Jaki okap do kuchni wybrać?
Designed by Freepik
KuchniaWnętrza

Jaki okap do kuchni wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przygotowywanie posiłków bez okapu wiążę się z unoszącym się w całym pomieszczeniu zapachem potraw oraz dużą ilością pary. Dlatego też powinien on być obowiązkowym elementem wyposażenia kuchni, który upora się szybko i sprawnie z tymi problemami. Pozostaje jednak pytanie, jaki okap wybrać, aby być w pełni zadowolonym z jego użytkowania?

Rodzaje dostępnych na rynku okapów kuchennych

Ilość dostępnych okapów w sklepach może przyprawić o zawrót głowy, dlatego też tu znajdziesz w jednym miejscu wszystkie rodzaje tych urządzeń wraz z ich charakterystyką. 

Okap kominowy 

Ten model przeznaczony jest do instalacji bezpośrednio w ścianie kuchennej. Jego elementem charakterystycznym jest duży komin, w którym umieszczony jest silnik zasysający powietrze. Tego typu okapy łączone są z szybem wentylacyjnym, przez który odprowadzają zapachy i parę wodną. Jego wadą są jednak duże wymiary, które nie pozwolą zmieścić nad kuchenką nic innego. 

Okap wyspowy 

Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są przede wszystkim do kuchni z wyspą. Montowane są one na suficie i mają najczęściej kształt prostopadłościanu. Wyróżniają się dużą wydajnością oraz nowoczesnym wyglądem, dlatego też najczęściej spotkać je można w kuchniach otwartych na salon. 

Okap podszafkowy 

Ten rodzaj okapu montowany jest w szafce kuchennej, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczny. Idealnie sprawdza się on dzięki temu w niewielkich kuchniach, gdzie zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. 

Okap szufladowy 

Zbliżony swoją budową do okapu podszafkowego, z tą różnicą, że w trakcie użytkowania należy wyciągnąć jego front, gdzie ukryty jest element odpowiedzialny za zasysanie powietrza. Tego typu modele cechują się dużą wydajnością przy zachowaniu kompaktowych wymiarów. W związku z tym są zamiennie stosowane wraz z modelem podszafkowym w małych kuchniach. 

Na co zwrócić uwagę wybierając okap do kuchni? 

Bez względu na to, jaki model okapu wybierzesz, jest kilka kwestii, które należy mieć na uwadze, wybierając go do swojej kuchni. Zalicza się do nich wydajność urządzenia, sposób regulacji prędkości pracy okapu i poziom emitowanego hałasu. 

Jaką wydajność powinien mieć okap? 

Właściwe dobranie okapu to tak naprawdę dobranie jego odpowiedniej wydajności do potrzeb użytkowników. Aby to zrobić najlepiej obliczyć najpierw kubaturę kuchni (wysokość x powierzchnia), a następnie przemnożyć ją przez 6. Wynik tego działania wskazuje wydajność, jaką powinien mieć okap, aby spełniał swoje podstawowe zadanie. Przykładowo w kuchni o wymiarach 5 metrów długości i 4 metrach szerokości oraz 2,5 metra wysokości minimalna wydajność okapu powinna wynosić 300 metrów sześciennych na godzinę. 

Regulacja pracy okapu 

Kolejną kwestią mającą wpływ na wygodę użytkowania okapu jest sposób regulacji jego pracy. Na rynku najczęściej spotkać można modele, które mają skokową regulację zmieniającą wydajność urządzenia na kolejne stopnie. Zmiany parametrów urządzenia w trakcie gotowania mogą się odbywać wtedy poprzez: 

  • suwaki, które umieszczane są zazwyczaj w dolnej części okapu, 
  • przyciski, ulokowane na froncie urządzenia,
  • panele dotykowe. 

Z tych trzech rozwiązań najwygodniejszy jest panel dotykowy, który jest łatwy w utrzymaniu w czystości i pozwala za pomocą lekkiego dotknięcia palcem zmienić parametry pracy okapu. 

Poziom hałasu 

Ostatnim elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę wybierając okap do kuchni, jest poziom emitowanego przez niego hałasu. Co do zasady im większa wydajność urządzenia, tym większy hałas, jaki ono generuje. Warto jednak w sklepie zwrócić uwagę na modele, które mają najniższą wartość decybeli, gdyż głośny szum urządzenia przez kilka godzin może stać się uciążliwy dla domowników, co z kolei wymusza zaprzestanie użytkowania okapu i powrót do punktu wyjścia, czyli przyrządzania potraw bez niego. 

Dodatkowo wybierając okap do kuchni, warto także pokusić się o wybór takiego modelu, który będzie miał dodatkowe funkcje takie jak czujnik zapachów, czy wyłącznik czasowy. 

Przegrzewanie mieszkania – dlaczego Polacy to robią i czym to grozi?
Poprzedni artykuł
Na jakiej wysokości powiesić lustro w przedpokoju?
Następny artykuł
Izabela Łuba
Związana z branżą marketingu internetowego od wielu lat. Pasjonatka zagadnień technicznych oraz budowlanych. Uwielbia zmieniać swoje wnętrza i nowo je aranżować, dlatego na bieżąco jest z nowymi trendami w tej branży. Czas wolny spędza na pielęgnacji roślin oraz spacerach po mazurskich zakamarkach ze swoim wiernym towarzyszem - psem.
Może Cię zainteresować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *