Zrób to sam

Mocowanie telewizora do sufitu – czym i jak to zrobić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Powieszenie telewizora na suficie jest dużą oszczędnością miejsca. W jaki sposób można go tam zamontować?

Uchwyt sufitowy do telewizora

Aby zamocować telewizor na suficie, należy zakupić uchwyt sufitowy do telewizora. Ten rodzaj mocowania wybierany jest najczęściej w pomieszczeniach mieszkalnych na poddaszu lub gdy nie jest możliwy montaż telewizora na ścianie. Lekkie konstrukcje ścian z płyt GK nie są w stanie utrzymać tak dużego obciążenia, jakim jest telewizor.

Najczęściej uchwyty sufitowe wykonane są ze stali malowanej proszkowo. Mają nowoczesny i elegancki design. Mogą utrzymać telewizor o wadze do 60 kg. Uchwyty te mają możliwość pełnej regulacji w pionie i w poziomie.

Składany uchwyt do telewizora ma regulację około 90°C. Dzięki temu można go regulować w sposób komfortowy. Takie rozwiązanie sprawdzi się w sypialni. Dzięki temu można oglądać telewizje na leżąco i zaoszczędzić miejsce.

Montaż  telewizora do sufitu

Przed przystąpieniem do montażu, należy zakupić uchwyt sufitowy dostosowany do własnych potrzeb. Oprócz uchwytu i telewizora niezbędne będą:

  • śruby do mocowania (najczęściej znajdują się w zestawie z uchwytem);
  • wiertła;
  • wiertarko-wkrętarka;
  • drabina;
  • klucze i śrubokręty.

Przed przystąpieniem do prac należy zaznaczyć na suficie miejsca, w których będzie mocowany telewizor. Każdy telewizor ma w innym miejscu uchwyty montażowe. Dlatego trzeba przymocować we właściwych miejscach wsporniki montażowe. Muszą być ustawione tak, aby pokrywały się ze szczelinami do mocowania w telewizorze.

Sufit, do którego będzie mocowany telewizor, powinien być gładki i równy – ułatwia to montaż uchwytu. W zaznaczonych wcześniej miejscach należy przymocować płytę montażową – druga część uchwytu. Podczas montażu należy zwrócić uwagę, aby kołki trzymały się dobrze sufitu. Jeśli będą za luźne, to telewizor może spaść.

Świetnym rozwiązaniem jest wywiercenie otworu w suficie i poprowadzenie przewodów w dół. Innym sposobem jest zamontowanie przedłużenia, które montuje się do uchwytu. W sklepach dostępne są modele uchwytów bez przedłużenia. 

Czy warto zawiesić telewizor na ścianie?

Wszystko zależy od aranżacji wnętrza. Jeśli chcesz oglądać telewizor na leżąco lub w pozycji półleżącej, to powieszenie telewizora na suficie jest świetnym rozwiązaniem.

zdj. główne: Alehandra13/pixabay.com

Jak samemu zrobić mural? Artystyczna ściana w Twoim domu!
Poprzedni artykuł
Jak pomalować ściany w przedpokoju, aby był optycznie większy?
Następny artykuł
Brygida König
Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. W jej ogrodzie dominują piękne różnokolorowe róże. W wolnych chwilach lubi tworzyć coś z niczego. Inspiracją są dla niej programy Doroty Szelągowskiej. Prywatnie mama dwójki dzieci- nastolatki i kilkulatka.
Może Cię zainteresować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *