Zasady wyboru kominka
Wnętrza

Zasady wyboru kominka

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Chyba każdy marzy o salonie z kominkiem, by w chłodne wieczory móc grzać dłonie przy ogniu i wsłuchiwać się w trzask iskier. Wybór kominka wiąże się jednak z wieloma dylematami, jak na przykład rodzaj opału, położenie kominka, dobór wentylacji w pomieszczeniu. Żeby móc w bezpieczny sposób cieszyć się z kominka w swoim domu, trzeba kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Poznaj zasady wyboru kominka. 

Ozdoba czy ogrzewanie dla domu?  

Przy wybieraniu kominka do swojego salonu, zastanów się dobrze, czy chcesz, by był od źródłem ciepła w pomieszczeniu, czy tylko ozdobą. Jeśli znasz już odpowiedź na to pytanie, pozwoli Ci to podjąć lepszą i bardziej świadomą decyzję, co do wielkości kominka oraz mocy grzewczej, jaką ma dysponować. Przy budowie kominka warto wiedzieć, że, w świetle obowiązującego prawa, kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania w domu. Powinien on stanowić zaledwie grzewczy dodatek, dlatego właśnie wiele osób decyduje się na kominki wolnostojące zwracając uwagę jedynie na ich funkcję ozdobną. Jeśli chcesz, aby salon był ogrzewany za pomocą kominka, musisz wziąć pod uwagę koszty opału i zastanowić się, czy takie rozwiązanie na pewno się opłaca. Z kolei jeżeli chcesz rozpalać ogień w kominku pomimo innego źródła ciepła, wybierz taką formę ogrzewania, która pozwala na dużą regulację, by w momencie, kiedy kominek rozgrzewa wnętrze, móc wyłączyć kaloryfery. 

Kominek w domu – regulacje prawne 

Jeśli marzysz o kominku, musisz wiedzieć, że nie może on stanąć w każdym pomieszczeniu każdym budynku, bez względu na jego powierzchnię i przeznaczenie. Przepisy budowlane dopuszczają zainstalowanie kominka jedynie w budynkach jednorodzinnych lub zabudowie siedliskowej oraz w domach wielorodzinnych o wysokości do 4 kondygnacji. 

Z kolei pomieszczenie, w którym będzie stał kominek musi mieć powierzchnię nie mniejszą niż 30 metrów kwadratowych. Moc kominka do danej kubatury pomieszczenia należy wybrać, kierując się wzorem 1 kW na 4 metry sześcienne objętości pomieszczenia. W takim domu koniecznie trzeba też zapewnić dopływ powietrza zewnętrznego, które jest niezbędne do prawidłowego spalania. Powietrze powinno przepływać przez pion kominka z prędkością co najmniej 0,2 m/s przepływu powietrza w komorze spalania dla kominka otwartego.

W praktyce często realizuje się te wymagania w sposób pośredni – powietrze pobierane jest z wnętrza domu, a na jego miejsce różnymi drogami napływa powietrze z zewnątrz.

Nie jest to jednak optymalne rozwiązanie, ponieważ prawidłowy napływ zapewni jedynie zamontowanie oddzielnego kanału łączącego kominek z powietrzem zewnętrznym, może to być na przykład rura umieszczona w podłodze.

Zarówno kominki ekologiczne, jak i tradycyjne, muszą być podłączone do indywidualnego kanału dymowego, a pomieszczenie powinno posiadać wentylację. Z kominkiem kompatybilne są kominy tradycyjne murowane z cegły, jak i również modele prefabrykowane z wkładem ceramicznym bądź ze stali żaroodpornej.

Kominek a ekologia  

W dzisiejszych czasach skutki nierozważnego dysponowania zasobami ziemskimi widać już gołym okiem. Spalanie nie jest najlepszym i najbardziej ekologicznym sposobem na ogrzewanie domu. Doskonałym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem są w tej sytuacji biokominki, które spełniają wszystkie normy, wyznaczone przez ekologów i klimatologów w Unii Europejskiej. Jednocześnie sposób ich działania jest tak samo efektywny, jak w przypadku kominków tradycyjnych, a przy tym pozwalają zaoszczędzić nawet do 25% energii i emitują do atmosfery nawet  90% mniej szkodliwych substancji i zanieczyszczeń. 

Fot. unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowoczesne rozwiązania do twojego domu
Nowoczesne rozwiązania do twojego domu
Nowoczesne rozwiązania to dzisiaj standard w każdym nowoczesnym domu. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce żyć w komfortowych warunkach, […]
Jak czyścić skórzane krzesła w jadalni?
Jak czyścić skórzane krzesła w jadalni?
Masz skórzane krzesła w jadalni? Przeczytaj, w jaki sposób najlepiej jest je czyścić.
Wykończenia kuchni – Jakie materiały i kolory wybrać, aby stworzyć funkcjonalne i estetyczne wnętrze?
Wykończenia kuchni – Jakie materiały i kolory wybrać, aby stworzyć funkcjonalne i estetyczne wnętrze?
Wybierając wykończenia do kuchni, ważne jest, aby uwzględnić zarówno aspekty funkcjonalne, jak i estetyczne.
Ostatnie wpisy