Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – jaka jest różnica?
Wnętrza

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – jaka jest różnica?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wybierając drzwi wewnętrzne do domu lub mieszkania, musimy wybrać ich kolor, zdobienia, przeszklenia czy fakturę. Istnieje jeszcze jeden czynnik, który ma wpływ na ich prezencję we wnętrzach. Jest nim rodzaj skrzydła. Czym różnią się więc drzwi ze skrzydłami przylgowymi i bezprzylgowymi? 

Drzwi bezprzylgowe 

Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe to najpopularniejsze modele, jakie można spotkać we współczesnych wnętrzach. Tak naprawdę można je rozpoznać gołym okiem, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym tak właściwie się one charakteryzują. 

Drzwi bezprzylgowe mają zawiasy chowane, których po zamknięciu skrzydła nie widać –  dzięki temu krawędzie drzwi są całkowicie gładkie i zlicowane. Rozwiązanie to pozwala uzyskać jedną płaszczyznę z ościeżnicą drzwiową, przez co same drzwi sprawiają wrażenie masywniejszych. 

Drzwi przylgowe 

W odróżnieniu od poprzedniego modelu cechują się charakterystycznym wcięciem na krawędzi skrzydła drzwiowego, zachodzącego na ościeżnicę. Jeszcze do niedawna były one powszechnie stosowane, dlatego też bardzo często można spotkać je w starym budownictwie. Tego typu drzwi mają także ościeżnicę z wycięciem, która pozwala je swobodnie zamykać. Dużą zaletą tego typu modeli jest przede wszystkim to, że pozwalają one swobodnie regulować zawiasy. 

Wady i zalety obu rodzajów drzwi 

Zarówno drzwi przylgowe, jak i bezprzylgowe mają swoje wady i zalety. W pierwszym przypadku polecane są one do wnętrz klasycznych i w retro stylu. Ich wcięcia na krawędzi oraz ościeżnicy mogą stanowić dodatkowy detal dekoracyjny wnętrza. Ponadto drzwi przylgowe cechują się o wiele prostszym montażem i konstrukcją. Dla wielu osób argumentem przemawiającym za ich wyborem jest także cena. Są one bowiem tańsze od modeli bezprzylgowych. 

Drzwi bezprzylgowe cieszą się niezwykłą popularnością w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Ich krawędź wynosi najczęściej około 4 centymetrów, dzięki czemu nie zajmują one dużo miejsca i optycznie powiększają pomieszczenia. Dodatkowo spajająca się w jedną płaszczyznę konstrukcja gwarantuje, że skrzydło takich drzwi chowa się w futrynę i pozostaje niewidoczne.  Wadą takiego rozwiązania jest jego cena, a także to, że zamek drzwiowy pozostaje całkowicie odkryty. Ponadto zamontowanie drzwi bezprzylgowych jest o wiele bardziej skomplikowane niż w przypadku klasycznych modeli stosowanych od lat. 

Fakty i mity na temat jednego i drugiego rodzaju drzwi 

W ciągu ostatnich lat dostępność tych dwóch rozwiązań drzwi wewnętrznych sprawiła, że narosło wokół nich wiele mitów.

Mitem dotyczącym drzwi bezprzylgowych jest to, że określane są one jako trwalsze rozwiązanie. Prawda jest jednak taka, że zarówno drzwi bezprzylgowe, jak i z przylgą mają wzmacniane ramy, dzięki czemu nie trzeba obawiać się o ich konstrukcje. 

Faktem jest jednak to, że drzwi bezprzylgowe są bezpieczniejsze dla dzieci. Jednym z najczęstszych urazów maluchów w domu jest przytrzaśnięcie palców między framugą a przylgą drzwi. W przypadku zastosowania modeli bezprzylgowych niebezpieczeństwo to zostaje całkowicie wyeliminowane. 

Zarówno drzwi bezprzylgowe, jak i z przylgą cechują się taką samą wytrzymałością. Pierwsze rozwiązanie polecane jest do niewielkich wnętrz, a także tych urządzonych w nowoczesnym stylu, gdyż prezentuje się o wiele bardziej estetycznie, ze względu na brak widocznych zawiasów i wystających krawędzi po zamknięciu skrzydła. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rękawiczki jednorazowe – co musisz o nich wiedzieć?
Rękawiczki jednorazowe – co musisz o nich wiedzieć?
Na rynku występują różne rodzaje rękawiczek - w jaki sposób wybrać więc odpowiedni produkt?
Jak zadbać o odpowiednie ocieplenie naszego domu?
Jak zadbać o odpowiednie ocieplenie naszego domu?
Chcesz ocieplić dom? Na rynku jest wiele rozwiązań, dlatego warto sprawdzić, które z nich jest optymalne dla Ciebie.
Jakie rośliny domowe nie mogą stać obok siebie?
Jakie rośliny domowe nie mogą stać obok siebie?
Marzy Ci się domowa dżungla, ale nie wiesz, które rośliny mogą stać w swoim sąsiedztwie? Oto, czym warto się kierować przy ich dopasowywaniu!
Ostatnie wpisy