Czy w 2021 roku więcej zapłacimy za prąd?
Obraz jplenio z Pixabay
Trendy

Czy w 2021 roku więcej zapłacimy za prąd?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak właściwie co roku, od stycznia czekają na nas wyższe rachunki. Tym razem szacuje się, że za prąd gospodarstwa domowe i firmy zapłacą o ok. 11-12% więcej niż w tym roku. Co jest tego powodem?

Początek roku to często czas podwyżek. W 2020 wskaźnik inflacji wskazał, że był to okres wzrostu cen. Była ona najwyższa od 2012 roku. W ostatnich miesiącach podwyżki były na poziomie średnio 3 proc. rok do roku, a w lutym dochodziły do prawie 5 proc. Przez co Polska była wiodąca wzglęem innym krajów UE z najwyższą inflacją.

Jak będzie w 2021 roku?

Rachunki za prąd trzeba oceniać indywidualnie, gdyż o wysokości ich cen decyduje nie tylko cena energii czynnej i stawki opłat dystrybucyjnych, ale także opłaty stałe i zmienne, opłaty jakościowe i handlowe itp. 

Zostaliśmy poinformowani, że od stycznia taryfy pójdą w górę, zatem powinniśmy przygotować się na doliczenie około 1,5 zł na miesiąc do naszych rachunków. Lecz to nie wszystko. Wprowadzona zostaje m.in. nowa opłata mocowa. Co dla większości z nas będzie to ponad 10 zł miesięcznie. Ekonomiści mBanku informują, że dla przeciętnej rodziny rachunki mogą zwiększyć się o 12-13 procent. 

Jadalnia w stylu glamour – czego w niej nie może zabraknąć?
Poprzedni artykuł
Zmiany w prawie budowlanym od 2021 roku
Następny artykuł
Nicole Staniszewska
Miłośniczka sportu i pieczenia. Od wielu lat jeździ konno, tańczy i uwielbia długie spacery. Z wykształcenia Social Media Manager lecz dalszą edukację wiążę z zarządzeniem i UX Designem. Przekonana jest, że dom to miejsce relaksu i spokoju, dlatego często można ją spotkać w kuchni pieczącą kruche ciasta.
Może Cię zainteresować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *