Najpopularniejsi producenci lamp kuchennych – co ich wyróżnia
Trendy

Najpopularniejsi producenci lamp kuchennych – co ich wyróżnia

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dostępność lamp kuchennych na rynku polskim jest ogromna. Producenci oferują szeroki wybór oświetlenia kuchennego zarówno w nowoczesnym wydaniu, jak i klasycznym z pasją tworząc fasony łączące w sobie funkcjonalność i elegancję. Warto jednak pamiętać, wybierając oświetlenie kuchenne, że powinno być dobrane stosownie do wielkości oraz stylu, w jakim jest urządzona kuchnia. Sprawdźmy zatem jakie trendy w oświetleniu spełnią nasze wymagania estetyczne i funkcjonalne?

Rodzaje oświetlenia do kuchni

W oświetleniu kuchni wyróżniamy trzy główne źródła światła: główne, zadaniowe oraz dekoracyjne. Każde z nich pełnią inne funkcje i charakteryzują się:

Oświetlenie główne

Oświetlenie główne stanowi podstawową formę oświetlenia w kuchni. Umiejscowione jest z reguły w środkowej części sufitu i występuje w postaci lamp sufitowych lub wiszących, rzadziej żyrandoli. Można również zamiast jednej, głównej lampy wybrać parę punktów świetlnych, które mogą przejąć rolę oświetlenia głównego. Sprawdzą się w tym przypadku niewielkie oczka sufitowe, reflektorki czy spoty.

Oświetlenie główne w postaci oczek sufitowych
Fot.: Curtis Adams/pexels.com

Oświetlenie zadaniowe

Tę grupę oświetlenia stanowią światła montowane tam, gdzie nie dociera światło emitowane przez główne źródło. Światła zadaniowe pomocne są w:

  • Oświetleniu blatu kuchennego – blat roboczy to miejsce, gdzie zazwyczaj kroimy i przygotowujemy produkty do dalszej obróbki, dlatego odpowiednia ilość światła w tej strefie jest bardzo ważna. Taśma lub listwa LED to jedne z najczęściej stosowanych rozwiązań. Montowane są na spodzie szafek wiszących z reguły na całej ich długości. Oświetlenie punktowe to kolejny typ oświetlenia blatu kuchennego. Lampki LED umieszczone w równych odległościach z powodzeniem i równomiernie oświetlą cały blat. Kuchnie wyposażone w wyspę, stanowiącą praktyczny i pomocny w przygotowaniu blat najlepiej oświetlą dwie lub trzy lampy sufitowe na długich kablach.
  • Oświetleniu stołu kuchennego – do oświetlenia stołu kuchennego najczęściej stosuje się lampę wiszącą na długim kablu. Montując lampę, mamy możliwość dobrania odpowiedniej jej wysokości nad stołem. Najlepiej wybrać lampę z kloszem, aby światło nie oślepiały domowników siedzących przy stole.
Lampy wiszące do kuchni nad wyspą kuchenną
Fot.: Curtis Adams/pexels.com

Oświetlenie dekoracyjne

Kuchnia to miejsce, gdzie spędzamy naprawdę dużo czasu, dlatego warto nadać temu miejscu wyjątkowego klimatu. Ozdobne diody LED zamontowane w murach kuchennych, jak i w podłodze wyeksponują fragmenty pomieszczenia, które chcemy pokazać. Oświetlenie podszafkowe może również pełnić funkcję dekoracyjną, zwłaszcza gdy chcemy podświetlić oszklone szafki.

Oświetlenie dekoracyjne półek
Fot.: Max Rahubovskiy/pexels.com

Oświetlenie kuchni, a aranżacja wnętrza

Oświetlenie jest elementem uzupełniającym aranżację wnętrza i powinno być spójne z poszczególnymi dodatkami, dlatego warto starannie je zaplanować. Obowiązujące trendy wnętrzarskie pozwalają na dużą swobodę planowania kuchni.

We wnętrzach w stylu minimalistycznym lub loftowym sprawdzą się lampy o prostych kształtach i spójnej kolorystyce zestawionej w różnych odcieniach tej samej barwy.

Dla miłośników stylu retro pomysłowym rozwiązaniem może być lampa wisząca z wiatrakiem.

Czarne lampy świetnie będą pasować do stylu industrialnego, w którym dominują metalowe i betonowe dodatki.

Nowoczesne oświetlenie kuchenne to designerskie lampy w nietuzinkowych formach i wzorach.

Oświetlenie w postaci designerskich kinkietów lub plafonów z powodzeniem można zastosować w kuchniach o mniejszym metrażu. Połączone z błyszczącymi frontami mebli, optycznie powiększą niewielką powierzchnię.

Sprawdzone modele lamp do kuchni wyróżniające się jakością wykonania, pomysłowością i przede wszystkim funkcjonalnością znajdziemy w kolekcjach polskich firm. Praktyczne i dekoracyjne lampy sufitowe i wiszące, kinkiety i wiele innych będą z pewnością ozdobą niejednej kuchni.

Do jakiej kuchni pasuje oświetlenie LED?

Oświetlenie LED wpisze się w każdą kuchnię zarówno w formie lampy wiszących, jak i wbudowanych modułów. Bardzo dużą popularnością cieszą się listwy LED do kuchni, najczęściej montowane jako oświetlenie strefy roboczej w kuchni, czyli wszędzie tam gdzie przygotowujemy posiłki

Lampy sufitowe LED świetnie sprawdzą się w postaci różnej długości tub, czy listew w różnych kształtach. Zamontowana listwa LED na całej długości tuż pod blatem wyspy kuchennej oświetli tę część, jednocześnie nadając całości nowoczesnego designu.

Oświetlenie kuchenne LED można również wykorzystać w meblach kuchennych, które pięknie oświetlą zawartość półek.

Jaka barwa światła do kuchni najlepsza?

Temperatura barwowa światła powinna być dopasowana do czynności, które wykonujemy w danym miejscu. Do oświetlenia głównego warto wybrać barwę ciepłą. Ciepłe światło w centralnej części kuchni sprawi, że będzie ona przytulna. Do oświetlenia roboczego potrzebne jest światło zimne, które rozjaśni miejsce przygotowywania posiłku.

Temperatura barwowa wyrażana jest w Kelwinach. Barwa ciepła mieści się w przedziale 2700 – 3200 K. Światło o temperaturze barwowej powyżej 4600 K to światło zimne. Dobierając odpowiednie źródła światła, należy zwrócić uwagę na wartość temperatury barwowej podanej w specyfikacji technicznej produktu.

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do kuchni?

Planując oświetlenie kuchni, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, a do tych najważniejszych należą:

  • Wysokość kuchni – to jak wysoka jest kuchnia, ma ogromne znaczenie. Jeżeli pomieszczenie jest niskie, dobrym wyborem będą plafony, natomiast do wysokich kuchni świetnie będą pasować lampy kuchenne wiszące.
  • Rozmiar kuchni – duże pomieszczenia będą wymagały większej ilość źródeł światła.
  • Kształt kuchni – inaczej oświetlimy szeroką i przestrzenną kuchnię, a i inaczej wąską i długą.
  • Aranżacja wnętrza – lampy kuchenne pełnią ważną funkcję dekoracyjną. Oświetlenie kuchni dostępne jest w różnych stylach w zależności, czy potrzebujesz lampy industrialne do kuchni, czy może nowoczesne lampy wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów, czy też może lampy klasyczne.

Jakie lampy do małej, a jakie do dużej kuchni?

Wielkość kuchni jak najbardziej ma znaczenie. Jednak niezależnie czy kuchnia jest mała i wąska, czy przestrzenna zawsze znajdują się w niej podstawowe źródła światła. Oświetlenie główne i oświetlenia zadaniowe mogą jedynie różnić się wielkością. Do mniejszego pomieszczenia nie warto decydować się na duże lampy wiszące, które mocno zdominują przestrzeń. Lepszym wyborem będą mniejsze i funkcjonalne punkty oświetleniowe.

Podsumowanie

Kuchnia stanowi centralny punkt domu. To nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, lecz miejsce spotkań przy porannej kawie. Właściwe rozmieszczenie oświetlenia uczyni ją nie tylko funkcjonalną, ale i stylową, gdzie spędzanie czasu będzie prawdziwą przyjemnością.

Zdjęcie główne: Mark McCammon/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – jaka jest różnica?
Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – jaka jest różnica?
Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Na czym polega różnica między tymi dwoma modelami? Jakie mają wady i zalety oraz które gdzie sprawdzą się lepiej? Sprawdź!
Rośnie zainteresowanie budową drewnianych domów
Rośnie zainteresowanie budową drewnianych domów
Marzysz o eleganckim, przytulnym domu? Drewniany dom może być świetnym rozwiązaniem. Sprawdź, jakie ma zalety.
Jak fotele relaksacyjne wpływają na twoje zdrowie i samopoczucie?
Jak fotele relaksacyjne wpływają na twoje zdrowie i samopoczucie?
Odprężając się na fotelu relaksacyjnym, możesz nie tylko poprawić komfort, ale także zdrowie i samopoczucie. Dowiedz się, jak fotele odegrały ważną rolę w poprawie jakości życia.
Ostatnie wpisy