Czy w 2021 roku więcej zapłacimy za prąd?
Obraz jplenio z Pixabay
Trendy

Czy w 2021 roku więcej zapłacimy za prąd?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Już od stycznia wyższe rachunki za prąd czekają na gospodarstwa domowe, i firmy. Szacowane jest, że Polacy zapłacą o ok. 11-12% więcej niż w tym roku. Co jest tego powodem?

Początek roku to często czas podwyżek. Rok 2020 był czasem drożyzny. Tempo wzrostu cen mierzone wskaźnikiem inflacji było najwyższe od 2012 roku. W ostatnich miesiącach podwyżki były na poziomie średnio 3 proc. rok do roku, a warto pamiętać, że w lutym dochodziły do prawie 5 proc. To sprawiło, że Polska była na czele krajów UE z najwyższą inflacją.

Jak będzie w 2021 roku?

Rachunki za prąd to nieco skomplikowana materia i każdorazowo trzeba oceniać je w zindywidualizowany sposób. O wysokości płatności decyduje nie tylko cena energii czynnej i stawki opłat dystrybucyjnych, ale także dodatkowe opłaty stałe i zmienne, opłaty jakościowe i handlowe itp. 

Wiadomo, że taryfy od stycznia pójdą w górę o około 3,5 proc. To dodatkowe około 1,5 zł na miesiąc.

Do tego dojdzie m.in. nowa opłata mocowa, a dla większości gospodarstw domowych będzie to ponad 10 zł miesięcznie. Jak szacują ekonomiści mBanku, rachunki za prąd dla przeciętnej rodziny mogą skoczyć o 12-13 procent. 

30 lat IKEA w Warszawie! Trwa jubileuszowa wystawa w stolicy i… online
Poprzedni artykuł
Zmiany w prawie budowlanym od 2021 roku
Następny artykuł
Nicole Staniszewska
Miłośniczka sportu i pieczenia. Od wielu lat jeździ konno, tańczy i uwielbia długie spacery. Z wykształcenia Social Media Manager lecz dalszą edukację wiążę z zarządzeniem i UX Designem. Przekonana jest, że dom to miejsce relaksu i spokoju, dlatego często można ją spotkać w kuchni pieczącą kruche ciasta.
Może Cię zainteresować

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *