Zmiany etykiet energetycznych na sprzęcie od marca
Wnętrza

Zmiany etykiet energetycznych na sprzęcie od marca

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Od 1 marca 2021 r. sprzęty RTV i AGD mają nowe etykiety energetyczne w skali od A do G. Zobacz, co oznacza ta zmiana oraz dlaczego ją wprowadzono.

Fot. Curtis Adams / Pexels

Jak dotąd, zasady etykietowania zużycia energii przez sprzęty gospodarstwa domowego regulowała dyrektywa unijna 2017/1369/UE z 4 lipca 2017 r. Znane nam etykiety od A+++ do D zawierają informacje o klasie energetycznej danego urządzenia i jego parametrach, takich jak zużycie energii, czy poziom hałasu.

Nowe etykiety energetyczne

O potrzebie zmiany etykietowania urządzeń RTV i AGD mówiono już od kilku lat. Nowe przepisy odnośnie etykietowania weszły w życie 1 marca tego roku i obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej. W grupie pierwszych urządzeń objętych nowymi zasadami znajdują się:

  • lodówki,
  • pralki,
  • zmywarki,
  • telewizory,
  • monitory.

Powrót do skali od A do G

W wyniku zmiany powracamy do 7-stopniowej skali od A do G, która była pierwszą znaną skalą ustanowioną przez dyrektywę 2010/30/UE z 2010 roku. Przy obecnej zmianie wprowadzono bardziej surowe normy klasyfikacji produktów. Teraz na rynku nie będzie sprzętów o klasie A oraz B – te zarezerwowane są na przyszłość, dla nowych urządzeń, które mają dopiero powstać wraz z postępem technologicznym.

Obraz: MVOPro / Pixabay 

Zmiana etykiet na obecnych produktach

Obecne produkty najwyższej klasy A+++ otrzymać mogą klasę C. Sprzęty oznaczone etykietą A++ zastąpić może D. Z kolei A+ zastąpi etykieta E. Urządzenia o największym zużyciu energii zakwalifikowane będą do najniższych klas – F lub G.

Źródło: Muratordom.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ozdobienie ścian – dostępne rozwiązania
Ozdobienie ścian – dostępne rozwiązania
Dekorowanie ścian nigdy wcześniej nie było tak proste - przeczytaj, z jakich rozwiązań warto skorzystać przy urządzaniu domu czy biura.
Nowy katalog Ikea 2021. Sprawdź, co na Ciebie czeka!
Nowy katalog Ikea 2021. Sprawdź, co na Ciebie czeka!
Lubisz robić zakupy w sieciówkach? Zobacz, co przygotowała Ikea w swoim nowym katalogu na rok 2021.
Przechowywanie eleganckich ubrań – jak zadbać o ich kondycję?
Przechowywanie eleganckich ubrań – jak zadbać o ich kondycję?
Eleganckie ubrania wykonane z ekskluzywnych tkanin wymagają specjalnego traktowania. Jeśli chcesz, żeby twoja markowa koszula lub wieczorowa sukienka się nie pogniotły i nie uległy zniszczeniu, to musisz je odpowiednio przechowywać.
Ostatnie wpisy