobić. Przedstawiamy poszczególne kroki!

Kiedy należy przesadzić storczyka?

Jeśli zauważysz białe korzenie wyrastające z doniczki – pora przesadzić storczyka. To znak, że kwiat nie mieści się już w starej doniczce i potrzebuje nowej. Jeżeli korzenie orchidei zaczynają gnić, nie zwlekaj z jej przesadzeniem. W przeciwnym razie nie dostanie odpowiedniej ilości wody i składników odżywczych.

Orchideę najlepiej przesadzić tuż po zakończeniu kwitnienia, kiedy zaczyna pojawiać się nowy wzrost. Przygotuj: nową doniczkę (poszukaj takiej, która ma średnicę większą o 2,5–5 cm w porównaniu do aktualnego pojemnika), mieszankę ogrodniczą, duże wiadro lub miskę i nożyce.

Jak przesadzić orchideę?

Specjalistyczne doniczki do storczyków mają otwory na całej powierzchni, by zwiększyć cyrkulację powietrza między korzeniami. Możesz jednak spokojnie wykorzystać tradycyjne, ceramiczne donice. Umieść mieszankę ogrodniczą w dużej misce i zalej wrzątkiem. Pozwól wodzie ostygnąć do temperatury pokojowej, a następnie ostrożnie ją przefiltruj.

Warto tutaj przypomnieć, że storczyki są bardzo wrażliwe na bakterie i zarazki. Przygotuj roztwór z ½ szklanki (120 ml) domowego wybielacza i 4 litrów wody. Zanurz w nim doniczkę i wszelkie używane narzędzia. Teraz dokładnie umyj ręce. Delikatnie wyjmij roślinę z doniczki i umyj korzenie. Użyj ostrych nożyczek, by odciąć brązowe lub gnijące pędy. Napełnij nową doniczkę namoczoną mieszanką. Umieść storczyka tak, by podstawa znajdowała się na wierzchniej warstwie gleby. Używając pałeczki, wepchnij kawałki ziemi między korzenie. Pamiętaj, by przez tydzień zraszać storczyka, dopóki nie zauważysz nowych pędów.

Jak wybrać najlepszą mieszankę doniczkową do storczyków?

W naturze większość storczyków rośnie na drzewach w lasach deszczowych, zamiast zapuszczać korzenie w ziemi. Możesz odtworzyć takie środowisko poprzez zastosowanie odpowiedniej mieszanki. W popularnych centrach ogrodniczych znajdziesz ziemię z kawałkami kory drzewnej. Zapewnia szybki drenaż i liczne otwory cyrkulacyjne, których potrzebują korzenie orchidei. Dodatkowo pomaga zakotwiczyć rośliny w doniczkach, gwarantując im prawidłowy wzrost. Możesz również użyć mchu torfowca, który pozwala utrzymać wilgotność korzeni nieco dłużej.

Jak pielęgnować orchidee?

Większość storczyków wymaga podlewania raz w tygodniu. Pamiętaj, by nie robić tego częściej. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do zgnilizny korzeni. Umieść doniczkę ze storczykiem na parapecie okiennym skierowanym na wschód lub zachód. Raz w tygodniu możesz nawozić orchidee specjalnym preparatem. Jeśli chcesz je przesadzić, poczekaj, aż przestaną kwitnąć.

Rodzina storczykowatych obejmuje ponad 880 rodzajów i ponad 22 000 gatunków. Ta liczba systematycznie rośnie, dlatego storczyki są największą i najbardziej zróżnicowaną kategorią kwitnących roślin. Większość storczyków rośnie w klimacie tropikalnym jako epifity lub “rośliny powietrzne” zawieszonych na drzewach. Niektóre storczykowate to litofity, czyli rośliny skalne. Oprócz tego możemy wyróżnić gatunki lądowe, które rosną w gliniastych szczątkach dna dżungli.

Tradycyjnie orchidee nie rosną w doniczkach. Dla naszej wygody wkładamy je jednak do pojemników, które pomagają utrzymać wilgotność wokół korzeni. Uzyskanie dobrego bilansu wilgoci jest bardzo ważne dla optymalnej pielęgnacji storczyków. Aby monitorować stan korzeni, poszukaj przezroczystych doniczek – umożliwią też fotosyntezę i przepuszczą trochę światła. 

Umieść storczyki w najmniejszej doniczce, do której zmieszczą się korzenie. W odpowiednim momencie przesadź je do większego pojemnika. Bardzo dobrze rosną w przepuszczalnej glebie – możesz ją wzbogacić mieszanką na bazie mchu lub kory. Najlepiej rozwijają się w temperaturze 16–24 stopni Celsjusza. Zadbaj o delikatną cyrkulację powietrza, dzięki czemu będziesz się cieszyć pięknymi, dużymi kwiatami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak ekologiczne rozwiązania termoizolacyjne mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej Twojego domu?
Jak ekologiczne rozwiązania termoizolacyjne mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej Twojego domu?
Dowiedz się, jak ekologiczne rozwiązania termoizolacyjne mogą poprawić efektywność energetyczną Twojego domu, zmniejszając emisję CO2 i obniżając rachunki za energię.
Kilka sposobów na wspaniałą łazienkę
Kilka sposobów na wspaniałą łazienkę
Potrzebujesz pomysłu na remont lub metamorfozę łazienki? Aby stworzyć ciekawą, a przy okazji praktyczną przestrzeń wcale nie trzeba wiele, bowiem wystarczy zastosować kilka trików, aby móc cieszyć się wymarzoną aranżacją.
Jak wybrać idealne obramowania ogrodu?
Jak wybrać idealne obramowania ogrodu?
Odkryj tajniki idealnego obramowania ogrodu! Nasz praktyczny przewodnik pomoże Ci zrozumieć, jakie materiały i style najlepiej pasują do różnych typów przestrzeni zewnętrznych.
Ostatnie wpisy