Jak sprawić, by w naszym domu było więcej światła?
Budowa i remont

Jak sprawić, by w naszym domu było więcej światła?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Polska leży w klimacie, w którym można jedynie pomarzyć o słonecznych dniach w ciągu całego roku. Nie oznacza to jednak, że wraz z nadejściem jesieni i zimy w naszych wnętrzach musi zapanować ciemność i ponury, przygnębiający nastrój. Wystarczy zastosować kilka sposobów, aby móc cieszyć się w pomieszczeniach większą ilością światła dziennego i nie musieć polegać jedynie na sztucznym oświetleniu.

Zacznij od zewnątrz

Pierwszym i najłatwiejszym sposobem na dostarczenie większej ilości światła do wnętrza dla posiadaczy ogrodów jest dokładne przeanalizowanie, czy rosnąca w nich roślinność, krzewy i drzewa, nie mają wpływu na ograniczoną ilość światła wpadającego przez okna do środka. Jeśli tak jest, warto zadbać o przycięcie gałęzi drzew i krzewów tak, aby nie zasłaniały one światła.

Takie rozwiązanie nie tylko korzystnie wpłynie na wnętrze, ale także rośliny, które zostaną odciążone i będą mogły rozwijać się na nowo. Kwestie związane z zewnętrzną aranżacją ogrodów warto także mieć na uwadze już na samym początku, rozplanowując nasadę tak, aby nie przeszkadzała ona w dopływie światła do wnętrza budynku.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Na tej rabacie przez ostatnie lata zachodziły największe zmiany. Ale lawendowy kołnierz budował się od początku, z maluszków🤗 I jeszcze co niezmienne, zawsze tu czosnki ozdobne oko cieszyły, te malutkie- główkowate i te większe „Purple Sensation”. Dziś dosadziłam kilkanaście sztuk cudownych „Gladiatorów” o olbrzymich kulistych kwiatostanach. Ależ wiosną będzie pięknie!!! A te ogromne, wyjątkowo zdrowe cebule, otrzymałam od @szkolka.sklep.pl Dziękuję💜 #ogród #ogrod #mójogród #mygardentoday #gardeninspiration #gardeninspo #rusticgarden #countrygarden #cottagegarden #homegarden #homeinspirations #countryhouse #countryhome #cottagehome #rustichome #domoweinspiracje #gardenstyle #garden_styles #gardenlove #garden_explorers #gartenideen #gardenideas #gardendesign #gardendecor

Post udostępniony przez Marlena 🙋🏼‍♀️ (@grembosiowo)

Postaw na lustra

Pomimo tego, że w większości przypadków lustra służą nam do poprawiania swojego wyglądu i przeglądania się w nich, zastosowane w odpowiedni sposób we wnętrzach mogą nie tylko zapewnić w nich większą ilość światła, ale także optycznie je powiększyć.

Montując lustra na ścianach, należy wykonać to tak, aby miały one możliwość odbijania światła dziennego wpadającego przez okna. Obecny wybór modeli, kształtów i form luster sprawia, że z łatwością będzie można je dobrać do wnętrza i stworzyć z nimi stylową aranżację, która spełni swoją funkcję. W klasycznych wnętrzach sprawdzą się lustra o kwadratowych i prostokątnych kształtach, osadzone w drewnianych ramach, z kolei w tych urządzonych w stylu nowoczesnym warto zwrócić uwagę na modele w formie płytek ściennych o geometrycznych kształtach rombów lub heksagonów, które idealnie sprawdzą się nawet w kuchniach czy łazienkach.

Odsłoń okna i wpuść światło do środka

Jeśli Twoje okna zostały wyposażone w firany i zasłony, zastanów się, czy nie lepiej byłoby je zastąpić roletami typu dzień noc, czy też roletami rzymskimi, które znów wracają do łask we wnętrzach. Dzięki swojej budowie pozwalają one przysłonić ten obszar, który chcemy, aby pozostał niewidoczny z zewnątrz, jednocześnie pozostawiając odkryte miejsce dla przepływu światła. Jeśli jednak nie chcesz zrezygnować z firan, zastąp je zwiewnymi, półtransparentny fasonami, które przepuszczają większą ilość światła.

Postaw na klasyczną biel we wnętrzach

Ta metoda dedykowana jest raczej dla osób, które gotowe są radykalnie odmienić wystrój swoich wnętrz i zainwestować nieco więcej pieniędzy, niż w przypadku sposobów wymienionych powyżej. Jak wiadomo, biel to kolor, który idealnie odbija światło i rozjaśnia wnętrza. Dlatego pomalowanie na ten kolor ścian, a także dobranie do nich jasnych mebli, pozwoli wprowadzić do wnętrza więcej światła. Dzięki jasnym barwom wnętrze nabierze także lekkości, całkowicie zmieniając swój charakter.

Wiele osób rezygnuje z bieli we wnętrzach z obawy przed „szpitalnym efektem”, jednak tak zaaranżowane wnętrze, może mieć także swój wyjątkowy charakter. Wystarczy dobrać do niego kilka odcieni bieli oraz meble w jasnych kolorach drewna, aby pomieszczenie nie straciło wyrazu i nie było nudne.

Jak widać, czasem wystarczy niewielka zmiana, aby wnętrze stało się jaśniejsze i bardziej przestronne, niekiedy natomiast taki efekt wymaga remontu i rearanżacji. We wszystkich przypadkach warto jednak pamiętać, że jasne wnętrza lepiej wpływają na nasze funkcjonowanie, dodają nam energii do działania, wprawiają w dobry nastrój, a także prezentują się niezwykle stylowo. Dlatego warto zadbać o taki efekt, nie tylko dla własnego samopoczucia, ale i lepszej prezencji wnętrz mieszkalnych, które są przecież naszymi wizytówkami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Warunki mieszkaniowe Polaków mogłyby być lepsze – raport
Warunki mieszkaniowe Polaków mogłyby być lepsze – raport
Aż 40 proc. polskich rodzin wskazało, że złe warunki mieszkaniowe to jeden z największych problemów, z jakimi się borykają. Zobacz wyniki raportu o mieszkalnictwie w Polsce!
Rośnie zainteresowanie budową drewnianych domów
Rośnie zainteresowanie budową drewnianych domów
Marzysz o eleganckim, przytulnym domu? Drewniany dom może być świetnym rozwiązaniem. Sprawdź, jakie ma zalety.
Ponadczasowa biel na ścianie – proste rozwiązanie dekoracyjne
Ponadczasowa biel na ścianie – proste rozwiązanie dekoracyjne
Podobają Ci się białe wnętrza? Zastanawiasz się, jak je urządzić? Sprawdź nasze propozycje!
Ostatnie wpisy