Szklany blat kuchenny? Wbrew pozorom nada się w każdej kuchni, podkreślając nowoczesny design. Ponadto blaty ze szkła hartowanego rozjaśnią i optycznie powiększą nawet małe pomieszczenie. Dzisiaj powiemy o jego zaletach, wadach i najważniejszych parametrach.
Szklane blaty to sklejone ze sobą szyby hartowane, dla wytrzymałości wzmocnione zbrojeniem. Przy ich zakupie należy zwrócić uwagę na ich grubość, aby nie były mniejsze niż 1 cm. Takie blaty wciąż uważane są za nietypowe wyposażenie kuchni, a jednak naprawdę się sprawdzają. Wnoszą do pomieszczenia więcej światła, jasność, to wspaniały akcent szczególnie w minimalistycznym lokum. Od szkła odbija się światło, dzięki czemu optycznie ją powiększa.
Szklane blaty wpasują się w każdy styl, porozumieją się z każdym materiałem i wykończeniem, szczególnie z drewnem czy metalem. Podkreślą nowoczesny wystrój kuchni. Idealnie będą się sprawdzać przy jasnych ścianach i meblach, wpasują się w styl industrialny i rustykalny. Szkło artystyczne pomoże w uzyskaniu kuchni w nowoczesnym stylu.
Na rynku dostępne są blaty w różnych kolorach i zdobieniach, a także kształtach dzięki łatwości w obróbce tego materiału. To nie musi być jedna płyta, a wyrafinowany kształt, z miejscem na owoce itd., w zależności od wyobraźni. Szklany blat może być transparentny, barwiony, błyszczący czy matowy. Ponadto dzięki rozwojowi techniki można wydrukować na jego powierzchni grafiki, jakie tylko chcemy, nawet takie, które sami wybierzemy.
Jeżeli dodatkowo zaopatrzymy je w diody lub listwy LED, będą wspaniale podświetlone, zyskując niepowtarzalny charakter. Co ciekawe, zimne oświetlenie (niebieskie) zyska wspaniały efekt lodu. Wkomponowanie do kuchni takiego szklanego blatu nie jest rzeczą skomplikowaną. Takie blaty montujemy w zależności od wybranego rodzaju, na śruby lub klej.
Blat szklany jest wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne czy wysokie temperatury. Nie przeszkadza mu sąsiedztwo kuchenek gazowych. Szklana powierzchnia nie wchłania tłuszczów i płynów, nie absorbuje zapachów, nie wchłania wilgoci, jest lepsza w utrzymaniu niż drewniany blat. Należy jeszcze dodać, że jest łatwy w czyszczeniu.
Największą wadą takiego rozwiązania jest ich wysoka cena, a to dlatego, że robione są na zamówienie. Co więcej, ostre przedmioty mogą go zarysować. Rzadko dochodzi do ich poważnego uszkodzenia, ale naprawa takiego blatu jest dość kosztowna. Ponadto jak to ze szkłem bywa, wystarczy je zabrudzić jednym dotknięciem, przez co trzeba się liczyć z ciągłym czyszczeniem.
Szklane blaty wprowadzają do kuchni lekkość i elegancję, pasują do różnych dodatków, szczególnie z podświetleniem LED. Wnoszą do każdej kuchni nowoczesność oraz szczyptę wyrafinowanego charakteru. To dlatego pomimo wysokiej ceny warto przemyśleć to rozwiązanie i zastanowić się, czy nie zainwestować w ten pomysł.
Zdjęcie główne: Cleyder Duque/pexels.com