Pokój dzieckaWnętrza

Jakie tekstylia wybrać do pokoju dziecięcego?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dzieci są często bardziej wrażliwe niż dorośli – ich ciała wciąż rosną, ich skóra jest cieńsza i delikatniejsza, a w dodatku w wieku dziecięcym rozwija się spora część alergii. Jeśli urządzasz pokój dla swojej pociechy, koniecznie sprawdź, jakie materiały wybierać!

Ważne kryteria

Poszukując materiałów, z których powinny być wykonane przedmioty otaczające dzieci, stawiamy im szereg wymagań do spełnienia. Oczywiście, tekstylia powinny być przede wszystkim przyjemne w dotyku – jeśli materiał będzie obcierał dziecko, drapał je albo powodował odparzenia, z pewnością przyniesie więcej utrapienia niż pożytku.

Istotną kwestią są również właściwości alergizujące. Ponieważ wiele uczuleń rozwija się w wieku dziecięcym, tekstylia powinny być możliwie bezpieczne również pod tym względem. Ważna będzie również wytrzymałość – dbając o higienę dzieci i czystość ich otoczenia, musimy liczyć się z częstym praniem i sprzątaniem, a materiał, który wybierzemy, powinien być na to przygotowany i nie ulegać zbyt szybkiemu mechaceniu czy rozciąganiu.

Bawełna

Cechami bawełny są dobra termoizolacja i absorpcja, miękkość, wytrzymałość i brak elektryzacji. Nie jest trudno utrzymać ją w czystości, ponieważ łatwo się pierze, a wysokiej jakości bawełna jest delikatna w dotyku i przyjemna dla skóry.

Wybierając produkty wykonane z tego surowca, warto zwrócić uwagę na certyfikaty, które posiadają. Jest to istotne, ponieważ świadczy o bezpieczeństwie włókien wykorzystanych przy produkcji materiałów – na przykład gwarantuje, że tekstylia wyprodukowane z certyfikowanej bawełny nie zawierają pestycydów, barwników rakotwórczych, formaldehydu ani metali ciężkich. Pościel bawełnianą znajdziesz na przykład tutaj: https://www.lozkoholicy.pl/pol_m_Salon-i-Sypialnia_Komplety-poscieli_Posciel-bawelniana-1681.html.

Inne opcje

Alternatywą dla 100% bawełny są mieszanki, łączące właściwości różnych materiałów. Dla dzieci odpowiednie mogą okazać się tekstylia wykonane z bawełny z elastanem lub bawełny z poliestrem. Dodatek elastanu zapewnia ubraniom i tekstyliom większą rozciągliwość i poprawia komfort ich noszenia, a poza tym ułatwia czyszczenie. Dodatek poliestru przyspiesza wysychanie i chroni ubrania przed kurczeniem się.

Poza bawełną warto również rozważyć inne naturalne materiały – len, wełnę, jedwab, flanelę i aksamit. Należy jednak pamiętać, że mają one swoje ograniczenia i nie zawsze są tak uniwersalne jak bawełna – będą jednak bezpieczne dla dziecka i można się na nie zdecydować w ramach alternatywy.

Zdj. główne: Collov Home Design/unsplash.com

Bateria wannowa – stojąca, ścienna czy podtynkowa?
Poprzedni artykuł
Obrazy jako dekoracja domu
Następny artykuł
Magdalena Gawior
Początkująca copywriterka, aktywnie planująca swój czas i organizująca przestrzeń. Bliska jej są ekologia, zero waste i minimalizm w najbliższym otoczeniu.
Może Cię zainteresować

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *