moda na lastryko
Photo by Megan Sherling from Unsplash.com
Trendy

Powraca moda na lastryko!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Lastryko, które znamy, niekoniecznie dobrze nam się kojarzy. Do tej pory widywaliśmy je przeważnie na klatkach schodowych w blokach z wielkiej płyty czy w szpitalach lub szkołach jako parapety. Podkreśla to jego podstawową zaletę, czyli wytrzymałość. W ostatnim czasie lastryko wraca jednak na salony i zachwyca!

Czym jest lastryko?

Lastryko zwane również lastriko lub terrazzo to kamienne kruszywo marmuru czy granitu zatopione w betonie, który następnie poddawany jest szlifowaniu i polerowaniu, by uzyskać oczekiwany efekt. Dawniej można było spotkać go głównie w odcieniach szarości, bieli i czerni. Obecnie paleta barw lastriko jest znacznie bogatsza. Kamienne kruszywo zastępowane jest drobinkami kolorowego szkła, a nawet metalu zaś do betonu dodawane są różnego rodzaju barwniki. Tradycyjny beton zastąpić może również żywica epoksydowa.

Powrót mody na lastryko!

Obecnie lastryko coraz częściej umieszczane jest bezpośrednio we wnętrzach i staje się mocnym detalem każdej aranżacji. Ze względu na jego właściwości możemy umieścić go w łazience, przedpokoju czy kuchni — zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Będzie się również wspaniale prezentować na jednej ze ścian salonu, a nawet sypialni.

“Dama z gronostajem” na gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie — o co chodzi?
Poprzedni artykuł
Jak zaciemnić szklarnię podczas upałów?
Następny artykuł
Marta Kozłowska
Dziennikarka po poznańskiej polonistyce. Swój pokój zamieniła w bibliotekę połączoną z prywatną, kwiatową dżunglą. Wszyscy zawsze powtarzali jej, że potrafi zrobić coś z niczego, a pod jej łóżkiem zawsze znajdzie się młotek lub śrubokręt. Żadne DIY nie jest jej straszne.
Może Cię zainteresować

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *