Ogrzewaj rozsądnie, czyli jak możesz wpłynąć na zdrowie i środowisko
Obraz Rudy and Peter Skitterians z Pixabay
Trendy

Ogrzewaj rozsądnie, czyli jak możesz wpłynąć na zdrowie i środowisko

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wzrost emisji dwutlenku węgla, topniejące lodowce oraz ocieplenie klimatu przyczyniają się do niszczenia środowiska w którym żyjemy. Za wszystkie działania odpowiedzialny jest człowiek. Jakie działania należy podjąć aby pomóc sobie i środowisku? 

Każdy chce dobrze czuć się w swoim środowisku i cieszyć się dobrym samopoczuciem. Może to być trudne w przypadku zanieczyszczonego środowiska i niskiej świadomość ekologicznej. Wśród młodych ludzi zauważa się chęć życia zdrowiej przez co zaczynają zwracać uwagę na proekologiczne działania.

Ogrzewanie i zużycie prądu przyczynia się do emisji dwutlenku węgla.

W naszym kraju wciąż najczęściej używanymi materiałami grzewczymi jest węgiel i drewno. Są one stosowane ze względu na niską cenę, lecz wtedy nie tylko zatruwa się powietrze, a emituje się dwa razy więcej CO2 niż podczas spalania czystego gazu ziemnego.

Gaz ziemny pali się wygodniej, a w przypadku posiadania porządnego kotła, budynek jest dobrze ocieplony. Zauważyć będzie to można zwłaszcza przy zimowych rachunkach, które powinny być niższe.

Jeżeli mieszkasz w mieście, warto skorzystać z podłączenia do sieci ciepłowniczej. Ciepło z niej jest tańsze i bardziej ekologiczne niż z domowego kotła. W przypadku produkowania energii w elektrociepłowni kontrolowany jest proces spalania i stosowane są filtry przeciwpyłowe.  

Oszczędzanie prądu nie jest trudne. Wystarczy wprowadzić do codziennej rutyny kilka prostych czynności jak wyłączanie zbędnego oświetlenia, a na noc komputera i funkcji czuwania w telewizorze. W przypadku planowania wymiany sprzęt, zadbaj o to, żeby miał klasę energetyczną A+++.  

Polacy martwią się o środowisko – częściej niż o koronawirusa?
Poprzedni artykuł
Domowe sposoby na suche powietrze
Następny artykuł
Nicole Staniszewska
Miłośniczka sportu i pieczenia. Od wielu lat jeździ konno, tańczy i uwielbia długie spacery. Z wykształcenia Social Media Manager lecz dalszą edukację wiążę z zarządzeniem i UX Designem. Przekonana jest, że dom to miejsce relaksu i spokoju, dlatego często można ją spotkać w kuchni pieczącą kruche ciasta.
Może Cię zainteresować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *