Hydroizolacje – jakie wybrać i gdzie zamontować?
Budowa i remont

Hydroizolacje – jakie wybrać i gdzie zamontować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Hydroizolacja zabezpiecza budynek przed wilgocią. Czym jest hydroizolacja? Jakich materiałów się do tego używa?

Czym jest hydroizolacja?

Hydroizolacja ma chronić konstrukcję budynku przed wilgocią i wodą. Jednak okazuje się, że sama woda nie jest tak groźna dla budynku, jak substancje, których jest nośnikiem. W wodzie znajdują się różne substancje chemiczne, które powstały m.in. w wyniku rozpadu gnilnego roślin lub wskutek innych procesów chemicznych. Problemy te dotyczą nie tylko fundamentów, lecz również m.in. pomieszczeń o zwiększonej wilgotności np. kuchni i łazienki oraz balkonów. Dlatego hydroizolację należy zastosować we wszystkich miejscach budynku, które narażone są na wilgoć, czyli m.in. w fundamentach, piwnicy, łazience.

Od czego zależy skuteczność hydroizolacji?

Skuteczność hydroizolacji zależy od kilku czynników, a są to:

  • właściwe określenie możliwego obciążenia wodą (obciążenie przed wilgocią lub wodą pod ciśnieniem);
  • wybranie odpowiednich materiałów izolacyjnych dobranych do obciążeń wodnych i wynikających z eksploatowania budynku;
  • stan i kształt podłoża, które będzie zabezpieczane;
  • możliwość uszczelnienia detali, np. przejścia rur instalacyjnych.

Jakie są materiały do hydroizolacji?

W zależności od potrzeb można zastosować jeden lub kilka materiałów do hydroizolacji. Folia płaska ma grubość do 2 mm, występuje w kolorze czarnym i szarym. Produkowana jest z polietylenu i polichlorku winylu, może mieć różną gęstość (im większa, tym lepiej chroni przed wilgocią). Jest materiałem bardzo trwałym i wygodnym w użyciu. Folię płaską można stosować do pionowej hydroizolacji ścian, piwnic lub fundamentów. Materiał ten na zakończeniach powinien być zgrzewany lub łączony na zatrzask.

Kolejnym materiałem jest folia tłoczona zwana również kubełkową lub guziczkową. Ma grubość pomiędzy 0,5 mm a 1 mm, wytłoczenia mogą mieć grubość do 8 mm. Produkowana jest z PE-HD, który jest mocniejszy od polietylenu i polichlorku winylu, lecz jako zabezpieczenie hydrofobowe nie może być stosowany samodzielnie – stosowany jest jako dodatkowe zabezpieczenie istniejącej izolacji.

>> Zobacz też: Jak uniknąć błędów przy układaniu płytek?

Następnym materiałem stosowanym do hydroizolacji są masy bitumiczne, czyli roztwory i emulsje asfaltowe, masy asfaltowe, specjalne hydrofobowe lepiki. Materiał ten tworzy hydrofobową powłokę zabezpieczającą. Masy bitumiczne stosowane są głównie do zabezpieczania ścian, dachów, balkonów.

Ostatnim materiałem stosowanym do hydroizolacji są papy, które charakteryzują się warstwową budową – włóknina poliestrowa lub welon szklany są pokryte z obu stron asfaltem, który jest modyfikowany plastomerem APP. Dzięki temu właściwości hydroizolacyjne papy zachowane są nawet w bardzo szerokim zakresie temperatur. Materiał ten stosowany jest do izolacji pionowej i poziomej fundamentów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne ogrodzenie dla swojego domu? Poradnik krok po kroku
Jak wybrać idealne ogrodzenie dla swojego domu? Poradnik krok po kroku
Zastanawiasz się nad wyborem ogrodzenia do swojego domu? Poznaj nasze praktyczne porady krok po kroku, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.
Jak wykorzystać rolety w dekoracji twojego domu i ogrodu?
Jak wykorzystać rolety w dekoracji twojego domu i ogrodu?
Odkryj nowe możliwości dekoracji wnętrz i eksterierów dzięki praktycznym i estetycznym roletom. Odkryj, jak rolety mogą dodać charakteru twojemu domowi i ogrodowi.
Łazienka w stylu glamour – pomysły na wykończenie wnętrza
Łazienka w stylu glamour – pomysły na wykończenie wnętrza
Luksusowe pomieszczenie, eleganckie materiały i dekoracje - to właśnie łazienka w stylu glamour. Zobacz, jak ją urządzić.
Ostatnie wpisy