Masz umowę o usługi telekomunikacyjne? Wiele się w niej zmieni!
Obraz Free-Photos z Pixabay
Trendy

Masz umowę o usługi telekomunikacyjne? Wiele się w niej zmieni!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nowe regulacje od 21 grudnia 2020 roku zaczną obowiązywać w prawie telekomunikacyjnym.  Mają w większym stopniu chronić użytkowników pozwalając między innymi na zdalną rezygnację z umowy z operatorem.

Ministerstwo cyfryzacji ogłosiło, że zwiększą się uprawnienia abonentów firm telekomunikacyjnych. Do tej pory abonenci byli zazwyczaj słabszą stroną umowy zawieranej z przedsiębiorcą telekomunikacyjnym. Nowe regulacje mają zabezpieczyć prawnie użytkowników i umożliwić im korzystanie z usług telekomunikacyjnych bez narażania się na zdarzające się na rynku telekomunikacyjnym nieprawidłowe praktyki.

Co się zmieni? 

Główną zmianą jest umożliwienie abonentom zdalnego wypowiedzenia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych- wówczas wystarczy e-mail. Zniknie konieczności wypełniania papierowych dokumentów i nadawania ich listem poleconym, czy też złożenia w punkcie sprzedaży operatora. 

Kolejna zmiana dotyczy przedłużania umowy. Dotychczas operator nie miał obowiązku informowania o tym, że aktualna umowa zostanie niejako automatycznie przedłużona na czas nieokreślony. Nowe przepisy wprowadzają taki obowiązek. Operator, nie później niż 30 dni przed upływem okresu na jaki umowa została zawarta musi poinformować o tym klienta. Operatorzy zobligowani są również przed automatycznym przedłużeniem umowy informować o sposobach jej rozwiązania, a także najkorzystniejszych oferowanych przez siebie pakietach taryfowych.

Zmiana, która weszła w życie od  21 grudnia 2020 roku  to możliwość monitorowania zużycia usług. Według nowych przepisów dostawcy usług zapewnią klientom możliwość korzystania z narzędzia umożliwiającego monitorowanie wykorzystania usług oraz będą powiadamiali abonamentów o wykorzystaniu limitu zużycia usługi w ramach wybranego przez nich pakietu taryfowego.

Nowy system naziemnej telewizji cyfrowej od 2022 roku!
Poprzedni artykuł
Cateringi dietetyczne – rośnie ich popularność
Następny artykuł
Nicole Staniszewska
Miłośniczka sportu i pieczenia. Od wielu lat jeździ konno, tańczy i uwielbia długie spacery. Z wykształcenia Social Media Manager lecz dalszą edukację wiążę z zarządzeniem i UX Designem. Przekonana jest, że dom to miejsce relaksu i spokoju, dlatego często można ją spotkać w kuchni pieczącą kruche ciasta.
Może Cię zainteresować

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *