Pomysły na stylowe ogrodzenie małego domu
Budowa i remont

Pomysły na stylowe ogrodzenie małego domu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ogrodzenie jest zawsze dopełnieniem aranżacji ogrodu. W jaki sposób można ogrodzić mały ogród?

5 pomysłów na stylowe ogrodzenie

1. Klasyczna siatka z matą bambusową

Ciekawym pomysłem jest klasyczna siatka, do której przymocowana jest mata bambusowa. Takie rozwiązanie jest bardzo efektowne i skutecznie chroni przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Przy płocie można posadzić bluszcz, który będzie się świetnie prezentował na tle maty bambusowej.

2. Drewniane ogrodzenie

Drewniane ogrodzenie zawsze pięknie wygląda. Drewno jest klasycznym i bardzo efektownym materiałem, który pasuje do każdego stylu ogrodu. Jedyną wadą tego rozwiązania jest jego częsta konserwacja.

3. Żywopłot nigdy nie wychodzi z mody

Ogrodzenie z żywopłotu jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie naturalność. Ten rodzaj ogrodzenia świetnie sprawdzi się szczególnie na wsi.

4. Ogrodzenie z kamienia naturalnego

Kamień naturalny ma swój urok. Ten rodzaj ogrodzenia najlepiej pasuje do ogrodów wiejskich i angielskich.

5. Arkusze ze stali nierdzewnej

Ogrodzenie wykonane z arkuszy ze stali nierdzewnej nie jest kosztowne, ale bardzo efektowne. Na arkuszach można zamówić dowolny wzór. Dzięki temu takie ogrodzenie nie tylko efektownie się prezentuje, lecz również nadaje nowoczesnego wyglądu.

>> Zobacz też: Nowy program inwestycyjny w Polsce, który ma poprawić jakość wody

Stylowe ogrodzenie – inspiracje

Jak zaplanować ogrodzenie?

W czasie planowania ogrodzenia należy się zastanowić, jaki efekt ma zostać uzyskany. Strefowanie ogrodu jest bardzo ważne, nawet jeśli ogród jest niewielkich rozmiarów. Przed wyznaczeniem stref należy się zastanowić, czy ogrodzenie będzie wyznaczało tylko teren posesji, czy będzie również wyznaczało strefy w ogrodzie. W każdym ogrodzie powinna znaleźć się strefa publiczna (dostępna dla każdego) oraz prywatna, dostępna tylko dla domowników. Warto te dwie strefy oddzielić od siebie choćby małym płotkiem.

Bardzo ważna jest również wysokość ogrodzenia, najczęściej jest to 150–180 cm, choć zależy to głównie od upodobań inwestora. Najczęściej ogrodzenie ma chronić strefę prywatną, relaksacyjną i rekreacyjną. Niestety miejscowe przepisy mogą wyznaczać maksymalną wysokość ogrodzenia.

Jak dopasować ogrodzenie do otoczenia?

Ogrodzenie powinno być zawsze dopasowane do architektury domu, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich materiałów. Jeśli ogrodzona jest sama działka, to należy dopasować ogrodzenie do tych, które są na posesjach znajdujących się wokół.

Jaki materiał na ogrodzenie najlepszy?

O wyborze materiału na ogrodzenie bardzo często przesądza jego cena. Ogrodzenie jest najczęściej wykonywane na samym końcu inwestycji, co często determinuje niską cenę wykorzystanych materiałów. Jednak nawet przy niewielkim budżecie można znaleźć szeroki wybór materiałów: drewno, metal, beton lub rośliny. Kolejnym kryterium podczas wybierania ogrodzenia jest nakład pracy – nie tylko na etapie wykonywania, lecz również w trakcie użytkowania ogrodzenia. Klasycznym i wymagającym dużych nakładów pracy materiałem jest drewno, które trzeba regularnie konserwować. Cyklicznych zabiegów pielęgnacyjnych będzie wymagał również żywopłot z żywotników – konieczne będzie podlewanie i nawożenie. Każdy z dostępnych materiałów można ze sobą łączyć. Najpopularniejszym połączeniem jest ogrodzenie z siatki z żywopłotem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Płytki łazienkowe – jak je kupować mądrze?
Płytki łazienkowe – jak je kupować mądrze?
Płytki to najpopularniejszy materiał wykończeniowy do łazienek. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, aby wiedzieć, jak kupować je mądrze.
Traktorki ogrodowe vs. standardowe kosiarki: Które są bardziej skuteczne?
Traktorki ogrodowe vs. standardowe kosiarki: Które są bardziej skuteczne?
Traktorki ogrodowe czy standardowe kosiarki? Porównujemy efektywność i wygodę. Odkryj, które narzędzie będzie najlepsze dla Twojego trawnika!
Czy pompy ciepła pomagają zaoszczędzić?
Czy pompy ciepła pomagają zaoszczędzić?
Pompy ciepła to innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność w dziedzinie efektywnego i ekologicznego ogrzewania. Jednak wiele osób nadal zadaje pytanie: czy pompy ciepła pomagają zaoszczędzić?
Ostatnie wpisy