Najpiękniejsze rośliny kwitnące do ogrodu
Designed by Freepik
Na zewnątrzRośliny

Najpiękniejsze rośliny kwitnące do ogrodu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiosna to czas, kiedy ogrody zaczynają wspaniale rozkwitać. Aby przestrzeń wokół Twojego domu zazieleniła się, sprawdź, jakie rośliny kwitnące będą idealnie się prezentować.

Niektóre z nich są bardzo łatwe w pielęgnacji i kwitną aż do jesieni.

Budleja Dawida

Nazywana również motylim krzewem, jest łatwa do sadzenia oraz pielęgnacji. Można znaleźć ją w różnych odcieniach kolorystycznych, ponieważ występuje w aż 100 gatunkach, a osiąga rozmiary małego drzewa. W Polsce mogą występować dwa gatunki tej niezwykle pięknej rośliny. Naturalnie występuje w Chinach, gdzie może osiągnąć wysokość nawet od 3 do 4 metrów. Jej kwiaty są bardzo efektowne i przypominają nieco lilaka pospolitego. Na jednej roślinie kwitnie ich dużo, dlatego jest to bardzo efektowna dekoracja każdego ogrodu.

Co ważne, budleje kwitną od lipca do końca października – młode krzewy zakwitają nieco później, a starsze znacznie dłużej utrzymują piękne kwiaty. Budleja Dawida jest dość mało odporna na niskie temperatury, więc podczas zimy należy ją okrywać. Dobrze radzi sobie w mieście. Ze względu na piękne ukwiecenie wielu właścicieli ogródków wybiera właśnie ją jako ozdobny krzew.

Budleję można posadzić już na wiosnę i najlepiej do tego celu nadadzą się jednoroczne albo dwuletnie krzewy. Starsze krzewy nie powinny być przesadzane, ponieważ można w ten sposób uszkodzić system korzeniowy. Jeśli chcesz, by nowo kupiona budleja ładnie się przyjęła, koniecznie wybierz tą w pojemnikach. W ten sposób wiesz, że krzew będzie miał korzenie w całości. Glebę wokół rośliny warto ściółkować, ponieważ znacznie lepiej będzie mogła pobierać wilgoć. Do ściółkowania można użyć m.in. kory sosnowej lub torfu odkwaszonego.

Budleja Dawida nie lubi suszy, więc warto pamiętać o jej podlewaniu. Dzięki temu krzew zachowa bujne kwiaty. Przycinaj go wyłącznie w kwietniu lub pod koniec marca, kiedy masz pewność, że nie nadejdą przymrozki. Motyli krzew powinien być przycinany w połowie jego wysokości.

Powojnik wielkokwiatowy

Powojnik to roślina pnąca, występująca w wielu ciekawych odmianach. Wspaniale prezentuje się na pergolach, ma wiele kwiatów. Kolor ukwiecenia zależny jest od odmiany powojnika – można znaleźć gatunki czerwone, żółte, błękitne lub fioletowe. Są drobne i wręcz obsypują roślinę na całej długości łodyg, dzięki czemu jest to wspaniała propozycja do ogrodu.

Powojniki potrzebują gleby zasadowej, zasobnej w wapń. W miejscu sadzenia należy wykopać dość głęboki dół, a na jego dnie umieścić żwir lub gruboziarnisty piasek, które zapobiegną podtapianiu się korzeni. Dół dobrze jest zapełnić ziemią wymieszaną z obornikiem. W ten sposób roślina będzie miała odpowiednie warunki do wzrostu i kwitnienia.

Pamiętaj, że powojniki to gatunek pnący, dlatego należy ustawić specjalne podpory pod pnącza. W trakcie wzrostu rośliny czepiają się podpór za pomocą ogonków liściowych. Dobrym rodzajem podpory dla powojnika będzie więc kratka z cienkich palików lub drut.

By powojnik pięknie kwitł, potrzebuje wody. Dodatkowo lubi zacienione stanowiska. Podczas suszy można je nieco częściej podlewać i zraszać wodą.

Azalie 

Są pięknymi i bardzo długo kwitnącymi krzewami. Najczęściej spotykane odmiany kwitną na biało, pomarańczowo, żółto, czerwono lub łososiowo. Wielość odmian sprawia, że każdy ogrodnik dobierze swój ulubiony kolor kwiatów. Do odpowiedniego wzrostu potrzebują kwaśnej gleby lub torfu. Powinny być również dość często podlewane, dlatego dobrym pomysłem na zatrzymanie wilgoci będzie wyściółkowanie ich za pomocą kory sosnowej. 

Azalie nie lubią mrozów, dlatego na zimę krzewy zabezpiecz za pomocą wiązek siana lub specjalnej folii. Nie kwitną na dużą wysokość, więc nie potrzebują regularnego przycinania. Pięknie prezentują się na wiosnę, kiedy kwitną. Największe kwitnienie przypada na maj oraz czerwiec, ale kwiaty można oglądać aż do jesieni. Azalie są „kuzynami” bardziej wymagających rododendronów, które gorzej znoszą chłód.

Kto nie musi płacić podatku od nieruchomości?
Poprzedni artykuł
Kuchnia w kształcie litery L – jak zaaranżować?
Następny artykuł
Anna Dobrut
Copywriterka i fanka nowości wnętrzarskich. Studiowała filologię polską ze specjalnością redakcyjno-wydawniczą. Właścicielka firmy Hero-Writer, zajmującej się marketingiem internetowym oraz copywritingiem. Interesuje się również nowymi trendami oraz modą.
Może Cię zainteresować

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *