Na jakiej wysokości powiesić lustro w przedpokoju?
Designed by Freepik
PozostałeWnętrza

Na jakiej wysokości powiesić lustro w przedpokoju?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Lustro jest obowiązkowym elementem w każdym przedpokoju. Wybierając ten dodatek do swojego domu, warto zwrócić uwagę na jego wymiary, sposób montażu oraz kolor ramy. Jak wybrać lustro do przedpokoju? Na jakiej wysokości je powiesić? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. 

Wymiary lustra do przedpokoju

Wymiary lustra w przedpokoju powinny być dostosowane do potrzeb jego użytkowników. Jeśli w lustrze ma być widoczna cała sylwetka, to jego wysokość musi mieć minimum 140 cm. Bardzo popularne są lustra mające 200 cm wysokości. Przedpokój z dużym lustrem sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przestronne.  

Na jakiej wysokości powiesić lustro?

Wysokość na jakiej powiesimy lustro zależy od tego, czy chcemy widzieć się w nim w całości, czy tylko np. naszą twarz. Jeśli w lustrze ma się przeglądać każdy niezależnie od swojego wzrostu, to lustro musi:

 • mieć przynajmniej 100 cm wysokości,
 • dolna krawędź lustra powinna być zawieszona maksymalnie 80 cm od ziemi.

Lustro, w jakim miejscu w przedpokoju go zamontować?

Lustro w przedpokoju spełnia funkcję:

 • dekoracyjną – optycznie powiększa pomieszczenie,
 • pozwala przejrzeć się w nim przed wyjściem.

Aby spełniało właściwie obie funkcje, musi być zamontowane w odpowiednim miejscu. Wybór lustra jest sprawą indywidualną zależną od metrażu i kształtu pomieszczenia. Wybierając miejsce do zamontowania lustra, należy wziąć pod uwagę kilka możliwości:

 • lustro jako część szafy – wygodne rozwiązanie, nie wymaga dodatkowego miejsca,
 • lustro jako część drzwi – jest podobnym rozwiązanie do tego wyżej, lecz istnieje większe ryzyko uszkodzenie lustra przy trzaśnięciu drzwiami,
 • lustro na całej ścianie – jest to świetna opcja zwłaszcza dla małego metrażu, pozwala na optyczne powiększenie pomieszczenia,
 • lustro dzielone – zamiast jednego lustra można zamontować kilka mniejszych.

Zasady wybierania miejsca do powieszenia lustra

Aranżacja przedpokoju często jest traktowana po macoszemu. Pomieszczenie to jest również najmniej przestronne ze wszystkich w całym domu – rodzi to problem z powieszeniem lustra. Aby wybrać odpowiednie miejsce do powieszenia lustra, należy przestrzegać kilka zasad. Lustro nie może być powieszone w miejscu, w którym:

 • energiczne otwarcie drzwi od szafy spowoduje jego stłuczenie,
 • obok znajdują się wieszaki na okrycia wierzchnie,
 • obok znajduje się stojak na buty.

Kolorystyczne dopasowanie lustra do reszty przedpokoju

Rama lustra w przedpokoju powinna być kolorystycznie dobrana do reszty mebli znajdujących się pomieszczeniu. Jeśli lustro jest elementem szafy lub innych mebli, to powinny być one dopasowane do wnętrza – tak, aby tworzyły spójną całość.

Jaki okap do kuchni wybrać?
Poprzedni artykuł
Ponadczasowy parkiet, modny od pokoleń
Następny artykuł
Brygida König
Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. W jej ogrodzie dominują piękne różnokolorowe róże. W wolnych chwilach lubi tworzyć coś z niczego. Inspiracją są dla niej programy Doroty Szelągowskiej. Prywatnie mama dwójki dzieci- nastolatki i kilkulatka.
Może Cię zainteresować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *