Zmiany etykiet energetycznych na sprzęcie od marca
Wnętrza

Zmiany etykiet energetycznych na sprzęcie od marca

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Od 1 marca 2021 r. sprzęty RTV i AGD mają nowe etykiety energetyczne w skali od A do G. Zobacz, co oznacza ta zmiana oraz dlaczego ją wprowadzono.

Fot. Curtis Adams / Pexels

Jak dotąd, zasady etykietowania zużycia energii przez sprzęty gospodarstwa domowego regulowała dyrektywa unijna 2017/1369/UE z 4 lipca 2017 r. Znane nam etykiety od A+++ do D zawierają informacje o klasie energetycznej danego urządzenia i jego parametrach, takich jak zużycie energii, czy poziom hałasu.

Nowe etykiety energetyczne

O potrzebie zmiany etykietowania urządzeń RTV i AGD mówiono już od kilku lat. Nowe przepisy odnośnie etykietowania weszły w życie 1 marca tego roku i obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej. W grupie pierwszych urządzeń objętych nowymi zasadami znajdują się:

  • lodówki,
  • pralki,
  • zmywarki,
  • telewizory,
  • monitory.

Powrót do skali od A do G

W wyniku zmiany powracamy do 7-stopniowej skali od A do G, która była pierwszą znaną skalą ustanowioną przez dyrektywę 2010/30/UE z 2010 roku. Przy obecnej zmianie wprowadzono bardziej surowe normy klasyfikacji produktów. Teraz na rynku nie będzie sprzętów o klasie A oraz B – te zarezerwowane są na przyszłość, dla nowych urządzeń, które mają dopiero powstać wraz z postępem technologicznym.

Obraz: MVOPro / Pixabay 

Zmiana etykiet na obecnych produktach

Obecne produkty najwyższej klasy A+++ otrzymać mogą klasę C. Sprzęty oznaczone etykietą A++ zastąpić może D. Z kolei A+ zastąpi etykieta E. Urządzenia o największym zużyciu energii zakwalifikowane będą do najniższych klas – F lub G.

Źródło: Muratordom.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co usprawni prace budowlane?
Co usprawni prace budowlane?
Jesteś właścicielem firmy budowlanej i zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby prace budowlane szły szybciej i sprawniej, a klient był zadowolony? Podpowiadamy, co usprawni każdą budowę!
Jaka wysokość pomieszczeń w domu jednorodzinnym jest prawidłowa?
Jaka wysokość pomieszczeń w domu jednorodzinnym jest prawidłowa?
Czasem przed budową własnego domu zastanawiamy się, jakiej wysokości powinny być nasze pomieszczenia zgodnie z przepisami. Przychodzimy z pomocą!
Narożnik welurowy – do jakich wnętrz pasuje?
Narożnik welurowy – do jakich wnętrz pasuje?
Welurowe meble są bardzo stylowe i eleganckie. Dowiedz się, w jakim otoczeniu będą wyglądać najlepiej.
Ostatnie wpisy