Jak samodzielnie zrobić makramę?
Zrób to sam

Jak samodzielnie zrobić makramę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ozdoby DIY dają niezwykłą satysfakcję. Podczas ich wykonywania można się odprężyć, a własnoręcznie wykonana dekoracja jest dla wielu powodem do dumy. Zobacz, jak zabrać się za wykonanie makramy.

Od czego zacząć naukę makramy?

Aby Twoja przygoda z makramą rozpoczęła się od pozytywnych doświadczeń, koniecznie wybierz na swój pierwszy projekt coś prostego (np. podkładkę pod kubek lub niewielką makramę ścienną). Wyplatanie metodą makramy ma tę zaletę, że jedyną rzeczą, którą musisz zakupić, by móc spróbować swoich sił, jest sznurek. I tutaj mamy dla Ciebie kilka bardzo ważnych wskazówek. 

Swoją pierwszą makramę wykonaj ze sznurka plecionego. Osobom początkującym w tej technice nie zalecamy używania sznurka skręcanego, gdyż podczas nauki makramy trzeba często rozplatać nierówny splot, czego sznurek skręcany może zwyczajnie nie wytrzymać — zacznie się rozkręcać, co mocno utrudni dalszą pracę. Postaw też na odpowiednią grubość sznurka — nauka makramy będzie prostsza na sznurkach nieco grubszych. Optymalny będzie zatem sznurek pleciony o grubości 5 mm.

Jeśli zamierzasz wykonać makramę na ścianę, to może się przydać też obręcz (najpopularniejsze są metalowe i drewniane) lub drewniany patyk. Patyk z powodzeniem możesz znaleźć w lesie podczas spaceru. Po przyniesieniu do domu wystarczy go oczyścić i wysuszyć.

Czy zrobienie makramy jest trudne?

Wykonanie makramy nie jest trudne, jednak zdecydowanie nie jest to technika, w której odnajdą się wszyscy. Zaplatanie sznurków, szczególnie przy dużych projektach robionych z cienkiego sznurka, potrafi być czasochłonnym zajęciem. Samą naukę makramy najlepiej jest zacząć od wypracowania równych węzłów, a dopiero potem przejść do wykonywania wybranego projektu.

Makrama — węzły dla początkujących

Osoby, które wyplatają makramę od dawna, używają do wykonywania swoich projektów wielu splotów i węzłów. Nie przejmuj się tym. Na początku wystarczy, że poznasz podstawowe 2 węzły. Z nich dasz radę wykonać bardzo efektowne projekty. Podstawowe węzły w makramie to:

  • węzeł prosty,
  • węzeł żebrowy.

Makramy najlepiej jest uczyć się z tutoriali. Oglądanie filmików i jednoczesne próby zaplatania sznurków dają najlepsze efekty. Dlatego, jeśli chcesz nauczyć się zaplatać węzeł prosty, polecamy ten tutorial. Z kolei nauka węzłów żebrowych będzie prosta z tym filmikiem.

Gdy już nauczysz się równo wykonywać węzeł prosty i węzeł żebrowy, nadchodzi najprzyjemniejsza część — możesz zabrać się za swoją pierwszą makramę. 

Makrama dla początkujących — co zrobić?

Wybór pierwszego makramowego projektu potrafi być ekscytujący. Po poznaniu podstawowych węzłów makramy otwiera się przed Tobą sporo możliwości. Warto jednak na swoją pierwszą pracę wybrać coś niewielkiego i mniej skomplikowanego. Na duże makramy ścienne czy kwietniki przyjdzie czas, gdy nabierzesz wprawy w wyplataniu. Jaką makramę polecamy zatem dla początkujących? Niewielka makrama wisząca  lub podkładki pod kubek to projekty proste, ale efektowne jak na pierwszą pracę.

Zdj. główne: rocknwool/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gryzonie w ogrodzie – jak się ich pozbyć?
Gryzonie w ogrodzie – jak się ich pozbyć?
Przedstawiamy 4 metody na wypłoszenie gryzoni z ogrodu.
Jak stworzyć galerię sztuki we własnej jadalni z wykorzystaniem stylowych grafik?
Jak stworzyć galerię sztuki we własnej jadalni z wykorzystaniem stylowych grafik?
Tworzenie własnej galerii sztuki w domowym zaciszu nie jest trudne! Dowiedz się, jak za pomocą eleganckich obrazów zamienić swoją jadalnię w ekscytującą przestrzeń pełną sztuki.
Jak wybrać idealną pościel dla luksusowego komfortu snu?
Jak wybrać idealną pościel dla luksusowego komfortu snu?
Poznaj tajniki wyboru idealnej pościeli, która zapewni Ci luksusowy komfort snu. Wskazówki ekspertów, wiedza o materiałach, modę w sypialni, a wszystko dla lepszego odpoczynku.
Ostatnie wpisy