Pęknięcia na ścianie – jak naprawić?
Budowa i remont

Pęknięcia na ścianie – jak naprawić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pojawienie się pęknięć na ścianach powoduje stres u właścicieli nieruchomości. W jaki sposób można je naprawić?

Czy rysy na ścianach są groźne?

Wąskie rysy na ścianach pojawiają się najczęściej przez skurcz zaprawy tynkarskiej lub naprężenia w ścianach (występują głównie w ścianach działowych). Bardzo często są to uszkodzenia powierzchniowe powodujące miejscowe odpadanie tynku. Niestety naprawienie ich jest bardzo trudne, ponieważ powodem ich powstawania jest niestabilne podłoże. Zaszpachlowanie takiej rysy daje tylko krótkotrwały efekt. Aby wzmocnić ścianę, zaleca się położenie tapety z włóknem szklanym lub utwardzenie podłoża przy pomocy płyt GK.

Jeśli na ścianie na elewacji zewnętrznej pojawiają się pęknięcia, to świadczą one o zawilgoceniu ścian lub niedostatecznej wentylacji budynku. W takiej sytuacji należy wykonać naprawy powierzchniowe i osuszyć ściany budynku.

Jak naprawić niewielkie pęknięcia na ścianie?

O niewielkie pęknięcia na ścianach działowych nie warto się martwić. Zwłaszcza w sytuacji, gdy się nie powiększają ani nie pogłębiają. Aby to sprawdzić, trzeba wykonać na nich niewielkie placki z gipsu. Jeśli nie pojawią się nowe rysy, to można przystąpić do naprawy ściany.

Gdy pęknięcia są małe, to warto powiększyć dziurę za pomocą nożyka (usunąć tynk lub gips, który sam odpada pod wpływem nacisku). Następnie należy wypełnić rysę masą szpachlową (można użyć gotowej). Gdy gładź schnie, to zmniejsza się jej objętość. Po stwardnieniu należy gips wyszlifować drobnym papierem ściernym, odpylić i pomalować.

Jak naprawić duże pęknięcia?

Jeśli na ścianie są duże pęknięcia, należy sprawdzić, czy nie jest to sygnał większych problemów z budynkiem. Dlatego warto poprosić o ekspertyzę doświadczonego konstruktora. Przed spotkaniem warto odszukać projekt architektoniczno-budowlany domu. Dzięki temu ekspert będzie miał ułatwioną ocenę sytuacji. Jeśli pęknięcia nie są zagrożeniem dla mieszkańców domu, to warto pomyśleć o ich naprawie. Jeśli są duże lub umieszczone równolegle albo skośnie do stropu, to samodzielna naprawa może okazać się nieskuteczna.

Przy dużych pęknięciach naprawa samym gipsem może okazać się nieskuteczna. Zmiany temperatury i wilgotności pomieszczenia powodują pojawienie się nowych rys na wyremontowanej ścianie. Aby tego uniknąć, należy na całej długości pęknięcia wykonać poprzeczne bruzdy, w których zostaną umieszczone stalowe pręty (żelbetowe pręty o średnicy 3-6 mm). Wielkość i głębokość bruzd muszą być dostosowane do wielkości pęknięcia. 

Do wypełnienia bruzd warto użyć plastobetonu, ponieważ jest materiałem bardzo wytrzymałym nie tylko na ściskanie, ale i rozciąganie. 

Jak naprawić pęknięcia na ścianie przy oknach?

Pęknięcia na ścianie przy oknach są objawem braku wzmocnienia elewacji przy oknach i drzwiach. Powoduje to pęknięcia w rogach tych otworów. Główną ich przyczyną jest nierównomierne obciążenie, a tym samym osiadanie ściany nośnej. Obciążenie z wyższych partii budynku nie rozkłada się na całość okna, tylko na jego boki. 

Pęknięcia mają najczęściej jednorazowy charakter. Po ich naprawie nie pojawiają się ponownie. Jednak jeśli budynek jest stary lub ściany są niestabilne, to problem może ponownie się pojawić.

Przeczytaj też: https://dladomatora.pl/budowa-i-remont/jaka-wysokosc-pomieszczen-w-domu-jednorodzinnym-jest-prawidlowa/

Zdjęcie główne: Pexels/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak czyścić skórzane krzesła w jadalni?
Jak czyścić skórzane krzesła w jadalni?
Masz skórzane krzesła w jadalni? Przeczytaj, w jaki sposób najlepiej jest je czyścić.
Pokój pierwszoklasisty – jak urządzić?
Pokój pierwszoklasisty – jak urządzić?
Kiedy przedszkolak wkracza w świat szkolnych murów, należy się odnowiony pokój. W końcu zostaje uczniem, potrzebuje odpowiednich warunków do nauki. Jak urządzić jego pokój?
Wynajem mieszkań coraz mniej popularny w Polsce
Wynajem mieszkań coraz mniej popularny w Polsce
Sytuacja na rynku nieruchomości jest naprawdę dynamiczna. Czy nadal opłaca się kupować mieszkanie pod wynajem? Sprawdź!
Ostatnie wpisy