Jakie są rodzaje czajników?
KuchniaWnętrza

Jakie są rodzaje czajników?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez czajnika – to jeden z tych sprzętów, których nie sposób pominąć przy kompletowaniu sprzętu do mieszkania. Można jednak wybierać spośród różnych rodzajów asortymentu. Dla kogo czajnik gazowy, dla kogo zaś elektryczny i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Podstawowe rodzaje czajników

Nie jest żadną tajemnicą, że czajniki dzielimy na:

  • gazowe,
  • elektryczne,
  • bezprzewodowe.

Każdy z nich posiada jakieś zalety, ale ma też swoje mankamenty. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego rodzaju urządzenia do naszych potrzeb. Zdarza się, że decyduje cena albo to, że design przypomina babcine sprzęty z lat dzieciństwa. Innych zaś może przekonać wygoda użytkowania i tania eksploatacja. Warto się nad tym zastanowić przy okazji omawiania poszczególnych rodzajów czajników. 

Tradycyjne – czajniki gazowe

Czajniki gazowe to bez wątpienia najbardziej podstawowa opcja wśród wszystkich tego rodzaju urządzeń. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej, niekiedy pokrywa dodatkowo emalią. Bywają bardzo ciekawe i często są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Czasami są dodatkowo zdobione bardziej lub mniej fantazyjnym motywem. Dzięki temu można dobrać przedmioty pasujące do różnych aranżacji spotykanych w strefach kuchennych. 

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu czajnika na gaz?

Elementów, które powinniśmy sprawdzić, jest przynajmniej kilka. Jednym z nich jest bez wątpienia sposób funkcjonowania gwizdka, który powinien nas alarmować o tym, że woda już się gotuje. Jeszcze bardziej istotna jest budowa rączki – to ważna sprawa z uwagi na to, że nie powinna się nagrzewać. Dlatego też ważny jest materiał, z jakiego ją wykonano – powinien być odporny na nagrzewanie się. 

Imbryk zamiast czajnika gazowego?

Zamiast czajnika na gaz można też postawić na bliski mu żeliwny imbryk, który jednak stosujemy bezpośrednio do parzenia herbaty. Jest on wyższy, czasem zdobiony i najczęściej o wiele droższy. Za to dłużej trzyma wysoką temperaturę. 

Czajniki elektryczne

O czajnikach elektrycznych mówi się już jako o elementach małego AGD. Tym, co je cechuje, bez wątpienia jest wygoda użytkowania. Wodę podgrzejemy w nich dzięki elektrycznej grzałce, która znacznie szybciej wykona swoje zadanie, niż czajniki gazowe. Dużą zaletą jest obudowa wykonana ze sztucznego tworzywa. Sprawia, że takie przedmioty są lekkie, niewiele kosztują i nieco trudniej się nimi poparzyć – pamiętajmy jednak, zwłaszcza jeśli mamy w domu małe dzieci, że absolutnie nie gwarantuje to całkowitego bezpieczeństwa i w przypadku czajnika elektrycznego także trzeba wystrzegać się poparzenia. 

Jakie czajniki elektryczne kupować?

Dużym udogodnieniem w przypadku czajników elektrycznych będą obrotowa podstawka i grzałka płytowa. Czajniki powinny być też wyposażone w podziałkę pokazującą poziom cieczy w środku, Ważne, żeby miały także kontrolki pokazujące czy woda w środku już się zagotowała, czy też jeszcze nie. Bezpieczniejsze będą modele wyposażone w zabezpieczenia przed otwarciem podczas gotowania wody – uchroni nas to przed poparzeniem. Prawdopodobnie najbardziej poręczny będzie czajnik elektryczny bezprzewodowy. 

Jaką pojemność czajnika elektrycznego wybrać?

Na rynku mamy dość dużą dostępność urządzeń o zróżnicowanych gabarytach. Niekiedy trudno więc podjąć decyzję odnośnie optymalnych z naszego punktu widzenia rozmiarów czajnika. Zwykle są to urządzenia:

  • małe: 0,6–1 l,
  • średnie: 1,5–1,7 l,
  • duże: 1,8–2 l.

Czasami zdarza się jednak, że te największe czajniki nie posiadają dość dużo mocy, żeby zagotować przewidzianą dla nich ilość wody – wydłuża to nasze oczekiwanie. Być może kompromisowym wyjściem będzie wybranie czajnika o pojemności 1,7 l, który będzie wystarczająco duży w razie pojawienia się gości, ale też nie będziemy musieli niecierpliwić się w oczekiwaniu na upragnioną kawę lub herbatę. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*