Zarazki w domu – gdzie znajdują się szkodliwe mikroorganizmy?
KuchniaWnętrza

Zarazki w domu – gdzie znajdują się szkodliwe mikroorganizmy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnich miesiącach przekonaliśmy się, jak ważne jest częste mycie rąk oraz dezynfekcja powierzchni. Szkodliwe drobnoustroje przebywają nie tylko w miejscach publicznych, ale także w sypialni, łazience czy kuchni. Zobacz, gdzie są zarazki w domu, a także jak z nimi walczyć.

Bakterie i wirusy w domu – gdzie są?

Szkodliwe bakterie i wirusy w domu najczęściej przynosimy my, czyli domownicy z zewnątrz. Osadzają się na zakupach czy ubraniach. Wiele z nich osadza się w kuchni, w tym gronkowiec złocisty czy pałeczki E. Coli. Bakterie mogą przedostać się do Twojego domu także z surowego mięsa i niemytych warzyw oraz owoców.

Lista przedmiotów, na których osadzają się bakterie i wirusy w domu:

 • gąbki do naczyń,
 • zlew kuchenny,
 • baterie łazienkowe,
 • blat kuchenny,
 • deski do krojenia,
 • włączniki światła.

Najbardziej niebezpieczne miejsca to takie, które jest ciepłe i wilgotne. To środowisko sprzyja rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów.

Warto też zwrócić uwagę na takie powierzchnie jak:

 • ścierki do czyszczenia,
 • piloty,
 • klamki,
 • domofony,
 • klucze,
 • pojemniki do przechowywania kawy, herbaty, mąki czy innych produktów sypkich.

Jak uniknąć bakterii i wirusów w domu?

Gąbki do mycia trzeba często wymieniać, a deskę do krojenia dokładnie myć. Ważne jest także dbanie o czystość toalety czy klamek. Wystarczy regularne sprzątanie oraz dezynfekcja. Warto rozpocząć od mycia rąk zaraz po przyjściu do domu, a także pilnowania, aby dzieci nie wkładały bez przyczyny rąk do buzi. Trzeba nauczyć się nawyków częstego mycia rąk oraz regularnego czyszczenia powierzchni. Do tego dobrze jest użyć środków dezynfekujących na blat kuchenny oraz miejsca narażone na przebywanie szkodliwych mikroorganizmów. Po gotowaniu i przygotowywaniu potraw, w tym kontakcie z surowym mięsem, konieczna jest dezynfekcja. Przed każdym spożyciem warzyw i owoców – umyj je.

Pamiętaj o tym, aby wybierać takie środki, które posiadają atesty oraz są bezpieczne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy kosmetyki ekologiczne są lepsze dla naszej skóry?
Czy kosmetyki ekologiczne są lepsze dla naszej skóry?
Dowiedz się, dlaczego kosmetyki ekologiczne mogą być korzystniejsze dla Twojego zdrowia i jak wpływają na stan Twojej skóry.
Zainspiruj się ciekawymi pomysłami na ozdobę wnętrz
Zainspiruj się ciekawymi pomysłami na ozdobę wnętrz
Przedstawiamy cztery pomysły na oryginalną aranżację wnętrz. Podążaj za popularnymi nurtami lub całkowicie się od nich oderwij. Mamy coś dla każdego – osób kochających prostotę i tych zwracających się w stronę przepychu, miłośników nowoczesności oraz czujących więź z naturą.
Plafony sufitowe – co o nich wiedzieć?
Plafony sufitowe – co o nich wiedzieć?
Jakie oświetlenie do domu wybrać? Polecamy plafony sufitowe. Ich nowoczesny styl pasuje wszędzie, a moc zapewni Ci lepsze warunki po zmroku. Sprawdź!
Ostatnie wpisy