Polacy remontują i kupują zdrowe domy - jakich mieszkań szukają w dobie pandemii?
Designed by Freepik
Trendy

Polacy remontują i kupują zdrowe domy – jakich mieszkań szukają w dobie pandemii?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

VI Edycja raportu „Barometr zdrowych domów” udowadnia, że Polacy coraz coraz więcej czasu spędzają w swoich domach i przykładają się do ich urządzania. Ponadto zwracają szczególną uwagę na jakość powietrza oraz ilość światła dziennego. Sprawdź, jak jeszcze zmieniły się potrzeby domowników.

Jakie cechy nowego domu są najważniejsze dla Polaków?

Okazuje się, że jakość życia w dobie pandemii jest dla Polaków bardzo ważna. Wśród dziewięciu wymienionych aspektów, aż cztery związane są z warunkami mieszkaniowymi. Niezwykle istotne okazuje się dobre miejsce do pracy, nauki i odpoczynku, a także duża ilość światła dziennego w domu, dostęp do świeżego powietrza, własny balkon lub taras, a także wyjście do ogrodu.

Pandemia pokazuje, jak zmieniły się potrzeby Polaków i ich postrzeganie swoich własnych czterech kątów. Dla 87 proc. badanych liczy się funkcjonalność pomieszczeń i niskie koszty za prąd. Wysoko w badaniach jest także dobra jakość powietrza w domu oraz zielona okolica.

Polacy także chętniej remontują swoje domy! Chcą znacznie poprawić komfort życia swojej rodziny, a także odświeżyć wnętrze. Coraz bardziej popularne jest też zainteresowanie nieruchomościami, które są bardziej ekologiczne, a także remontowanie swoich czterech kątów w celu obniżenia rachunków za energię.

– Budownictwo to sektor, który odpowiada za ok. 35 proc. emisji gazów cieplarnianych i 40 proc. zużycia energii. Dlatego tak ważne jest ograniczenie negatywnego wpływu tej gałęzi przemysłu na środowisko. Zmiany poszły w kierunku przede wszystkim poprawy efektywności energetycznej nowych budynków. Chodzi tutaj przede wszystkim o zmniejszenie zapotrzebowania na energię stosowaną do ogrzewania czy chłodzenia budynków, co też oczywiście przekłada się bezpośrednio na jakość powietrza. Ale budownictwo ekologiczne to nie tylko efektywność energetyczna i instalacje bazujące na odnawialnych źródłach energii, ale też przyjazne dla środowiska metody budowy i materiały budowlane – mówi Joanna Zdanowska, naczelnik Wydziału ds. Ekoinnowacji w Departamencie Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Hydroizolacje – jakie wybrać i gdzie zamontować?
Poprzedni artykuł
Pomysły na stylowe ogrodzenie małego domu
Następny artykuł
Joanna Brzykcy
Redaktorka i autorka bloga Rozdomowiona o organizacji domu, sprzątaniu i gotowaniu. Z wykształcenia dziennikarka, prowadzi własną działalność, która związana jest od lat z content marketingiem. Miłośniczka dobrej kawy, gier planszowych, seriali i podróży po europejskich miastach. Przekonana jest, że dom powinien być przytulny i zadbany, aby móc w nim przyjemnie odpoczywać po trudnym dniu.
Może Cię zainteresować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *