Małopolski Ogród Sztuki – wyjątkowy budynek w Krakowie
Trendy

Małopolski Ogród Sztuki – wyjątkowy budynek w Krakowie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Małopolski Ogród Sztuki przy ulicy Rajskiej w Krakowie to zjawiskowe, wielofunkcyjne centrum kultury. Ten niezwykły budynek zdobył już dwie prestiżowe nagrody w konkursach architektonicznych. Zobacz, czym się wyróżnia.

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem w 2012 r. Małopolski Ogród Sztuki otrzymał Nagrodę im. prof. Janusza Bogdanowskiego za najlepszy obiekt architektoniczny Krakowa 2012. Nagroda ta premiuje szczególne osiągnięcia w kształtowaniu dzieł architektury krajobrazu. Rok temu, biorąc udział w 7. edycji konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, zdobył I nagrodę w kategorii Architektura Użyteczności Publicznej. 

Małopolski Ogród Sztuki: Funkcja obiektu

Małopolski Ogród Sztuki położony jest w centrum Krakowa, pomiędzy ulicą Rajską a Szujskiego. Autorem projektu jest Krzysztof Ingarden we współpracy z Jackiem Ewy. Jego budowa rozpoczęła się w 2010 r., a do użytku oddano go w 2012. 

Małopolski Ogród Sztuki
Źródło zdjęcia: Inigo Bujedo Aguirre/View Pictures/Universal Images Group/Getty Images)

To wyjątkowe centrum kultury, które łączy w sobie dwie instytucje: Teatr im. Juliusza Słowackiego oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną. Znajduje się w nim nowoczesna mediateka-arteteka, z obszernym zasobem multimedialnych książek i muzyki, teatralna sala widowiskowa i studio, a także sala koncertowa, konferencyjna i bankietowo-wystawowa.

Małopolski Ogród Sztuki: Wyjątkowy obiekt architektoniczny 

Ten nowoczesny budynek wprowadził ład do starych podwórek pełnych zniszczonych budynków przy ul. Rajskiej i Szujskiego. Za punkt wyjścia projektu obrano wielofunkcyjną salę, która wpisana została w obrys XIX-wiecznej hali ujeżdżalni koni. 

Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie
Źródło zdjęcia: Inigo Bujedo Aguirre/View Pictures/Universal Images Group/Getty Images)

Architektom MOS przyświecała idea projektowania kontekstowego, zgodnie z którym indywidualna, nowoczesna forma obiektu miała wkomponować się w historyczny charakter miejsca, w którym powstaje. Kształt budynku oraz ażurowa elewacja nawiązują do geometrii dachów i materiałów sąsiednich obiektów, przez co obiekt wpisuje się w skalę i swoistość otoczenia. Jednocześnie wprowadza porządek i przeobraża miejsce w wyjątkowo atrakcyjny punkt spotkań i wydarzeń kulturalnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak samodzielnie zrobić makramę?
Jak samodzielnie zrobić makramę?
Moda na boho dekoracje we wnętrzach trwa już od kilku lat. Czy wiesz, że możesz z powodzeniem samodzielnie wykonać prostą dekorację w tym stylu? Zobacz, jak zrobić makramę DIY.
Nawozy wapniowe – znaczenie, właściwości i sposób stosowania
Nawozy wapniowe – znaczenie, właściwości i sposób stosowania
Wapń jest jednym z podstawowych składników odżywczych niezbędnych dla roślin. Wapń jest nie tylko potrzebny do budowy struktur roślinnych, ale również wpływa na wiele procesów metabolicznych.
Kilka sposobów na wspaniałą łazienkę
Kilka sposobów na wspaniałą łazienkę
Potrzebujesz pomysłu na remont lub metamorfozę łazienki? Aby stworzyć ciekawą, a przy okazji praktyczną przestrzeń wcale nie trzeba wiele, bowiem wystarczy zastosować kilka trików, aby móc cieszyć się wymarzoną aranżacją.
Ostatnie wpisy