Ubezpieczenie domu i mieszkania – co warto o nim wiedzieć?
Budowa i remont

Ubezpieczenie domu i mieszkania – co warto o nim wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ubezpieczenie domu i mieszkania to produkt, który wciąż wielu Polaków traktuje po macoszemu. W tym tekście opowiemy Ci, czym dokładnie jest tego typu polisa i co możesz zyskać, zaopatrując się w nią.

Ubezpieczenie mieszkania – na czym polega?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania w większości przypadków dotyczy: domów, mieszkań, lub budynków będących w budowie. Bardzo często ubezpieczyciele zgadzają się na „wciągnięcie” do polisy również pomieszczeń przynależnych takich jak: garaż, piwnica, budynki gospodarcze, zabudowania małej architektury oraz wszystkie inne budowle, które znajdują się na posesji.

Czy każdy musi wykupić polisę na dom lub mieszkanie?

Nie, ubezpieczenie domu lub mieszkania jest w pełni dobrowolne. Może jednak zaistnieć sytuacja, w której konieczne będzie wykupienie polisy. Zazwyczaj dotyczy to zakupu nieruchomości na kredyt. W takim wypadku bank ma prawo wymagać od kredytobiorcy objęcia nieruchomości ubezpieczeniem. Ochronę musisz wykupić także wtedy, gdy prowadzisz gospodarstwo rolne powyżej o powierzchni powyżej 1 hektara.

Od czego ubezpieczyć dom lub mieszkanie?

Polisa na dom lub mieszkanie w swoim podstawowym zakresie chroni mury oraz elementy stałe budynku przed konsekwencjami zdarzeń takich jak: pożar, zalanie, uderzenie samochodu, huragan, a nawet upadek samolotu. Oczywiście, klient ma prawo rozszerzyć zakres ochrony gwarantowanej, ale musisz pamiętać, że wiąże się to z określonymi kosztami. Większość ubezpieczycieli jest jednak elastyczna i pozwala na naprawdę dużo w kwestii kształtowania formy swoich produktów. Najczęściej wybieranymi pakietami dodatkowymi są: ochrona wyposażenia (https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/ubezpieczenie-sprzetu-elektronicznego-pc-rtv-agd/454.html), ochrona przed konsekwencjami powodzi, przepięcia, wandalizmu, dewastacji, OC lokatora, Home Assistance i NNW.

Ile trwa ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Najczęściej spotkasz się z ubezpieczeniem, które będzie trwać 12 miesięcy. Warto jednak wiedzieć, że nie ma najmniejszego problemu w zawarciu umowy na okres 2, a nawet 3 lat. Jeśli chodzi o polisy, działające krócej niż 12 miesięcy, to bardzo ciężko będzie Ci znaleźć ubezpieczyciela, który zgodzi się podpisać tego typu umowę. Po naturalnym wygaśnięciu umowy można ją przedłużyć na takich samych warunkach lub wykupić inne ubezpieczenie. Decyzja należy do Ciebie.

Jak wyliczyć składkę ubezpieczenia?

Najlepszym pomysłem jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeniowego, który szybko i efektywnie pozwoli Ci obliczyć składką, jaką przyjdzie Ci zapłacić. Korzystanie z kalkulatora jest bardzo proste. Wystarczy, że wybierzesz przedmiot ubezpieczenia, podasz jego specyfikację i podasz kilka informacji, dotyczących liczy lokatorów, ich wieku, historii ubezpieczenia itp. Na koniec konieczne jest ustalenie zakresu ochrony. Obliczenie składki zajmie kalkulatorowi zaledwie krótką chwilę, a Ty będziesz mógł zaopatrzyć się w nową i pasującą do Twoich potrzeb polisę.

Fot. unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak samemu zrobić mural? Artystyczna ściana w Twoim domu!
Jak samemu zrobić mural? Artystyczna ściana w Twoim domu!
Chcesz zrobić samodzielnie mural? Przeczytaj, o czym warto wiedzieć.
3 błędy, których nie możesz popełnić podczas malowania sufitu
3 błędy, których nie możesz popełnić podczas malowania sufitu
Chcesz samodzielnie pomalować sufit w swoim mieszkaniu? Sprawdź, jakich błędów unikać, aby malowanie przebiegło szybko, a efekt był zadowalający.
Moda na suche bukiety – jakie rośliny się do tego nadają?
Moda na suche bukiety – jakie rośliny się do tego nadają?
Lubisz komponować bukiety? Martwisz się, że szybko zwiędną? Mamy dla Ciebie wyjątkową propozycję. Stwórz bukiet z suchych kwiatów!
Ostatnie wpisy