Kiedy sadzić tuje?
Obraz Светлана Бердник z Pixabay
Na zewnątrzRośliny

Kiedy sadzić tuje?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Tuje, są niezwykle wytrzymałymi i łatwymi w uprawie zimozielonymi roślinami iglastymi, które najczęściej wykorzystywane są do tworzenia zwartych żywopłotów osłaniających dom przed wzrokiem i wiatrem. 

Dzięki zwartej budowie, interesującemu ubarwieniu oraz różnorodnym formom, żywopłotniki są cenionymi roślinami ozdobnymi. W Polsce najczęściej sadzi się odmiany: brabant, szmaragd, columna, yellow ribbon, malonyana czy spiralis.

Kiedy i gdzie sadzić tuje?

Jeżeli kupisz krzewy, których bryła korzeniowa znajduje się w donicy z ziemią, sadzenie dozwolone jest przez cały okres wzrostu, czyli od wiosny do jesieni. Natomiast żywotniki, które wykopane zostały ze szkółki i mają nieosłoniętą lub zawiniętą w jutę bryłę korzeniową najlepiej sadzić je do gruntu, zanim na gałęziach pojawią się nowe pąki, czyli wczesną wiosną (od połowy kwietnia do połowy maja) lub gdy zakończy się okres intensywnego wzrostu, czyli jesienią (od września do października).

Rośliny te odporne są na zmienne warunki atmosferyczne. Dzięki temu będą one rosły w niemal każdych warunkach oraz na większości typów podłoża. Najlepiej jednak wsadzić je do gruntu w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych.

Kolory 2021 roku wybrane – Pantone zadecydowało!
Poprzedni artykuł
DIY: Kalendarz rodzinny na 2021 rok
Następny artykuł
Nicole Staniszewska
Miłośniczka sportu i pieczenia. Od wielu lat jeździ konno, tańczy i uwielbia długie spacery. Z wykształcenia Social Media Manager lecz dalszą edukację wiążę z zarządzeniem i UX Designem. Przekonana jest, że dom to miejsce relaksu i spokoju, dlatego często można ją spotkać w kuchni pieczącą kruche ciasta.
Może Cię zainteresować

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *