Jak dobrać i łączyć kolory mebli w stylu industrialnym?
Style

Jak dobrać i łączyć kolory mebli w stylu industrialnym?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Remontujesz swój dom, a może projektujesz nowe gniazdko? Chcesz wykorzystać styl industrialny, ale potrzebujesz nieco pomocy, bo nie wiesz, w jaki sposób łączyć kolory mebli? Przeczytaj poniższy artykuł, a wszystkiego się z niego dowiesz. 

Styl industrialny, czyli jaki? – najważniejsze cechy

Zanim przejdziemy do omawiania zasad, dzięki którym łatwiej będzie Ci połączyć i zestawić ze sobą meble w różnych kolorach, musimy zacząć od początku. Czym jest zatem ten styl industrialny? To aranżacja dość specyficzna, w której stare budownictwo przemysłowe przenika się z nowoczesnością. Mamy tu kontrolowaną surowość, dużo przestrzeni (bez ścianek działowych) i minimalistyczne dodatki. W industrialnych wnętrzach królują cegła, beton, stal, szkło i wysokie sufity oraz duże okna. Nie brakuje też surowych elementów – widocznych wsporników, belek czy fragmentów rur. Często w salonie jest zrobiona klimatyczna antresola.

Meble w stylu industrialnym – które są prawdziwym must-have?

Czas na meble. Doskonale pasują tutaj meble wykonane z litego drewna, betonu oraz stali ze szklanymi elementami – takie z własną historią, indywidualnym charakterem. Do tego są one solidne, proste, minimalistyczne i sporych rozmiarów. Stoliki kawowe mają drewniany blat i metalowe nogi bądź metalowy stelaż. Sofa ze skóry lub skóry ekologicznej, ewentualnie tapicerowana. Idealnie pasują tu też pojedyncze meble retro, na przykład komoda czy konsola.

Zdecydowanie ograniczamy dekoracje i ozdoby, rezygnujemy z firan i zasłon. Świetnie sprawdzają się zaś przemysłowe lustra, surowe zegary i oczywiście designerskie lampy wiszące lub stojące. Lampy te są duże, ciężkie, czarne, z dużymi żarówkami.

W jaki sposób łączyć kolory mebli? Co do siebie pasuje?

Wiemy już, czym wyróżnia się styl industrialny oraz jakie meble są niezbędne, to teraz czas na odpowiedź na tytułowe pytanie. Wnętrza industrialne są stonowane i neutralne kolorystycznie. Nie znajdziemy tutaj ani jaskrawych barw, ani też kontrastów. Wybieraj więc głównie meble szare, brązowe, granatowe i czarne, które świetnie komponują się z ceglaną i betonową ścianą. Do ocieplenia wnętrza zastosuj zaś bardzo prosty zabieg, a mianowicie wykorzystaj drewnianą podłogę wykonaną z długich desek z widocznym usłojeniem.

Idealna będzie sofa szara, brązowa lub musztardowa, na którą możemy położyć poduszki lub narzutę w mocniejszym kolorze. O ile baza jest stonowana, o tyle już nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić pojedyncze żywe akcenty, jak choćby wspomniane tekstylia. Mogą być one na przykład czerwone, żółte lub pomarańczowe albo też turkusowe.

W części jadalnianej ustawmy duży dębowy stół na stalowych nogach. Dalej wpisuje się on w industrialną stylistykę, ale przy okazji ociepla wnętrze. Stworzy świetny zestaw z krzesłami skórzanymi albo takimi o ażurowej konstrukcji.

Wykorzystaj potencjał, jaki daje styl industrialny i stwórz klimatyczne wnętrza!

Zdj. główne: Adam Winger/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Praktyczne urządzenia dla domu
Praktyczne urządzenia dla domu
Przeczytaj, jakie akcesoria i sprzęty agd ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie. Wybieramy praktyczne i wygodne rozwiązania do domu.
Czym należy się kierować przy urządzaniu tarasu?
Czym należy się kierować przy urządzaniu tarasu?
Taras to przedłużenie Twojego domu. Zadbaj o to, aby był piękny i funkcjonalny. Sprawdź, co wziąć pod uwagę, planując to miejsce.
Ocieplenie fundamentów pianą poliuretanową – zalety, przestrogi, zalecenia
Ocieplenie fundamentów pianą poliuretanową – zalety, przestrogi, zalecenia
W naszej strefie klimatycznej mamy do czynienia z ciągłymi wahaniami temperatur oraz wilgotności gleby, co często prowadzi do pęknięć, a w efekcie do poważnych uszkodzeń fundamentów. Przeprowadzenie termoizolacji podstaw konstrukcyjnych domu pozwala na zabezpieczenie fundamentów nie tylko przed wilgocią i zimnem w piwnicy, ale również chroni je, wpływając jednocześnie na znaczne ograniczenie strat ciepła w tym obszarze.
Ostatnie wpisy