Style

Eklektyczna kuchnia – meble, dekoracje i wyposażenie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Uzyskanie niebanalnego efektu przy aranżacji wnętrz jest możliwe poprzez stosowanie z pozoru wykluczających się elementów. Wystarczy połączyć dodatki i meble, które kontrastują ze sobą, aby uzyskać efekt rodem z okładek wnętrzarskich magazynów. Oto kilka sprawdzonych wskazówek na kuchnię w stylu eklektycznym.

Eklektyczne wnętrza to przede wszystkim świetne zestawienie elementów, które choć na pierwszy rzut oka wydają się niedopasowane do siebie, to jednak po ustawieniu ich w jednym pomieszczeniu tworzą ciekawą całość. Wnętrza zachowane w tym stylu odzwierciedlają charakter domowników. Pamiątki po babci, do tego stary zegar z kukułką, retro komoda czy ciekawe ramki to rzeczy, do których mamy sentyment. To one są sercem stylu eklektycznego.

Czym jest eklektyzm?

Zanim rozpoczniemy urządzanie kuchni właśnie w duchu eklektycznym, powinniśmy poznać znaczenie tego określenia. To opowieść o kontrastach, łączeniu różnych stylów, tworzeniu niebanalnych połączeń. Luksusowe wnętrze i surowe elementy, krzykliwe połączenia ze skromnymi to strzał w dziesiątkę. 

Warto łączyć np. stylizowaną na starą kuchnię z nowoczesnymi szafkami, stół z drewna z krzesłami z tworzywa. Świetne prezentować się będzie nowoczesna kuchnia z dodatkami w stylu vintage. Możesz szaleć z wzorami i formami.

Aurea Mediocritas, czyli złoty środek

Jest główna zasada, którą rządzi się eklektyzm – należy znaleźć równowagę między różnymi elementami. Jest wiele rzeczy, które łączą kontrastujące ze sobą style. 

Kuchnię urządzoną w nowojorskim stylu świetnie uzupełnią marokańskie naczynia – dzbanki lub filiżanki. Natomiast industrialną kuchnię ożywimy delikatnymi fakturami i miękkimi dodatkami. Warto jednak pamiętać, żeby nie przesadzić, np. połączenie kanapy w kwiaty z tapetą w zwierzęce wzory będzie prezentowało się dziwnie, a na dłuższą metę może nawet denerwować. 

Łatwiej połączyć dodatki, jeśli ściany i sufity zachowane są w neutralnych barwach, dzięki czemu nie gryzą się z nieoczywistym wnętrzem. Do uzyskania efektu czystej harmonii warto kierować się zasadą podobnej tonacji kolorystycznej, która narzuca dobór dodatków.

To klucz do stylu eklektycznego – powtarzanie kilka razy koloru, struktury lub motywu np. w kuchni, co nada aranżacji spójności.

Co z tą kuchnią?

W kuchni styl eklektyczny wprowadzić można, łącząc połyskujące nowoczesne szafki z drewnianymi, surowymi blatami, do tego drewno w tej samej tonacji wykorzystać można do stworzenia stołu. Jak to wszystko przełamać? Krzesłam! Najlepiej, jeśli każde jest inne, do tego dobieramy kolorowe dodatki i kuchnia w niebanalnym stylu gotowa.

Eklektyczne meble można również zakupić na bazarach ze starociami. W Niemczech tego typu elementy wnętrzarskie produkowane były w latach 1850–1910. To właśnie z nich inspirację czerpią architekci na całym świecie.

Ważna jest proporcja

Dla ułatwienia, aby stworzyć eklektyczną całość, warto kierować się zasadą 80–20%. Co to oznacza? Należy wybrać dwa style, które chcemy połączyć, oraz ten wiodący i właśnie zgodnie z tą proporcją łączyć wszystkie dodatki oraz meble.

Oto najciekawsze połączenia:

  • styl skandynawski oraz boho,
  • styl industrialny i boho,
  • styl prowansalski z elementami shabby chic,
  • styl industrial oraz vintage.

Według specjalistów należy ograniczyć się maksymalnie do trzech stylów, taka ilość sprawi, że aranżacja nie będzie przesadzona.

Ważna umiejętność – łączenie wzorów

Jeśli decydujemy się na urządzenie wnętrza w eklektycznym stylu, umiejętność łączenia wzorów jest kluczowa. Warto łączyć spójne wzory w odmiennych kolorach. Należy wybrać motyw przewodni pomieszczenia, który sprawi, że mimo różnych barw, będzie on tworzył całość. Wnętrze urządzone w takim stylu będzie atrakcyjne i świeże.

Pamiętaj, aby przy urządzaniu eklektycznej kuchni zachować równowagę. Przesada w ilości motywów nie jest wskazana. To właśnie klucz do pięknych wnętrz w tym niebanalnym stylu.

Zdj. główne: Kate Darmody/unsplash.com

Jak wybrać drzwi wejściowe do domu?
Poprzedni artykuł
Jakie są koszty i zalety pozycjonowania lokalnego?
Następny artykuł
Klaudia Tomaszewska
Pisanie to jej praca i pasja już od wielu lat. Tworzy również fachowe teksty budowlane. Wie, jak zagruntować ścianę oraz wykonać drobne naprawy w domu. W swoich artykułach zawiera wiedzę praktyczną, nabytą przy remoncie własnego domu. Stawia na zielone wnętrza, pełne kwiatów, które filtrują powietrze. Otoczenie roślin wpływa na nią kojąco.
Może Cię zainteresować

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *