Co na ściany nad blatem w kuchni? TOP 5 pomysłów
KuchniaWnętrza

Co na ściany nad blatem w kuchni? TOP 5 pomysłów

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szkło, cegła, farba tablicowa, płytki, mozaika – to najpopularniejsze rozwiązania na zagospodarowanie przestrzeni między dolnymi a górnymi szafkami kuchennymi. Każde z nich można dopasować do swoich indywidualnych wymagań.

Aranżacja kuchni wymaga dobrego planu. Konieczne jest tutaj połączenie praktyczności z estetyką. I jedno, i drugie odgrywa dużą rolę. Wybieramy kolor szafek i frontów, sprzęty (w zabudowie czy nie), blat (kamień, drewno, kompozyt) i pozostaje jeszcze ważna przestrzeń między dolną a górną zabudową kuchenną. Zgodnie z własnymi preferencjami oraz całym wnętrzem możemy zdecydować się na wyrazisty odcień, wzór, motyw albo coś zupełnie neutralnego.

Istotna jest też kwestia, jakie rozwiązanie sprawdzi się w tym miejscu. Wiadomo, że ściana nad blatem jest stale narażona na zabrudzenia (w tym tłuste), wysoką temperaturę oraz wilgoć. Prezentujemy najpopularniejsze pomysły na jej wykończenie, by nie tylko efektownie się prezentowała, ale też była łatwa w czyszczeniu i pielęgnacji oraz pozostała z nami na długie lata.

Szkło

Szklane panele jako element ściany nad blatem są bardzo częstym wyborem przede wszystkim dlatego, że występują niemal w każdym kolorze, wzorze oraz rozmiarze i kształcie, a ponadto nie ma problemu z usuwaniem z nich zabrudzeń. Szkło jest też uniwersalne – dopasuje się do każdego wnętrza.

Pod szkłem może być widoczna faktura ściany albo też jednolity kolor, wielobarwny lub fototapeta (bądź zwykła tapeta) z dowolnym motywem. Wykończenie może być zarówno na wysoki połysk, jak i matowe. Ponadto wybierając dany kolor przewodni, warto w podobnym odcieniu utrzymać inne akcenty, jak chociażby ściereczkę, podkładki na stole, czajnik czy chlebak.

Szkło dekoracyjne będzie też pięknie wyglądać podświetlone paskiem ledowym. To też bardzo wygodne rozwiązanie, gdy nie chcemy włączać górnego światła.

Cegła

Naturalny kamień jest dość wymagający, domaga się odpowiedniej pielęgnacji oraz impregnacji i polakierowania. Wiele osób decyduje się wówczas na płytki imitujące cegłę lub kamień dekoracyjny. Wówczas problem utrzymania tego w czystości zostaje zniwelowany, a ich grubość nie zabiera dodatkowych, często cennych, centymetrów powierzchni.

Najczęściej ceglana ściana nad blatem występuje w białym kolorze. Szczególnie w kuchniach nowoczesnych, skandynawskich i rustykalnych. Pewne jest, że mając taką dekorację, nie trzeba martwić się, że wyjdzie ona kiedyś z mody. Ceglane elementy we wnętrzach są ponadczasowe.

Farba tablicowa

Decydując się na pomalowanie ścian farbą, trzeba pamiętać, by wybierać tylko te przeznaczone konkretnie do kuchni. Takie produkty są wówczas odporne na wilgoć i ścieranie. Ciekawym rozwiązaniem, które jednocześnie prezentuje się bardzo elegancko, jest zastosowanie farby tablicowej w czarnym kolorze. Pasuje ona do wszystkiego (szczególnie do industrialnych wnętrz), a przy tym można szorować ją bez żadnego uszczerbku.

Przy okazji trzeba wspomnieć, że tablicówka umożliwia dowolne tworzenie napisów i rysunków. Może być miejscem zapisywania menu, przepisów, listy zakupów albo rzeczy do zrobienia czy notatek dla domowników. Ponadto jest to tak mały fragment czerni, że nie ma obaw przed optycznym zmniejszeniem pomieszczenia.

Płytki

W dalszym ciągu jednym z najbardziej tradycyjnych i popularnych rozwiązań na wykończenie ściany nad blatem są płytki ceramiczne. Tutaj następuje połączenie estetyki, praktyczności, wytrzymałości oraz łatwości czyszczenia. Choć kiedyś najczęściej wykorzystywano małoformatowe płytki, tak teraz większym zainteresowaniem cieszą się te większe.

Płytki mogą być gładkie, mieć strukturę, różne wzory – wszystko zależy od naszych preferencji. Dodatkowo możemy wybrać kontrastową fugę i różne dekory. Płytki mogą imitować też drewno, wspomnianą już wcześniej cegłę czy inny kamień, na przykład marmur albo beton. Jest też wiele sposobów ich ułożenia. Płytki dają naprawdę duże możliwości aranżacyjne.

Mozaika

Mozaika to nic innego jak małe elementy (zwykle od 1 do 5 centymetrów), których nie trzeba przyklejać pojedynczo, lecz są sprzedawane w formie tafli. Można je też dowolnie przycinać. Mozaika tworzy wyjątkowy efekt – szachownicy, plecionki, heksagonów, spiral, rybich łusek. Może być wykonana z ceramiki, szkła, a nawet drewna czy kamienia – w jednym kolorze lub wielu. Warto wykorzystać ją w swojej przestrzeni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowoczesne wyposażenie magazynowe
Nowoczesne wyposażenie magazynowe
Jak zorganizować magazyn, by nie panował w nim chaos? Sprawdź, czego potrzebujesz i jak planować oraz wprowadzać zmiany. Spraw, by Twój magazyn spełniał swoją rolę na sto procent!
Szopa na narzędzia – czy koniecznie drewniana?
Szopa na narzędzia – czy koniecznie drewniana?
Miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych jest niezbędne w każdym ogrodzie. Przeczytaj, czym kierować się podczas zakupu szopy na narzędzia.
Wełna szklana czy styropian – co jest skuteczniejszą izolacją?
Wełna szklana czy styropian – co jest skuteczniejszą izolacją?
Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o docieplenie np. poddasza, to na rynku obecnie mamy całkiem szeroki przekrój materiałów izolacyjnych. Dla przeciętnego użytkownika, który faktycznie chce dołożyć wszelkich starań do tego, by przez wspomniane już poddasze uciekało jak najmniej ciepła, wybór więc jest niezwykle trudny.
Ostatnie wpisy